Skocz do zawartości

Czy Kodeki Audio I Wideo Z RPM Fussion Wystarczą


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie. Podczas odtwarzania wideo (F39) obraz delikatnie się zacina jakby był za mały FPS. Zainstalowałem kodeki z RPM Fussion, korzystałem z naszego Poradnika.

Zastanawiałem się czy film nie był zakodowany z błędami ale na Windows odtwarza płynnie. Próbowałem doinstalować dodatkowe kodeki:

#sudo dnf group install Multimedia

no ale jak się spodziewałem pojawiły się błędy zależności i informacje o zainstalowanych nowszych  pakietach.

Na innych stronach radzili żeby przełączyć na ffmpeg. Nie chcę używać w powyższej komendzie flagi --nodeps żeby nie namieszać. Film jest w formacie MPEG-4.

Inne multimedia odtwarzają się prawidłowo.

Szukałem stron, z których wcześniej korzystałem jeśli chodzi o te zagadnienie (wcześniejsze wersje Fedory) ale nie znalazłem....

Proszę podrzućcie mi link no i oczywiście porady w innej formie równiez mile widziane:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy i konflikty zależą od tego, ile oprogramowania bazującego na ffmpeg już zainstalowałeś. Fedora nie dostarcza niektórych kodeków, ponieważ jest zbyt popularna a powyżej pewnego progu pobierań wskakujemy w progi komercyjnych licencji.

Repozytorium rpmfusion albo jest mniej popularne, albo się tym w ogóle nie przejmują.

Co się dzieje po:

sudo dnf swap ffmpeg-free ffmpeg --allowerasing

Ja tam używam prawie tylko vlc:

sudo dnf install gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugin-openh264 gstreamer1-libav a52dec lame vlc

Windows może korzystać z karty graficznej. Jeżeli w twoim komputerze jest grafika Nvidii i wspiera ona dekodowanie x264 i podobnych, może tutaj pomóc instalacja własnościowych sterowników Nvidii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, SeeM napisał:

Błędy i konflikty zależą od tego, ile oprogramowania bazującego na ffmpeg już zainstalowałeś. Fedora nie dostarcza niektórych kodeków, ponieważ jest zbyt popularna a powyżej pewnego progu pobierań wskakujemy w progi komercyjnych licencji.

Repozytorium rpmfusion albo jest mniej popularne, albo się tym w ogóle nie przejmują.

Co się dzieje po:

sudo dnf swap ffmpeg-free ffmpeg --allowerasing

Ja tam używam prawie tylko vlc:

sudo dnf install gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugin-openh264 gstreamer1-libav a52dec lame vlc

Windows może korzystać z karty graficznej. Jeżeli w twoim komputerze jest grafika Nvidii i wspiera ona dekodowanie x264 i podobnych, może tutaj pomóc instalacja własnościowych sterowników Nvidii.

Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 2:35:51 temu w dniu sob, 4 maj 2024, 18:32:13.
Rozwiązano zależności.
==============================================================================================================
Pakiet                       Architektura     Wersja                  Repozytorium                     Rozm.
==============================================================================================================
Instalowanie:
ffmpeg                       x86_64           6.1.1-5.fc39            rpmfusion-free-updates           1.8 M
Instalowanie zależności:
ffmpeg-libs                  x86_64           6.1.1-5.fc39            rpmfusion-free-updates           8.2 M
libavdevice                  x86_64           6.1.1-5.fc39            rpmfusion-free-updates            72 k
Instalowanie słabych zależności:
vmaf-models                  noarch           2.3.0-6.fc39            fedora                           259 k
Usuwanie:
ffmpeg-free                  x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                         2.3 M
Usuwanie zależnych pakietów:
libavcodec-free              x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                          11 M
libavdevice-free             x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                         227 k
libavfilter-free             x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                         4.5 M
libavformat-free             x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                         2.6 M
libavutil-free               x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                         966 k
libpostproc-free             x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                          90 k
libswresample-free           x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                         151 k
libswscale-free              x86_64           6.1.1-3.fc39            @updates                         571 k

Podsumowanie transakcji
==============================================================================================================
Instalacja  4 pakiety
Usunięcie   9 pakietów

Całkowity rozmiar pobierania: 10 M
W porządku? [t/N]: t


Jeśli chodzi o własnosciowe sterowniki to zawsze, przynajmniej u mnie było dużo problemów podczas aktualizowania Fedory w ramach tej samej wersji. Stery Nvidii trzeba instalować było od nowa....

Jeśli chodzi o VLC to w niektórych filmach nie ma obrazu, dźwięk jest. Coś namieszałem ale myslę, że naprawię.

Nawiązując jeszcze do tego "problemowego" filmu to częściowo mógł być błędnie zakodowany bo w Windows pod koniec w ogóle w żaden sposób nie można było obejrzeć go do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, SeeM napisał:

Błędy i konflikty zależą od tego, ile oprogramowania bazującego na ffmpeg już zainstalowałeś. Fedora nie dostarcza niektórych kodeków, ponieważ jest zbyt popularna a powyżej pewnego progu pobierań wskakujemy w progi komercyjnych licencji.

Repozytorium rpmfusion albo jest mniej popularne, albo się tym w ogóle nie przejmują.

Co się dzieje po:

sudo dnf swap ffmpeg-free ffmpeg --allowerasing

Ja tam używam prawie tylko vlc:

sudo dnf install gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugin-openh264 gstreamer1-libav a52dec lame vlc

Windows może korzystać z karty graficznej. Jeżeli w twoim komputerze jest grafika Nvidii i wspiera ona dekodowanie x264 i podobnych, może tutaj pomóc instalacja własnościowych sterowników Nvidii.

Dzięki sunrise i SeeM. Te polecenia pomogły. Film teraz jest odtwarzany normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...