Skocz do zawartości

Po Instalacji Fedory 11 Zgłasza Sie Tylko Grub>


jacek22

Rekomendowane odpowiedzi

pozwole sobie na maly offtop.... programy opensourcowe/gplowe/etc powstaly aby dac uzytkownikowi mozliwosc wyboru,a nie by byc popularne. windows sie wiesza, ma problemy - generalnie szkoda gadac czasami. linux tez ma problemy, ale mozna je starac sie samemu naprawic (ew w kodzie cos poprawic) lub znalezc obejscie (i wlasnie glownie o to chodzi). i wszystko rozumiem, tez mam problemy szczegolnie z karta graficzna i sterownikami nvidii, ale akurat wina to zamkniete oprogramowanie (blob) ladowane do kernela, a tu jak wiemy mozna sie wszystkiego spodziewac. ale do glowy mi nie przyszlo zeby mamrolic bo nie mozna spartycjonowac dysku bo jakis blad jest w GUI. przeciez fedora umozliwia wiele sposobow instalacji: cd, dvd, netinstall, usb, nfs, smb, kickstart, pxe. czy nie mozna w ogole probowac innych mozliwosci? no i jasne, zdarza sie ze ktos ma nowy komputer i mu nie dziala jakas wersja linuksa bo akurat sterownikow sprzetu nie ma. zawsze mozna probowac z innymi dystrybucjami. poza tym linux ma byc unixo-podobny wiec oczekuje od uzytkownika jakiejs znajomosci z narzedziami konsolowymi. jakby ktos wrzucil taki watek ze mu instalator graficzny cos nie potrafi zrobic na forum np Free/Open/NetBSD to by zostal z miejsca wysmiany, sponiewierany a watek skasowany. rece mi opadaja jak ktos mowi ze rozwiazanie jest za skomplikowane ... geeez uzywac windowsa i tyle klik klik "czy chcesz zainstalowac wirusa" klik "yes" klik klik kaboooooom :). proponuje zamkniecie watku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 38
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam, jak w temacie. Niby instalacja przebiegała bez problemów. Wybierałem partycję dysku, pakiety, miejsce dla programu startującego itp. ale po restarcie zgłasza się tylko grub> na czarnym ekranie. Co mozna z tym dalej zrobić? Czy zrezygnować z fedory i poszukac innegi lunuxa, bardziej dopracowanego, który zainstaluje się zwykłemy użytkownikowi bez większych problemów? Prosze o pomoc.

 

Miałem podobny problem jeszcze w F10. Pierwszy raz zdarzyło sie przy stawianiu F10. Stawiałem system po raz drugi. Oczywiście niepotrzebnie. Wówczas sam znalazłem rozwiązanie. Robiłem aktualizacje F10 do F10. Podczas aktualizacji (oczywiście błyskawicznej) był tworzony program startowy i wszystko było ok. Zdarzało sie, że czarny ekran z napisem GRUB lub tylko migający kursor pojawiał sie przy aktualizacji systemu wówczas gdy był aktualizowany kernel. Nie wiem dlaczego, ale tak zdarzyło mi sie kilka razy.

Obecnie przy F11 tez już chyba ze dwa razy pojawił mi sie czarny ekran z migającym kursorem. Teraz jednak nie panikuję, bo choć nie znam przyczyny to jest dokładnie opisane wyjście z tej sytuacji. Wszystko jest opisane na stronie:

http://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB

Polecam wszystkim gotowe rozwiązanie opisywanego problemu. Wszystko robi się bardzo szybko. Od siebie mogę dodać, że by w F11 rozwiązać opisywany problem trzeba skorzystać z płytki np. F10 a nie F11. Nie znam przyczyny, ale metoda opisane na w/w stronie nie jest skuteczna przy wykorzystaniu płytki instalacyjnej z F11.

Oczywiście partycja /boot musi mieć system plików ext3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką poradę, ale jest to dla mnie zbyt skomplikowane. Chcę korzystać z graficznych narzędzi pracy z komputerem, bo upłynęło już sporo lat od czasów, kiedy do pracy z komputerem wymagano wklepywania mnóstwa komend i poleceń.

 

Polecam więc system Windows. Nie jest darmowy, większość programów jest płatna, ale prawdopodobnie wyręcza od myślenia.

 

Nie całkiem Windows. Jest tam straszna konsola cmd, a dodatkowo jakiś PowerShell. Tragedia. Ja myślę, że pszubart mówi o telefonie komórkowym lub jakimś organizerze. Czysty elegancki graficzny system zarządzania. Wszystko naciskane i nic nie trzeba pisać (no poza smsami - ale te obowiązkowo bez polskich liter i skrótami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się przedstawić swoje przemyślenia odnośnie problemu postawionego przez jacek22 i nie tylko.

Otóż przeglądając cały temat znalazłem praktycznie jedną odpowiedź na poruszony problem - post #4 (WalDo). Drugą odpowiedzią był mój post #32. Praktycznie reszta postów jest bezużyteczna lub niewiele wnosząca do poruszanego problemu. Jeżeli początkujący użytkownik zgłasza temat to po to by uzyskać odpowiedź i ułatwić innym użytkownikom rozwiązanie problemu poruszanego w temacie. Jaki więc jest sens dyskutować na temat wyższości tego czy innego systemu w tym miejscu? Powoduje to "rozciągnięcie" tematu na wątki zupełnie nie związane z zadanym problemem. Odwiedzający wybrany temat jest zmuszony do przeglądania wszystkich postów by znaleźć rozwiązanie. A temat dotyczący GRUB'a mógł zmieścić się na jednej stronie.

Od 2006 korzystam z Fedory (FC6) ale cały czas uważam sie za początkującego. Pozdrawiam Wszystkich użytkowników Fedory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż przeglądając cały temat znalazłem praktycznie jedną odpowiedź na poruszony problem - post #4 (WalDo). Drugą odpowiedzią był mój post #32.
Kiepsko przeglądałeś, bo ja w poście #6 podałem link do wiki archa, gdzie dokładnie jest opisane jakie mogą być przyczyny i jak naprawić. W poście #8 nawet napisałem co trzeba zrobić, sprowadzało się to do wpisania trzech poleceń. Natomiast Twój post #32 to tylko skrócona forma poprzednich wypowiedzi i jedyną konkretną informacją jest link do wiki. Sposób na wiki jest dobry, ale tym przypadku to jest jakby okrężna droga, trzeba mieć livecd itp. I cały temat zakończył się na jednej stronie (bo jacek22 zrezygnował), ale z identycznym problemem zgłosił się kolejny rozżalony użytkownik pszubart, który także oczekiwał porady w stylu: wpisz polecenie grubfix i wszystko będzie ok. Jeśli chodzi o offtop to prawie w każdym temacie jest go trochę, a że ciężko znaleźć odpowiedzi na forum to niestety taki minus, że autor nie może edytować tematu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po swoich doświadczeniach z programem startowym w Fedorze wydawało mi się, że wymienione w poprzedniej wypowiedzi posty (odwołanie do wiki) podają w prosty sposób rozwiązanie problemu zgłoszonego przez jacek22. Myślę, że nie uraziłem Ciebie nie wymieniając Twoich wypowiedzi. Patrzę na zgłoszony problem jako początkujący i proponowane w wymienionych postach rozwiazanie wydaję mi się proste i co najważniejsze - skuteczne. Ciebie uważam za prawdziwego Eksperta i doceniam Twoje posty. To od Ciebie dostałem wcześniej sposób rozwiązania problemu z montowaniem partycji w F11. A mój poprzedni post w zasadzie dotyczył zgłoszenia uwagi by niepotrzebnie nie schodzić z tematu i nie rozwlekać go innymi wątkami. No ale zdaję sobie sprawę, że tego do końca się nie uniknie. Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off topic

A mój poprzedni post w zasadzie dotyczył zgłoszenia uwagi by niepotrzebnie nie schodzić z tematu i nie rozwlekać go innymi wątkami.
Moderatorzy musieliby usunąć 95% forum :) I ja sam nie mógłbym sobie pogadać :) Jeśli chodzi o konkrety, to każde skuteczne rozwiązanie (jeśli problem jest powszechny a nie jakiś wyjątkowy) można zawsze przenieść na wiki.fedora.pl w postaci krótkiego artykułu.

 

Nota bene Twój post jak widzisz wywołał kolejne kilka off... ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie uraziłem Ciebie nie wymieniając Twoich wypowiedzi.
Nie, oczywiście nie chodziło mi o to czy wymieniłeś akurat moje odpowiedzi czy innych. Miałem na myśli to, że taki offtop (wciąż zahaczający o temat, czyli grub) wcale nie jest taki zły. Często takie swobodne wypowiedzi rozwiązują wiele wątpliwość, można je traktować jako ciekawostki wzbogacające wiedzę ;) Ale fakt, że kilka ostatnich postów z serii "czy linux jest tak samo prosty jak windows" było niepotrzebnych, ale za to wszystkie wcześniejsze IMO były ok i wnosiły coś nowego. Podsumowując, offtop jest częścią tego forum i dopóki ewidentnie nie odbiega od tematu trzeba go akceptować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...