Skocz do zawartości

Polski Remiks Fedora 13


Olbi

Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast opery proponowal bym Google Chroma,

zauwazylem ze wiele osob sie na niego przenosi bo jest dosc lekki wygodny i bardzo intuicyjny.

 

Jak dla mnie opera jest za ciezka ma kupe opcji z ktorych nigdy nie skorzystam wiec nie jest raczej przeznaczona dla zwyklego zjadacza chleba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 125
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam nieodparte wrażenie, ze z tym Remixem może chodzić także o coś innego.

https://fedoraproject.org/wiki/Remix

"The official Fedora platform contains only 100% free and open source software that is legally redistributable everywhere in the world"

 

A to oznacza, że dużo z nas posiada Remix, a nie oficjalną Fedorę (chociażby stery do NVidii czy wszystkie non-free z RPM Fusion).

Czy ktoś zorientowany prawnie może przybliżyć ten problem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Posiada Fedorę, z doinstalowanym zewnętrznym oprogramowaniem i to nie podlega wątpliwości. Gdybyś taką wersję próbował dystrybuować byłoby to już naruszenie licencji (ale też nie remix).

 

Trochę mnie wątek ominął, ale w razie potrzeby mogę pomóc w zakresie zaplecza logistycznego. Mimo, że projekt uważam za zbędny (Wasz zapał byłby lepiej spożytkowany w Fedora Project).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ostatnio zobaczyłem w jakim stopniu możena zaingerować w skład remixu by nie łamać licencji.

1 najpierw trzseba zacząć od rodzaju licencji w przypadku fedory jest to GNU.

2 . "wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność" z tego wynika że takie żeczy jak tapety skryptu instlacyjne i paczki zopen source są jak najbardziej dozwolone.

3.Symbol czerwonego kapelusz pradopodobnie jest na licencji Gnu. Czyli możemy dokonać na nim niewielkich modyfikacji np zmiana koloru.

Jeśli znowu strzliłem jakies błędy ort. to przpraszam moduł poprawiania błędów mi nie chula :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[OFF TOPIC]

Jeśli znowu strzliłem jakies błędy ort.
oczywiście, że tak. Błędy, niezliczone literówki.

to przpraszam
To miło (zakładam, że "przpraszam" = "przepraszam"), ale mogłeś poświęcić chwilę, może kilka minut na sprawdzenie tego co napisałeś - to nie boli, po prostu wymaga czasu.

 

moduł poprawiania błędów mi nie chula :(
A co mu się stało? Może trzeba go po prostu włączyć? :) Z jakiej przeglądarki korzystasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zobaczyłem w jakim stopniu możena zaingerować w skład remixu by nie łamać licencji.

1 najpierw trzseba zacząć od rodzaju licencji w przypadku fedory jest to GNU.

2 . "wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność" z tego wynika że takie żeczy jak tapety skryptu instlacyjne i paczki zopen source są jak najbardziej dozwolone.

3.Symbol czerwonego kapelusz pradopodobnie jest na licencji Gnu. Czyli możemy dokonać na nim niewielkich modyfikacji np zmiana koloru.

Nawet nie chce mi się pisać, jak bardzo jesteś w błędzie i gdzie się mylisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie chce mi się pisać, jak bardzo jesteś w błędzie i gdzie się mylisz.

To po co w ogóle się odzywasz? Skoro nie chcesz to nie pisz i zachowaj uwagi dla siebie, bo kompletnie nic nie wnosisz do tematu.

Jeśli znowu strzliłem jakies błędy ort. to przpraszam moduł poprawiania błędów mi nie chula

W Operze: prawym na okno szybkiej odpowiedzi (przykładowo) -> Słowniki -> Dodaj lub Usuń słownik -> instalujesz polski słownik i zaznaczasz jako domyślny.

OpenOffice ci działa? W nim możesz napisać tekst a potem przekopiować do przeglądarki.

 

Cokolwiek w sprawie remiksu poszło do przodu? Aktualnie nie widzę na forum żadnych postępów ani koordynatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]bo kompletnie nic nie wnosisz do tematu.
A może już wniósł, tylko nikomu nie chce się przeszukać forum? Albo przeczytać zasad jakie obowiązują w tego rodzaju remiksach Fedory?

 

Cokolwiek w sprawie remiksu poszło do przodu? Aktualnie nie widzę na forum żadnych postępów ani koordynatora.
Osobiście zdziwię się, jeśli coś naprawdę konstruktywnego i na dłużej niż jeden "zryw" się wykluje.

 

Zamiast się bawić w coś co IMHO jest - delikatnie mówiąc - nieco bezsensowne może warto by było rozwijać wiki? W takiej strukturze jak obecna tzn. niewiele opisu (kto będzie chciał zgłębiać szczegóły to znajdzie materiały w sieci) i "wytłuszczone" polecenia do skopiowania i wykorzystania przez "zielonego" użytkownika.

 

Wciąż nie pojmuję do czego dąży pomysł remiksu. Żeby kodeki były OOTB? Toż to dwa polecenia na krzyż.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może już wniósł, tylko nikomu nie chce się przeszukać forum? Albo przeczytać zasad jakie obowiązują w tego rodzaju remiksach Fedory?

Na pewno nie tym postem gdzie wszem i wobec informuje, że nie chce się pisać.

Wciąż nie pojmuję do czego dąży pomysł remiksu. Żeby kodeki były OOTB? Toż to dwa polecenia na krzyż.

Kodeki dwa polecenia, sterowniki do grafiki, dodanie repozytoriów, flash, java i już powstają problemy a to jednak trzeba zrobić. Nie każdy chce i nie każdy musi chcieć. Remiks daje to wszystko od ręki, po instalacji. Zwykły użytkownik nie musi nic robić bo wszystko mu działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks daje to wszystko od ręki, po instalacji.
OK, OK. Pod warunkiem jednak, że pomysł: a) zostanie w ogóle zrealizowany, B) będzie utrzymywany w dalszych w dalszych edycjach Fedory, c) wydanie remiksu będzie się pojawiać najdalej 2 tyg po oficjalnym wydaniu stabilnym.

Dla jednorazowego zrywu w połowie życia wersja F13 to wg mnie tylko sztuka dla sztuki i strata czasu, który można lepiej wykorzystać dla dobra tzw.społeczności. Oczywiście hobbystycznie i dla poszerzenia wiedzy o systemie pomysł jak najbardziej do realizacji, ale jak zaczynamy od tego ile przeglądarek ma być w remiksie, jaki kolor ma mieć logo i skąd brać plac na ftp dla dystrybucji... ech... szkoda gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WalDo najtrudniej zacząć prace:D. ale by dać innym motywacje postanowiłem sam zacząć prace. Skrobnąłem troszkę mocno wzorując się nie innych spinach i remixach ale powinno działać i szkielet do dalszej pracy jest(to prototyp którego nie budowałem jeszcze).

link na bitbucket: bitbucket.org/robal/robalish-fedora-remix

i mirror na github: github.com/robal/robalish-Fedora-Remix

README:

Prototyp polskiego remixu Fedory.

 

Wyrzuciłem z niego obsługę arabskiego i niepotrzebnych metod wejściowych. Dodałem język polski przy instalacji.

 

wzorując się na ankiecie http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic...l=ankieta+remox remix zawiera pakiety:

- biurowe:

openoffice: calc, impress, writer

evince

- internet:

cała wolna java(nie miałem czasu pomyśleć jak dodać jre)

pidgin

firefox

thunderbird

flash

- systemowe:

ndiswrapper

- Multimedia:

vlc

kodeki dla gstreamer

rhytmbox

totem(na wszelaki wypadek)

qnapi

qnapi-nautilus

brasero

 

Co do czcionek Windows i jre to muszę sobie zbudować repo aby tam to trzymać, podobnie chce zrobić z binarnymi kodekami dla mplayera. Compiza zdecydowałem się nie włączać automatycznie ale zostawiłem paczkę gnome-compiz.

nazwa robocza ro robalish bo robal + polish = robalish :)(obecnie szerzej znany jestem jako robal)

 

Postarałem się korzystać z wytycznych z ankiety ale nie wszystko udało się zrealizować(JRE czcionki Windows).

Przydało by się repozytorium pakietów dla remixa na chwile obecna dla czcionek Windows i może kodeków binarnych dla mplayera. Mam nadzieje że mogłem dodać repo wiki-pl do remiksa?:D.

 

 

Jak coś będę zmieniał to będę na bieżąco umieszczał na bitbucket i o większych zmianach informował tutaj.

 

Do zainteresowanych współpracą(mam nadzieje że będzie nas wielu): Preferuje mercurial + bitbucket.org ale jak wszyscy będą chcieli gita to się dostosuje(jak ktoś nie lubi/umie systemów kontroli będziemy dogadywać się na forum:D)

Potrzebujemy:

- testerów(szybki internet + trochę miejsca na dysku, opisać mogę co i jak ta osoba ma robić)

- kogoś kto zrobi logo

- ciekawych pomysłów na usprawnianie dystrybucji, co zmieniacie zaraz po gołej instalacji?

- kogoś do opieki nad samymi plikami *.ks, ja będę się nimi opiekował ale mogę zachorować/umrzeć/wyjechać/itp i wtedy też biznes się musi kręcić.

- i każdego kto myśli że może pomóc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś rzuciło przy tworzeniu...więc bez "szacunu". czyli remix narazie nie funkcjonalny..ale to ku** będzie działać:D. o postępie będę informował.(nie jestem na swoim kompie więc nie wkleję loga)

 

EDIT 1 :

Peszek, wcięło logi. Wakacyjny pobyt na wiosce może i miły ale internet wolny i częste przerwy w dostawie prądu, więc PILNIE potrzeba kogoś z szybkim netem, Fedorą 13 i wolnym miejscem na dysku. Wiedza z zakresu programowania/administrowani/jakakolwiek nie wymagana, jak ktoś się znajdzie to dokładnie opiszę co i jak.

 

EDIT 2:

Coś napisałem na wikii mojego bitbucketa. opisałem jak zbudować ISO w taki sposób że nawet zupełnie zielona osoba da rade.

 

EDIT 3:

Się buduje i działa!:D. Zacząłem dodawać jakąś konfigurację to tego. Jest tu ktoś z talentami by logo zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jonshu unpinned this temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...