Skocz do zawartości

Mega Problem Z Instalacją Xp I Linuksa


luker1985

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zrobiłem ze swoim komputerem coś co kompletnie rozłożyło go na łopatki ;/

Opiszę dokładnie co i jak, żeby wyjaśnić mój problem.

Otóż; Pobrałem z internetu płytę instalacyjną Fedory F10. Ponieważ w komputerze nie ma napędu DVD pobrałem wersję CD - wyszło aż 6 płytek CD. No ale OK.

Nagrałem poszczególne części instalatora i zabrałem się za instalowanie.

Włożyłem pierwszą płytkę CD i zaznaczałem opcje: formatuj, instaluj.

Po kilku minutach instalacji zostałem poproszony o włożenie do napędu płyty nr 2. Niestety przycisk napędu służący do wysuwania tacki nie działał !!!

Nie wiedziałem co i jak i w końcu wcisnąłem RESET i w trakcie uruchamiania kompa szybko podmieniłem płytki z CD1 na CD2. Niestety od razu wyskoczył komunikat o jakimś błędzie instalatora. No nic, pomyślałem, że trudno i zainstaluję sobie Fedorkę z LiveCD. Ale chciałem mieć tez XP na kompie, żeby sobie czasem w coś pograć. Włożyłem więc do napędu płytkę z XP, uruchomiłem ponownie komputer. Włączył się instalator XP gdzie jest komunikat "instalator sprawdza konfigurację sprzętowa komputera". Ten napis jest widoczny przez 3 sekundy. Po czym znika, ekran staje się czarny i koniec wszystkiego. Czekałem z 10 minut. Bez odzewu. Pomyślałem, że spróbuję czy pójdzie Fedora z LiveCD. Owszem Fedora startuje, ale nie pyta mnie w ogóle jaki chcę język i jaką klawiaturę tylko od razu uruchamia się na angielską (wcześniej pytała co i jak). Co ja takiego narobiłem???

Bardzo Was proszę o pomoc. Mój komp to Sempron 2500+ (1,7 Ghz), Radeon 9200.

Edytowane przez WalDo
poprawka w tytule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom LiveCD, pobierz gparted (może być z repo) i usuń/sformatuj partycje z Fedora. Restart bez LiveCD i powinieneś mieć Windoze (już zainstalowana była co nie? Jak nie to zainstaluj).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LiveCD nie ma pakietów językowych, więc zainstaluje się tylko język angielski (o układ klawiatury instalator się pyta przy instalacji na dysk). Po instalacji w menu administracja będziesz miał language i tam sobie zmienisz na polski (musisz mieć połączenie z netem, przez chwilę może wyglądać jakby program się zawiesił, ale niestety taka jego "uroda"). Xp zainstaluj przed Fedorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko podpowiem koledzie LUKER żśe u niego XP-ek nie odczytuje prawidlowo tablicy partycji i dlatego nie chce sie instalować,

Dlatego Luker potrzebujesz uruchomić jakąś płytke typu 'rescue-cd" i i programam do partycjonowania usunąć wszystkie partycje jakie są na dysku i nadpisać tablice partycji . Dopiero po takim zabiegu ruszy instalator XP-eka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączył się instalator XP gdzie jest komunikat "instalator sprawdza konfigurację sprzętowa komputera". Ten napis jest widoczny przez 3 sekundy. Po czym znika, ekran staje się czarny i koniec wszystkiego. Czekałem z 10 minut. Bez odzewu.
Jest dokładnie tak jak napisał DAREK WL., można jeszcze próbować naprawić tablicę partycji programem testdisk. Btw. linux sobie poradzi z uszkodzoną tablicą, instalator windowsa już nie i teraz masz wybór, czy używać tylko linuksa, czy stracić wszystkie dane z dysku i zainstalować windowsa :)

EDIT: Jeśli wcześniej zrobiłbyś kopię tablicy dysku to mógłbyś teraz ją przywrócić i było by ok, ale prawdopodobnie nie zrobiłeś takiej kopii. Prawie nikt jej nie robi. Możesz też spróbować użyć windowsowego fixmbr, chociaż to polecenie służy bardziej do napisania boot loadera niż naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że powinienem najpierw spróbować zainstalować Fedorkę, pod nią utworzyć partycje a potem zainstalować XP.

chodzi o to, że nie zależy mi na zawartości dysku twardego, bo mam wszystko zgrane na płytki.

Chciałbym po prostu uruchomić instalator z XP - stworzyć dwie partycje (jedna pod XP, druga pod Fedorę) - zainstalować XP - a następnie zainstalować Fedorę.

Jak najprościej to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że powinienem najpierw spróbować zainstalować Fedorkę, pod nią utworzyć partycje a potem zainstalować XP.
Nie, bo to podwójna robota, zacznij od odpalenia np. gparted z livecd, w nim zrób porządek na dysku, tzn. usuń tablicę partycji (możesz od razu stworzyć partycję ntfs), potem uruchom na nowo komputer i spróbuj zainstalować windowsa. Na końcu zainstaluj fedorą, tylko tym razem bez przerywania instalacji. Btw. przez livecd będziesz miał dostęp do dysków i możesz sobie pozgrywać potrzebne dane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przycisk napędu służący do wysuwania tacki nie działał !!!

 

Jako, że problem w zasadzie rozwiązany (a właściwie nie tyle rozwiązany, co zastosowano czyszczenie dysku), to na przyszłość. Bbok guzika do wysuwania jest taka małą dziurka. Dziugnij ją szpilką i tacka się wysunie choćby nie wiem co się działo. Tylko nie za często, bo można od tego CDROM popsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełen sukces !!! :)

Dzięki za owocne sugestie :)

Odpaliłem Fedorę z LiveCD - pobrałem gparted - ustawiłem nowe rozmiary partycji - i po włożeniu płytki z XP do napędu wszystko poszło sprawnie :)

Zarówno XP jak i Fedorka są już zainstalowane. Fedora właśnie się aktualizuje ;)

Dzięki jeszcze raz za pomoc!!!

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam kolegów szanownych to mój pierwszy post na forum i proszę o wyrozumiałość albo o przeniesienie tematu otóż:

Na dysku na którym do tej pory rządził xp zainstalowałem fedora 10 (to juz moja 2 instalacj wczesniej f8 na innym kompie:))wszystko poszło jak należy ale przy uruchomieniu f10 moge sie tylko zalogowac na user a nie moge na root mimo że wybieram pozycje inni i tam w pierwszej fazie wpisuje root a poźniej wyskakuje mi prośba o hasło po wpisaniu hasła pokazuje mi komunikat teraz mogę cos poknocić (robiłem to wczoraj i u ciotki): coś na temat nie możności zweryfikowania no może nie będę teraz błaznował więc po prostu nie moge sie zalogowac jako root ale juz w trakcie pracy na user przy funkcjach których jest wymagane uprawnienia tam akceptuje mi hasło bez problemu i moge sporo rzeczy czynic jednakże zależałoby mi na kontroli z pełnymi uprawnieniami co robic gdzieś przeczytałem że trzeba dodać użytkownika root czy to pomoże? a zaznaczam że muszę to robic z poziomu user ps próbowałem pisać ROOT, Root, root i hasło tez sprawdzałem (chodzi spod user)

Pozdrawiam i prosze o pomoc i jesli to możliwe to tłumaczcie to jak dziecku gdyż w Linuksie dopiero raczkuje i pierwsze siekacze mi się wyrżneły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie używasz gdm w którym logowanie jako root jest wyłączone. W kdm można logować się jako root bez problemu. Powinno wystarczyć:

su -c "yum install kdm system-switch-displaymanager" 
su -c "system-switch-displaymanager kdm"

gdzieś przeczytałem że trzeba dodać użytkownika root
Takie rzeczy to tylko w Ubuntu, w Fedorze konto root na pewno istnieje (su w konsoli musi działać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i przy ponownym logowaniu bedzie dostep do konta root
  1. Dostęp masz i tak - użytkownik root istnieje i posiada hasło, które ustaliłeś w trakcie instalacji.
  2. http://wiki.fedora.pl/wiki/Konto_root
  3. Logowanie na roota w trybie graficznym jest niebezpieczne i zazwyczaj (zawsze?) zupełnie niepotrzebne. To nie Windows a i na Windows lepiej pracować na "koncie ograniczonym" (czy jakoś tak).
  4. Użytkownik nazywa się "root", nie ROOT, nie RooT, nie Root itp ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...