Skocz do zawartości

Alpine - dosadna konfiguracja


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Swego czasu poruszyłem na forum kwestię polecanego programu pocztowego. Użytkownik @Fedoras wspomniał o Alpine, wypróbowałem, jednak z początku byłem nieco sceptyczny. Jednak na dzień dzisiejszy, używam Alpine naprawdę często – tak jak często można wykorzystywać pocztę w dzisiejszych czasach. Jednak dwóch kwestii w konfiguracji nie udało mi się rozwiązać. Mianowicie:

- Na podglądzie skrzynki „wysłane”, program wyświetla nadawce – czyli mnie – a chciałbym aby wyświetlał odbiorce – patrz zrzut ekranu.

- Jak ustawić obsługę wielu skrzynek ?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny

Pozdrawiam

1305500610_Zrzutekranuz2024-07-2406-15-45.png.1d9eac7243cdb40da4f5a03897a6b7b5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jakieś trefne zrządzenie losu, ale z dniem dzisiejszym (podobnie jak wcześniej w Thunderbirdzie) nie idzie wysłać poczty z domeny outlook'a. I to zarówno w klasycznej konfiguracji hasła jak i przez  xauth2. Smutne ale prawdziwe. Naprawdę nie wiem co ci kolesie z Redmond mają w tych swoich baniach. Ręce opadają. Nie wiem może wystarczy to zgłosić, ale jest to zastanawiające. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pocztę na OVH od 10 lat i też raz na 2-3 miesiące mają tak z 10 minut przerwy. Wszystko czasem pada, ale jak pada smtp, to wszyscy wiedzą na raz. (-:

Zdaje się, że alpine czyta nagłówek from i podaje nadawcę w kolumnie podglądu. A gdyby awk-iem podmienić wszystkie pola from na odbiorcę we wszystkich plikach mbox w wysłanej poczcie? Dopóki nie przesyłasz korespondencji dalej, to nie ma znaczenia, co w tych polach jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wygląda mi na przerwę techniczną. Kilka miesięcy wcześniej ten sam problem dotyczył wysyłania wiadomości w Thunderbirdzie, ale o dziwo w Alpine dalej była możliwość wysyłania listów - nawet nie musiałem konfigurować autoryzacji przez XAUTH2. A teraz podobnie jak w Thunderbirdzie.... lipa !

No muszę przyznać @SeeM, zawadiacki sposób zaproponowałeś, jednak nie należy do najwygodniejszych. Ale działa ! Udało mi się wygenerować oto taki krótki skrypt Bash, z samym AWK nie udało mi się niestety dogadać.

#!/bin/bash

# Nazwa pliku mbox
mbox_file="sent-mail"

# Tymczasowy plik do zapisu zmian
tmp_file=$(mktemp)

# Pętla przetwarzająca każdą wiadomość
while read -r message; do
  # Sprawdzenie, czy linia zawiera nagłówek "From:"
  if [[ $message =~ ^From: ]] ; then
    # Ekstrakcja adresu z nagłówka "To:"
    to_address=$(grep -m 1 "^To:" "$mbox_file" | cut -d' ' -f2-)
    # Zastąpienie adresu w nagłówku "From:"
    echo "From: $to_address"
  else
    echo "$message"
  fi
done < "$mbox_file" > "$tmp_file"

# Przeniesienie zawartości pliku tymczasowego do pliku oryginalnego
mv "$tmp_file" "$mbox_file"

PS. Próbowałem ustawić autoryzację w Alpine dla poczty Gmail, ale żeby tego dokonać to chyba trzeba być inżynierem Google. Więc wróciłem do mojej pierwotnej konfiguracji z użyciem poczty z Wirtualnej Polski - tu wszystko działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Alpine zawsze był jeden krok do tyłu z najnowszymi wynalazkami pocztowymi. Po jakiejś walce dałem spokój i od lat używam go tylko do poczty lokalnej. Zrobiłem jakiś forward i normalny send i w wysłanych mam jak w załączniku. Przejrzałem konfigurację ale nic specjalnego nie znalazłem. Większość ustawień ma default, ale to znaczy, że można ustawić adresata bez "małpich figli"

Pozdrawiam

 

PS.
Konfiguracja kilku kont SMTP jest np. tu:
https://www.schotty.com/General_Linux/Alpine_EMail_Client_Configuration/

 

Zrzut ekranu z 2024-07-27 05-40-48.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2024 o 22:51, prymula napisał:

PS. Próbowałem ustawić autoryzację w Alpine dla poczty Gmail, ale żeby tego dokonać to chyba trzeba być inżynierem Google.

Jeżeli używałeś swojego hasła do konta google, to nie będzie działać (z SMTP/POP3). Musisz użyć App passwords i wygenerować oddzielne hasło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie serwera z Outlook na WP, zaczęło mnie wkurzać że mogę w ‘default-fcc’ zdefiniować tylko jeden cel. Albo zdalne konto albo lokalne. Bardzo dziwne było że w przypadku Outlooka, wystarczyło w ‘default-fcc’ podać ‘sent-mail’ a wiadomości pojawiały się zarówno lokalnie jak i na zdalnym serwerze. W przypadku poczty WP już tak się nie działo. Jednak dla Alpine, poświęciłem sporą część soboty, znajdując rozwiązanie. Należało ustawić to, aby osiągnąć pożądany skutek :)

folder-collections="Połączenie" {imap.wp.pl:993/ssl/[email protected]}[]

PS1. Tylko ciągle w podglądzie wysłanych wiadomości wyświetla mi łańcuch z pola FROM.

PS2. Z tym XAUTH2 musi być coś nie tak po stronie Alpine, M$ zarzeka się że u niego wszystko gra. Wszelka próba konfiguracji, to zagrzebywanie gruszek w popiele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...