Skocz do zawartości

Polski Remiks Fedora 13


Olbi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 125
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cóż- moje małe portfolio tutaj: http://jusko.daportfolio.com/gallery/200852. Niestety jestem cholernie zapracowanym człowiekiem i do domu wracam praktycznie tylko po to, by spać (dosłownie). Dlatego mógłbym spróbować ruszyć logo, jednak tu sami musielibyście wykazać się również inwencją i wymyślić słowny schemat jak miałoby ono wyglądać i podać ewentualne stocki (na licencji zezwalającej edycję). Oczywiście to remix Fedory, więc podstawę mamy, niemniej samo logo to za mało (a w sieci krąży wiele interesujących wariantów loga Fedory, które można poddać modyfikacji). Myślę jednak, że najpierw doprowadźmy remix do stanu choćby Beta, później zajmujmy duperelami jak logo.

 

 

<Jakiś czas później, gdy Jusko chwilę pomyślał...> SUPLEMENT

 

Tak właściwie to po co remix? Moim zdaniem wystarczyłby skrypt taki, jaki ma Ubuntu. Ja osobiście basha ni w ząb nie znam (nie każdy user Linuksa ma taki obowiązek), więc mnie ciężko takie coś skleić. Społeczność Fedory jest mniej "dziecinna" i "windowsowa" niż Ubuntu (przynajmniej w naszym kraju), dlatego jakieś specjalne remiksy dla początkującego nie wiem, czy nie są sztuką dla sztuki. Moim zdaniem konfigurator jak w Ubuntu, w pełni załatwiłby sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<Jakiś czas później, gdy Jusko chwilę pomyślał...> SUPLEMENT

 

Tak właściwie to po co remix? Moim zdaniem wystarczyłby skrypt taki, jaki ma Ubuntu. Ja osobiście basha ni w ząb nie znam (nie każdy user Linuksa ma taki obowiązek), więc mnie ciężko takie coś skleić. Społeczność Fedory jest mniej "dziecinna" i "windowsowa" niż Ubuntu (przynajmniej w naszym kraju), dlatego jakieś specjalne remiksy dla początkującego nie wiem, czy nie są sztuką dla sztuki. Moim zdaniem konfigurator jak w Ubuntu, w pełni załatwiłby sprawę.

Tak właściwie to bym się chyba pod tym podpisał. Skrypt daje możliwość wyboru i chyba jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Może świetnie się nadawać do "uzbrojenia" oficjalnej wersji w to co inni i tak doinstalowują do swojego systemu. Dla początkujących ułatwienie a dla zaawansowanych oszczędność czasu (choć stare wygi i tak wolą wszystko sami sobie wklepać w konsoli ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale do was nie dociera, że takie skrypty już są od dawna:

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik#Automa...na_konfiguracja

i wolicie wymyślać kolo od nowa ?

A testowałeś je, sprawdzałeś jak działają i czy wykonują właśnie te czynności na których zależy polskiemu użytkownikowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A testowałeś je, [...]
To chyba lepiej rozwijać to co już jest zamiast samemu tworzyć kolejne niedoskonałe aplikacje/skrypty? Bo na pewno za pierwszym strzałem nie zrobisz/zrobicie skryptu, który w pełni zaspokoi potrzeby polskiego odbiorcy i do tego będzie zawsze działał tak jak należy.

Lepiej przeanalizować to co jest, wybrać to co najlepsze we wszystkich rozwiązaniach i jakoś to pożenić. Jeśli zaczniecie wdrażać nowe pomysły bez przeanalizowania tego co już ktoś kiedyś próbował, to zgadzam się z borzole, że wyjdzie wam kolejne kółko graniaste - da się toczyć, ale nie będzie się toczyło płynnie i w efekcie nikt z tego nie będzie chciał korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heos

Taki skrypt rodzi się średnio raz na 2 wydania i wszystkie wzajemnie z siebie kopiują. Ich jakość jest miejscami "taka sobie" ale działają dla początkującego usera. Należy zwrócić uwagę, że te skrypty są już od kilku wydań i ich twórcy wyłapali większość głupich błędów. Mi też się kilka rzeczy w nich nie podoba, ale ostatnio przeczytałem ciekawy wpis, który nieźle się wpasowuje w ten problem:

rzeczy-ktorych-nigdy-nie-powinienes

A i co do skryptu ubuntu: widziałeś jak tamto jest napisane? To dopiero bałagan, aż się prosi żeby napisać to od nowa.

Poza tym, te problemy w większości są mocno indywidualne: połączenie z internetem, karta grafiki. Resztę załatwią paczki rpm i włączenie kilku repo. A pro popropos, może zrobił byś choć jedną paczkę do tego remixu? Poradnik jest na wiki (artykuł "rpmbuild"), jak będą problemy to spytaj się na forum. Zacznij od spakowania np. kodeków.

 

[EDIT]

Przez ten czas jaki kłapiesz ozorem, zdążył byś sam napisać jakiś skrypt, bo wydaje mi się że pisałeś: "idę w tym roku na studia..." no to masz czas do października. :)

Edytowane przez WalDo
ORT ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo możliwe, ale z drugiej strony jeżeli te istniejące rozwiązania nie są zupełnie tym co chcemy? Stąd było właśnie moje pytanie czy ktoś to testował. Po co nam skrypt, który robi a b c d skoro my chcemy x.

A i co do skryptu ubuntu: widziałeś jak tamto jest napisane? To dopiero bałagan, aż się prosi żeby napisać to od nowa.

Sądzę nie będą mieli nic przeciwko temu, jeżeli napiszesz od nowa.

A pro popropos, może zrobił byś choć jedną paczkę do tego remixu? Poradnik jest na wiki (artykuł "rpmbuild"), jak będą problemy to spytaj się na forum. Zacznij od spakowania np. kodeków.

Widziałeś w innym temacie co podjąłem się zrobić?

Przez ten czas jaki kłapiesz ozorem, zdążył byś sam napisać jakiś skrypt, bo wydaje mi się że pisałeś: "idę w tym roku na studia..." no to masz czas do października.

Bo wg Ciebie to każdy przyszły student siedzi w domu i nic nie robi, nie? Zresztą pisałem jasno, że nie znam basha na tyle aby pisać samemu ten skrypt.

 

A kłapać ozorem możesz ze swoim psem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, zamiast się napinać napisać mi tu co zmieniacie w konfiguracji systemu po instalacji:D. Jak juz ktoś napisał wybór nazwy, przeglądarki, itp. to dopiero szczyt góry lodowej.

 

A teraz garść aktualnośc i moich planówi z naszego remixa, którego los każdego interesuje:

- działa i nadaje się do instalacji(o ile któraś zmian czegoś nie zepsuła..nadal testerów brak wiec idzie to na moim kompie baaaardzo wolno)

- jestem teraz na etapie modyfikowania paczuszek generic*.rpm jak skończę to i postawie repo to dodam do remixu JRE. Jak to się stanie będzie można uznać ze zakończyłem pracę.

- w miedzyczasie uaktualnie README i wpisy w wiki na http://bitbucket.org/robal/robalish-fedora-remix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisać mi tu co zmieniacie w konfiguracji systemu po instalacji

 

system:

- wszelkie bezpieczne repozytoria można włączyć

- autologowanie

- fstab, grub, zmiany w położeniu kilku kluczowych folderów ...nie do uogólnienia

- prosta konfiguracja sudo: http://jedral.one.pl/search/label/sudog to ładnie działa, więc możesz to dołączyć. Jakby coś raziło to mogę to dopracować, ale raczej nie rozbudowywać.

 

GNOME:

- usuwam dolny panel i zostawiam tylko 2 "obszary robocze", na panelu zamiast appletu "Pasek menu" mam applet "Menu główne" (nie wiem czy to jest w standardzie) i "File browser" (paczka file-browser-applet)

- zmniejszam czcionki do rozmiaru 8,0

- skróty klawiaturowe ...ciężko by to było przenieść

- moje nautilus-scripts (może coś wybierzesz) z nautilus-python tylko otwieranie nautilusa jako root mogę podrzucić.

 

bashrc:

- kolorowy znak zachęty

WHOAMI=$(whoami)
echo " Hello $WHOAMI "

if [ "$WHOAMI" != "root" ]; then
    # kolorowy znak zgloszenia [niebieski@zielony]$
    PS1='[\[\033[34m\]\u@\h \[\033[32m\]\W\[\033[0m\]]\$ '
else
    # to samo dla (_root'a_ → roota) ORT  [czerwony@pomaranczowy]
    PS1='[\[\033[31m\]\u@\h \[\033[33m\]\W\[\033[0m\]]# '
    alias mc="mc --colors selected=white,red"
fi

- wpis który sprawi, że po wpisaniu nieznanego polecenia można je automatycznie wyszukać w repo. command_not_found_handle() jest wbudowaną w bash 4 funkcją (szablonem ?)

yes_no(){
    local thisX=''
    while :; do
        read -p "$@ (y/n): " thisX
        case "$thisX" in
            [tT] | [tT][aA][kK] | [yY] | [yY][eE][sS] ) return 0;;
            [nN] | [nN][iI][eE] | [nN][oO] ) return 1;;
            * ) echo -ne "$@ (y/n): ";;
        esac
    done
}
# ------------------------------------------------------------------------------
command_not_found_handle(){
    echo -e "Nie ma polecenia: \033[0;31m>>\e[0m $1"
    yes_no "Poszukać w repozytorium?"
    if [ $? -eq 0 ]; then
        echo "Szukam..."
        yum provides *bin/$1
        #~ ys $1
    fi
}

- ponieważ xterm czasem się gdzieś włącza to warto go "ucywilizować" w pliku ~/.Xdefaults

to mój: Xdefaults (kolorki i gładka czcionka Monospace)

żeby zadziałało to do ~/.bashrc trzeba dodać

xrdb -load ~/.Xdefaults 2>/dev/null

 

to tak na szybko, może coś potem pomyślę

 

 

@Heos Vs Skrypt konfiguracyjny:

Mój projekt w bash "Zielony" upadł, bo chciałem go za bardzo rozbudować. Z drugiej strony mógłbym przestać się wygłupiać, uprościć pewne rzeczy, poukładać to co jest i szkielet gotowy. Brakuje jednak końcowych "pluginow", bo nie wiadomo co takiego unikalnego miałby robić ten skrypt :) Jeśli tam mają być opcje typu "zainstaluj kadu z repo" to ja dziękuję, bo to się robi yum'em. Natomiast instalacja sterowników do sprzętu x to musi zrobić ktoś kto taki sprzęt posiada. Ja naprawdę lubię robić takie rzeczy, ale tylko jak to ma sens, albo mam na czym sprawdzić rezultat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@borzole zastanawiałem się nad tym sudo ale..jak wykonywana jest sekcja konfiguracyjna z remixu to nie ma jeszcze użytkownika więc ciężko od razu uaktywnić dla nich sudo, co najwyżej mogę odblokować dla grupy weel(kawałek kodu od ciebie pożyczę, tak w plikach ks można bezpośrednio używać Pythona, Perla...). taki skrypt to może i fajna rzecz ale trza by się nad tym głębiej zastanowić, ja bym pomyślał raczej nad forkiem tego narzędzia z Ubuntu co instaluje sterowniki własnościowe. Jeśli ktoś ma dostęp Ubuntu może sprawdzić jak się to dziadostwo nazywa?

 

Dodałem konfigurację xterm.

Co do wyglądu to nie chcę zbytnio odchodzić od standardowego wyglądu GNOME zbyt daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- autologowanie

- usuwam dolny panel i zostawiam tylko 2 "obszary robocze", na panelu zamiast appletu "Pasek menu" mam applet "Menu główne" (nie wiem czy to jest w standardzie) i "File browser" (paczka file-browser-applet)

- zmniejszam czcionki do rozmiaru 8,0

Czemu? IMHO to są bardzo personalne ustawienia, nie widzę powodu aby takie zmiany umieszczać w remiksie.

- działa i nadaje się do instalacji(o ile któraś zmian czegoś nie zepsuła..nadal testerów brak wiec idzie to na moim kompie baaaardzo wolno)

Masz gdzieś wstawiony obraz z systemem? Daj link to mogę testować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jonshu unpinned this temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...