Skocz do zawartości

Polski Remiks Fedora 13


Olbi

Rekomendowane odpowiedzi

Jedynie słuszną? Tę, której Ty używasz?

Dajmy ludziom wybrać, to nie Windows

Nic z tych rzeczy. Wybór to jedno, a zaśmiecanie sobie systemu drugie.

Nie traktuje siebie jako targetu dla tego remixu. Chociażby dlatego że nie przepadam za livecd. Wolę mieć większą kontrolę nad tym co instaluje :)

 

Możnaby zawsze dać ekrany wyboru, ale czy to też jest wyjście?

Ktoś może nie mieć pojęcia co to jest pidgin, czy kadu, a już wybór pomiędzy nano, mcedit , vim byłby dla części losowy :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Możnaby zawsze dać ekrany wyboru, ale czy to też jest wyjście?

Ktoś może nie mieć pojęcia co to jest pidgin, czy kadu, a już wybór pomiędzy nano, mcedit , vim byłby dla części losowy :)

Please, don't. Jeśli już musicie robić remix, to usuńcie czcionki azjatyckie, metody wprowadzania i empathy, a dołączcie kadu, mc, man-pages-pl i hunspell-pl. Jeśli nie musi się to nazywać Fedora - to dajcie jeszcze Flasha, włączcie domyślnie RPM Fusion i z niego unrar, freetype-freeworld i gstreamer-plugins-bad-nonfree. Sterowniki NVIDII i AMD więcej by przeszkadzały niż pomagały (gryzą się ze sobą, jeśli są jednocześnie zainstalowane), a ich wolne odpowiedniki w Fedorze są dostatecznie dobre, żeby nie było potrzeby instalować własnościowych.

 

Aha - dodajcie też działający zynaddsubfx. Ruch na forum zmaleje o co najmniej połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic gorszego niż przeładowany remix. Człowiek odpala płytkę i myśli "o boże, po cholerę mi to tu". Zamiast fajerwerków nich będzie praktyczny i przyjemny (za czarną szatę zatłukę myszką).

* Niech to będzie lekkie: żadnych compizów, pływających rybek, zbędnych usług i dublujących się programów.

* Jaka jest grupa docelowa? Ludzie co mają dwie lewe ręce, albo widzą linuksa pierwszy raz. Mają od 15-35 lat i lubią gadżety.

* Nie możemy mieć żadnych skrupułów ;) przy narzucaniu konfiguracji i softu. Mają dostać płytkę, która działa "out of the box" tak żeby Stefan J. był z nas dumny.

* Skonfigurowane polskie połączenia (koszmar neostrady)

* Propozycje programów (które z pewnością nie padną) :

anki, gnome-schedule, pyrenamer, agave, easytag, pdfchain, tasks, grsync, baobab, file-browser-applet

* jeśli to ma być gnome, to można dodać kilka skryptów/akcji nautilusa np. "otwórz jako root", "link na pulpit", "edytu link" itp., które nie wymagały by otwierania terminala.

 

---

Odnośnie repo

* W repo jest createrepo i każdy może mieć własne pełnowartościowe repo z jedną paczką na dropbox. Tak na marginesie to w tym naszym pseudo repo na wiki powinny znajdować się paczki instalujące repozytoria, a nie programy. Tak jak to zrobił sokar620 dla kadu.

 

Poza tym to by był najlepszy sposób wprowadzania "tuningów" do tego livecd: przez paczki rpm. Wystarczyło by potem raz na tydzień wygenerować aktualne iso.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości robi się z tego lista życzeń: "A ja bym chciał w Fedorze....". Ludzie, bez przesady, to innym ma ułatwić życie a nie wam, którzy i tak sobie poradzicie.

* Jaka jest grupa docelowa? Ludzie co mają dwie lewe ręce, albo widzą linuksa pierwszy raz. Mają od 15-35 lat i lubią gadżety.

Dokładnie.

 

Ale przy tym musi być działający flash, java, pełne spolszczenie, kodeki. Musi być (o ile jest) aplikacja do obsługi neostrady.

 

Compiz nie, nie wszyscy mają sprzęt, na którym obecność compiza jest wskazana.

 

No i przydałaby się jedna osoba, która to wszystko zacznie ogarniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic gorszego niż przeładowany remix. Człowiek odpala płytkę i myśli "o boże, po cholerę mi to tu". Zamiast fajerwerków nich będzie praktyczny i przyjemny (za czarną szatę zatłukę myszką).

* Niech to będzie lekkie: żadnych compizów, pływających rybek, zbędnych usług i dublujących się programów.

* Jaka jest grupa docelowa? Ludzie co mają dwie lewe ręce, albo widzą linuksa pierwszy raz. Mają od 15-35 lat i lubią gadżety.

* Nie możemy mieć żadnych skrupułów ;) przy narzucaniu konfiguracji i softu. Mają dostać płytkę, która działa "out of the box" tak żeby Stefan J. był z nas dumny.

* Skonfigurowane polskie połączenia (koszmar neostrady)

* Propozycje programów (które z pewnością nie padną) :

anki, gnome-schedule, pyrenamer, agave, easytag, pdfchain, tasks, grsync, baobab, file-browser-applet

* jeśli to ma być gnome, to można dodać kilka skryptów/akcji nautilusa np. "otwórz jako root", "link na pulpit", "edytu link" itp., które nie wymagały by otwierania terminala.

 

Zgadzam się.

 

A co do instalacji javy, flasha i kodeków, to jeżeli to nie mogą one znaleźć się na płycie, to "dyplomatycznym" rozwiązaniem jest skrypt, który ułatwi szybką instalację tych elementów systemu.

 

Nie traćmy nadziei! Jak zaczniemy to jakoś pójdzie, a potem to już będzie rutyna.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z autoten:

def network():
    if os.system("ping www.google.com -c 2"):
       os.system("zenity --error --text='Sorry no internet connection was detected\nthis program will now exit'")

:) rozwalił mnie ten koleś. Poco to było robić nową wersję w pythonie jak to tylko wrapper na zenity.

 

Nigdy nie skorzystałem z tych automatów, ale są 3 minimum: Poradnik_F13_(Goddard)#Automatyczna_konfiguracja

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie flash - nie będzie się to mogło nazywać "Fedora".

 

Jeśli będzie VLC czy mplayer - jw.

 

Jeśli będą własnościowe i opatentowane kodeki - jw.

 

"Zostawić"? Przecież domyślny w Fedorze jest Empathy. Poza tym zaraz ktoś powie, że chciałby zamiast nich Kadu (które wciąż nie może znaleźć aktywnego i doświadczonego opiekuna w Fedorze - co jest o wiele ważniejsze od wtórnej roboty przy spinie).

Przepraszam czy my mówimy o remiksie Fedory, czy o oficjalnym wydaniu. W poradniku do Fedory 13 jest ciekawe zdanie:

 

Spiny Fedory

 

Istnieje kilka oficjalnych "spinów", które są po prostu poskładanym zestawem oprogramowania do określonych celów np. "Laboratorium elektroniczne"

 

* Fedora Spins

 

Kompilacje zawierające dodatkowo oprogramowanie niezgodne z licencją fedory (czyli wszystko to na czym użytkownikom zależy) nazywane są jej "remiksami".

...a temat tego postu brzmi...

 

Ponadto co do Pidgina to chodziło mi raczej o zostawienie go jako domyślnego zamiast Empathy (z wiadomych względów). Czy ktoś w ogóle już korzysta z Empathy?

 

A po za tym... z takim nastawieniem możesz zagasić wszelkie przejawy zainteresowania tym remiksem (no chyba że o to chodzi ;) ).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam czy my mówimy o remiksie Fedory, czy o oficjalnym wydaniu.
Jeśli remix będzie naruszał założenia Fedory, to nie będzie mógł się nazywać Fedora (ani jak sądzę nawet "Fedora Polish Remix" czy w jakikolwiek sposób używający nazwy Fedora)

http://fedoraproject.org/wiki/Legal:Main#Forbidden_Items

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc niech się nazywa "Słomiany kapelusz - wydanie pechowe" wzorem braciszków od jurnych jagniątek jak to oni mają w zwyczaju. Jedno jest pewne, jak mamy się ograniczać do licencji fedory to lepiej w ogóle tego dalej nie ciągnąć.

Normalnie wyjąłeś mi to spod klawiatury! No może oprócz tej oryginalnej nazwy... :)

Jeżeli mamy zrobić wersję z ulubionymi programami, to równie dobrze każdy sobie sam może zainstalować takowe.

Mam propozycję, jak ktoś coś krytykuje w tym temacie (do czego ma pełne prawo!) to niech w zamian coś zaproponuje a nie gasi ducha kilku chętnych osób :angry: . Tak chyba będzie bardziej konstruktywnie, prawda?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzenie osobnego repo do każdego nowego pakietu nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jednak trochę wydłuża start yuma. Tak sobie myślę, że ich http://www.wcss.wroc.pl/ można by zapytać o miejsce na repozytorium, bo i tak mają ftp głównie na linuksa. Ma ktoś tam jakieś znajomości? :)

Co wy w ogóle z tymi licencjami... Przecież dla redhata jesteśmy trzecim światem i dopóki ich sami nie poinformujemy to nikt przecież nie będzie patrzył nam na ręce. Tak było w przypadku tego polskiego linuksa bazującego na centosie (jazz chyba). Proponowałbym na razie nazwać go np. "Polish Wodka Fedora Remix", a jak ktoś z redhata zgłosi problemy to się zmieni na "Polish Wodka Linux" jak ludzie od Omegi i po problemie :)

Wracając jeszcze do zawartości to IMO przeglądarka internetowa jest obecnie najważniejszą częścią systemu i tu trzeba zrobić wyjątek i wrzucić na obraz Chromium, Operę i Firefoksa (ja używam trzech), a wyrzucić przeglądarki oparte na WebKicie. Jeśli chodzi o inne programy to już myślę, że można powrzucać po dwie aplikacje o danym przeznaczeniu i będzie ok. I nie ma sensu ograniczać się do 700MB (nawet twórcy fedory z tego zrezygnowali), bo kto przy obecnych cenach pamięci flash korzysta regularnie z nośników optycznych? Trzeba dać ludziom możliwość wrzucenia na Windowsie obrazu iso na pendrive i po wszystkim. Myślę, że 1GB będzie ok.

Ja raczej do rozpoczęcia sesji, czyli 15 czerwca nie będę miał czasu się tym zająć, ale jak już sesja się zacznie to mogę wziąć większość na siebie :) Chociaż taki plik .ks to może nawet uda stworzyć w najbliższym czasie tylko gorzej z testowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thof brawo! To są konkrety!

Ja bym proponował ankietę w sprawie tego co się ma znaleźć na płycie. To może wiele ułatwić. W założeniach tylko trzeba by uwzględnić, że domyślnym środowiskiem ma być GNOME.

Gdyby przed premierą zacząć to chyba wyszedłby jakiś rozsądny termin....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wrzucić kamyczek do ogródka :)

Jeżeli przygotowujecie spina, to nie wrzucajcie do niego Brasero, są z nim problemy, notoryczne błędy o brau uprawnień przy sprawdzaniu sumy kontrolnej, denerwujące i mogące zepsuć dobre wrażenie. Proponuje GnomeBaker. I w sumie to tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jonshu unpinned this temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...