Skocz do zawartości

Instalacja Fedory Na Komputerze Z Ilością Pamięci Mniejszą Od 640Mb Ram?


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Widzialem link, ale niestety nie mam juz checi na takie dlubanie, pracuje i mam zycie prywatne w ciagu jednej doby, nie mam czasu na bawienie sie z systemem, by ten sie w ogóle zainstalowal. Niemniej link doceniam. A hejtuje, bo Linuksem interesuje sie juz od wydania Corel Linux, wiec w miedzyczasie nieco nadwyrezyla mi sie cierpliwosc na rózne niedoróbki :) Po prostu nie wyznaje Linuksa i nie boje sie wytykac mu bledów, bo o ile na kernelu technicznie sie nie znam, o tyle GNU\Linux jako distro swietoscia nie jest, i nie mam zamiaru tego ukrywac.

 

Masz prawo.

 

Jednak argumenty jakich uzywasz, sa nie fair, biorac pod uwage jakosc sprzetu. Sam niedawno eksperymentowalem z instalacja na pierwszym Pentium Pro (procesor jak cegla, w zasadzie 1 i 1/2 core 200 MHz), byla to jednak moja decyzja i nie narzekalem na ograniczenia jakie wprowadzil producent systemów. Czesto sa to zreszta ograniczenia sztuczne i mozna je ominac.

Edytowane przez takori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze zrobili to ograniczenie. Przecietny uzytkownik wlaczy sobie F15 z G3 na 512ramu, i będzie to środowisko nieużywalne. Oczywiscie potem urośnie taki linux-hejter, że jaki to system jest powolny i niestabilny. A tak naprawde tylko polowa z tego co bylo w tamtym linku jest akurat potrzebna w twoim wypadku i tak naprawdę autor tamtego wpisu manualnie przeprowadził instalację przez rozpakowanie wszystkiego.

 

A tym co zabiera tyle pamięci i robi problemy jest SElinux. Wedlug bugzilli zabiera ponad 240mb w pewnym momencie instalacji i po prostu by nie sypalo bledami podniesli prog. Co nie oznacza tez ze nie mozesz sobie sciagnac zrodel i przerobic plikow (ktore sa ladnie wylistowane w bugzilli) - i to jest wlasnie to co jest podstawa i pieknem linuxow.

 

Z Windows Seven kombinowali jak zejsc ponizej 512mb ramu. Jakis Reverse Crafter znalazl odpowiedni plik i trzeba podmienic wartosc w Hexa. Hmmm ... chyba troche ciezej niz zagladnac do zrodel nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Windows Seven kombinowali jak zejsc ponizej 512mb ramu. Jakis Reverse Crafter znalazl odpowiedni plik i trzeba podmienic wartosc w Hexa. Hmmm ... chyba troche ciezej niz zagladnac do zrodel nie ?

 

Nie wiem, czy to konieczne (jesli nic sie nie zmienilo) - MS zostawial sobie "furtki" do instalacji na slabszym sprzecie. Nie zagladalem tam dawna, a jest tam troche ciekawostek.

Edytowane przez takori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem link, ale niestety nie mam już chęci na takie dłubanie, pracuję i mam życie prywatne w ciągu jednej doby, nie mam czasu na bawienie się z systemem, by ten się w ogóle zainstalował.

Możesz poświęcić jedną godzinę na zainstalowanie systemu kosztem pogrania w jakąś gierkę :) Właśnie tu wyszło Twoje podejście. Napisałbyś uczciwie, że nie masz chęci na instalowanie fedory, tylko wpadłeś na forum jak zwykle ponarzekać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz poswiecic jedna godzine na zainstalowanie systemu kosztem pogrania w jakas gierke :) Wlasnie tu wyszlo Twoje podejscie. Napisalbys uczciwie, ze nie masz checi na instalowanie fedory, tylko wpadles na forum jak zwykle ponarzekac.

 

Kazda ze stron ma racje. Próbowalem nawet, ale stanalem w punkcie:

 

# next, install grub on your new filesystem

grub-install –root-directory=/sysroot /dev/sda

 

Pisalo, ze /boot/grub alredy exist i tyle, nie wiedzialem juz po tym jak zmusic gruba do instalacji, taka byla odpowiedz na polecenie, a robilem zgodnie z instrukcja (pomijajac oczywiscie kwestie zwiazane z wirtualka autora). Pocwicze pózniej na maszynie wirtualnej. Byc moze jednak cos po drodze zepsulem. Ograniczenie ograniczeniami, jednak jak mówilem - padla przez to idea spinów, nie sa juz one na slabsze komputery, sa juz tylko dla ludzi, którzy od razu chca miec dane srodowisko. Cóz - znak czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] padła przez to idea spinów, nie są już one na słabsze komputery, są już tylko dla ludzi, którzy od razu chcą mieć dane środowisko. Cóż - znak czasów.
Spin możesz zrobić na słabszy komputer, ale wymaga to na pewno więcej pracy. Zobacz, że instalacja w trybie graficznym nie idzie na 512MB, ale uruchomienie i instalacja z LiveCD już przechodzą.

 

Nie chcę bronić straconych pozycji, ale jak sam powiedziałeś - znak czasu. Na IBM PC XT z procesorem 4MHz i 256kB RAM też tylko DOS 3.0 można zainstalować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dzisiaj wnerwiłem jak na laptopie z 512MRAM próbowałem postawić Fedore LXDE. Rozumiem, że jak ktoś chce używać KDE4 czy Gnome3 to ograniczenie ma sens, ale LXDE? Chyba po to jest ten LXDE czy XFCE spin, żeby używać na słabszym sprzęcie? Na szczęście Fuduntu(taka podrasowana Fedora na desktop) działa - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam wszystkich. Mój komp to staruszek: P 1,6GHz; 512MB RAM i 32 MB ATI. Mialem ten sam problem co Jusko. Chcialem sobie Fedore darowac ale widzac determinacje zalozyciela watku postanowilem jeszcze poszukac rozwiazania. Od wczoraj mam zainstalowana Fedore ze spinu o którym pisal Jusko. Instalacja odbyla sie bez najmniejszych klopotów ... ale trzeba skorzystac z malego "hokus pokus" zaproponowanego na angielskojezycznym forum przez uzytkownika sonoran. Otóz, po odpaleniu livecd nalezy jako root przeedytowac plik

/usr/sbin/anaconda

a dokladniej wiersz

needed_ram = int((isys.MIN_RAM + extra_ram) / 1024)

zamienic na

needed_ram = 0

po tym zabiegu instalator sie odpali i zainstalujemy nasz system.

Proponuje uruchomienie instalatora z terminala

/usr/bin/liveinst --lang=PL

wtedy bedzie po polsku.

ps.

Nie wiem jakie wymagania co do ilosci RAM ma instalator na maszynach 32 bitowych. Ja mialem uruchomione livecd xfce z terminalem oraz firefoksem z kilkoma kartami (zajete ok. 240 MB ramu) i instalacja poszla bez najmniejszych problemów - swap byl wylaczony. To pokazuje jak programisci fedory podchodza do tematu instalacji ich dystrybucji sztucznie zawyzajac wymagania systemowe. Rozumiem, ze moga byc problemy na maszynach 64 bitowych lub w przypadku, jesli to mozliwe, gdy chcielibysmy zainstalowac od razu zaktualizowane programy (instalator musialby je wczesniej pobrac do ramu - w moim przypadku bylo to ponad 200 MB - aktualizacja po instalacji) ale im sie najzwyczajniej nie chce dobrze przetestowac instalatora i jesli to konieczne powylaczac zbedne opcje (dla instaltora w spinach XFCE i LDXE). To troche zenujace. Jak napisal Jusko "znak czasów" :(

ps. 2

Pozdrowienia dla ekipy forum.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbif ostatnio w innym temacie zostal opisany ten sposób. Poza tym 512MB to podobno minimum, zeby rozpakowal sie ramdisk i to nie zawsze sie udaje.

Co do zawyzonych wymagan to jest to bug, który bedzie poprawiony w kolejnych wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie odwiedzalem dawno tematu, ale zaraz zabieram sie za przetestowanie sposobu instalacji, podanego przez zbif. Tez czytalem, ze to bug i zostanie zlikwidowany w nastepnych wersjach. Kiedy jednak przetestowalem przed chwila alphe F16 spin z XFCE i zobaczylem, ze teraz juz do instalacji trzeba nie 640MB RAM, ale 768MB, to naprawde pomyslalem: "kur** mac, az strach co sie stanie przy nastepnej Fedorze". Developerzy nie próznuja widze...

 

EDIT:

 

Holy Holy - sposób dziala i uruchomil sie ladnie instalator F16 aplha. Z poczatku chcialem ja zainstalowac, ale alpha nie wiem czy bezproblemowo bylaby do uzycia do wydania stabla. Pobieram wiec F15 i moze zostane z nia do F17. DZIEKI!!! :-D Wprawdzie oznacza to tez co wydanie format / do instalacji nowego wydania, ale planuje juz zakupic do lapa 512MB RAM (choc ciezko dostac juz DDR i sa w cenie) - 512MB to momentami malo juz nawet na Linuksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...