Skocz do zawartości

Problem Z Grafiką


Adrian SQ7

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nie sprawdziłem opcji z uśpieniem, ale z G3 to jest trochę u mnie dziwnie. Wystarczy, że przełączę się na innego użytkownika (z KDE 4) i już po powrocie na G3 zaczynają się krzaki- te ze screena, czyli "zaśmiecanie" tapety, tak jakby problem z odświeżaniem.

 

Moim podstawowym środowiskiem jest KDE, na którym zawsze używam efektów pulpitu KWina i jakby już się przyzwyczaiłem do tego buga, chociaż czasami bywa upierdliwy. Poza tym bugiem wszystko działa stabilnie. Niestety nie mogę napisać tego o GNOME 3. Te artefakty na filmikach, pojawiają się po najechaniu na panel etc. Zastanawia mnie, dlaczego ich nie widać na KDE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thof, jest dokładnie tak jak napisałeś.

Opcja ta zwie się Zmiana rozmiaru okien i połowicznie rozwiązuje problem. Po zaznaczeniu mogę bez większych problemów zmieniać rozmiar okien, ale kiedy puszczam klawisz myszki chcąc zaakceptować dany rozmiar okna, wtedy dopiero jest chwilowe zawieszenie. Z Przyciskiem Maksymalizuj/Przywróć nadal są problemy.

 

Po wyjściu z Uśpienia nadal są u mnie artefakty. Co gorsze otworzyłem terminal i chciałem coś wpisać wtedy system całkowicie się zawiesił, pomógł tylko restart (tylko raz mi się tak zdarzyło).

Po części problem rozwiązuje przelogowanie się zaraz po wyjściu ze stanu Uśpienia, A JESZCZE LEPSZY EFEKT JEST PO ALT+F2 i "r" (co już podkreślił kol.thof) (sorry, że krzyczę, ale to jest satysfakcjonujące mnie rozwiązanie).

 

Jednak te ok. 5h poświęconych na aktualizację i 1925 pakietów nie poszło na marne. :D

 

Pozdrawiam i dzięki Wam za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zaznaczeniu mogę bez większych problemów zmieniać rozmiar okien, ale kiedy puszczam klawisz myszki chcąc zaakceptować dany rozmiar okna, wtedy dopiero jest chwilowe zawieszenie. Z Przyciskiem Maksymalizuj/Przywróć nadal są problemy.

Ile trwa to zawieszenie? A przy przywracaniu okna chodzi o to, że przez chwile widać jak okno się rysuje (np. na szaro)? Spróbuj ubić plasma-dekstop (kquitapp plasma-desktop) i zobacz czy przy zamkniętym procesie plasmy dalej są opóźnienia. Potem włącz plasme (plasma-desktop &) i sprawdź czy chwilę po uruchomieniu procesu plasmy występują problemy ze skalowaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z zawieszeniem występuje często po akceptacji zmiany rozmiaru okna oraz prawie zawsze przy maksymalizacji okna i trwa od 5s do 10s. Co ciekawe, gdy wciskam Przywróć, to pomniejszenie okna działa dobrze.

 

Przy ubitym plasma-dekstop oraz po uruchomieniu procesu problem nadal występuje.

 

Zauważyłem, że problem dotyczy programów takich jak: KWriter, Terminal, Dolphin, Gwenview, Akregator, Monitor systemowy KDE (Ksysguard), Clementine, VLC- czyli w większości programów środowiska KDE. Nie ma problemów dla okien: VirtualBox, Firefox, XawTv, SMplayer, GIMP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam problem artefaktów w Gnome 3. U mnie to zwykłe PC, ze zwykłą standardową kartą GeForce 9500 GT, a nie laptop. Problem nie pojawia się po powrocie z hibernacji, a po powrocie z przełączenia na konsole (ctrl+alt+Fx). Czasami całe tło czarne z paskami, a czasami pełno wyświetlonych obrazków ikon. Przesuwanie myszy "odsłania" trochę widok.

Jak dotąd tylko wylogowanie naprawiało problem. Teraz ALT+F2 i "r" załatwia te kłopoty i odświeża ekran. Moje pytanie jakie polecenie kryje się pod "r"? Chyba muszę szukać w te stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fedoras spróbuj tego, u mnie pomoglo a mialem ten sam problem po hibernacji:

 

http://wiki.fedora.pl/wiki/GnomeShell#Rozszerzenia_nieoficjalne

 

Uszkodzone srodowisko po wybudzeniu

 

Na czesci kart Nvidii pojawiaja sie problemy przy wybudzaniu systemu z uspienia lub hibernacji. Problem wystepuje na sterowniku wlasnosciowym Nvidii o wersji 270.41.19.

Pierwszym krokiem powinno byc uruchomienie narzedzia dconf-editor i w schemacie org.gnome.power-manager nalezy znalezc i odhaczyc (na false) klucze lock-suspend i lock-use-screensaver.

Jesli powyzsza operacja nic nie zmienila to mozna wypróbowac sterownika Nvidii w wersji Beta, który wydaje sie, ze prawie calkowicie eliminuje problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście te dwa klucze miały wartość true. Trochę to dziwne, bo od 2005 roku wyrzynam w pień wszystko co wiąże się z hibernacją czy uśpieniem. Nie potrzebuję tego w stacjonarnym pececie. Wyłączam tylko monitor, a Chronosowi nie przeszkadzam.

 

gsettings get org.gnome.power-manager lock-use-screensaver
true
gsettings get org.gnome.power-manager lock-suspend
true

 

No to wrzuciłem:

gsettings set org.gnome.power-manager lock-use-screensaver false
gsettings set org.gnome.power-manager lock-suspend false

 

Żadnej poprawy. Co ciekawe zajrzałem też do Programy->Narzędzia systemowe->Edytor konfiguracji. W ścieżce /apps/gnome-power-manager/lock/suspend i /apps/gnome-power-manager/lock/use_screensaver_settings nie było żadnych zmian po ustawianiu wartości na false. Cały czas włączone fistaszki.

 

Pozostaje tylko "-r, --replace (Replace the running metacity/gnome-panel)" Czyli problem jest na styku sterownika i gnome-shell.

 

Może to będzie jakaś podpowiedź:

Jun 10 07:55:35 host kernel: [  206.013700] NVRM: Xid (0000:04:00): 13, 0003 00000000 00008297 00001514 00000000 00000040
Jun 10 07:55:42 host gnome-session[1362]: WARNING: Application 'gnome-shell.desktop' killed by signal

 

Druga linijka to wykonanie "gnome-shell -r" czyli ALT+F2 i "r"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis inny sposób na wylaczanie kompa klawiszem zamiast machac mysza?

 

Przejrzalem logi. Bledy "NVRM: Xid" pojawily sie nastepnego dnia po upgrejdzie z F14. Przetestowalem porady z gugli, czyli nvidia-settings i w "OpenGL settings" zjechac slajderem z Quality na Performance. Lipa.

Szukam dalej.

 

 

[EDIT]

Trop z demonem acpi byl niezly. Systemd nie uruchamial go, a Xorg.log informowal, ze brakuje mu tego demona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po instalacji najnowszych stabilnych sterowników nVidii (NVIDIA-Linux-x86_64-275.09.07.run) z następującymi uwagami:

- system się nie zamula przy zmianie rozmiaru okien i przy Maksymalizuj/Przywróć (KDE);

- nie ma problemów z artefaktami w GNOME 3 przy przełączaniu między użytkownikami, a także po wyjściu ze stanu uśpienia;

- nadal występuje problem przy nagrywaniu pulpitu- pojawiające się i znikające niebieskie tło.

 

Przyzwoicie wylądają FPSy dla GNOME 3:

$ glxgears
18389 frames in 5.0 seconds = 3677.649 FPS
17425 frames in 5.0 seconds = 3484.958 FPS
18482 frames in 5.0 seconds = 3696.236 FPS
18612 frames in 5.0 seconds = 3722.386 FPS
19251 frames in 5.0 seconds = 3850.193 FPS
18207 frames in 5.0 seconds = 3641.201 FPS
^C
$

dla KDE:

$ glxgears
16141 frames in 5.0 seconds = 3228.145 FPS
16668 frames in 5.0 seconds = 3327.836 FPS
16696 frames in 5.0 seconds = 3338.851 FPS
15559 frames in 5.0 seconds = 3111.663 FPS
16578 frames in 5.0 seconds = 3315.411 FPS
17195 frames in 5.0 seconds = 3438.975 FPS
17260 frames in 5.0 seconds = 3451.850 FPS
16546 frames in 5.0 seconds = 3308.718 FPS
^C
$ 

Czyli nVidia się spisała. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...