Skocz do zawartości

Instalacja Starych Dystrybucji


Nifir

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie: czy jest sens instalować stare dystrybucje Fedory na wiekowych maszynach, czy lepiej najnowszą dystrybucję skonfigurować pod minimalne wymagania?

 

Mam dwa kompy IBM T40 - Pentium M 1,5 GHz 0,5 GB ram

PC z prockiem celeron 2,0 GHz 0,750 GB ram

 

Dla tych co chcą sobie jeszcze poczytać małe wyjaśnienie:

 

Ostatnio postanowiłem zainstalować na swoim starym kompie Fedorę. Niestety z uwagi na fakt, że jest to sprzęt trochę wiekowy to live cd F16 ledwo chodziło, a otwarcie firefoxa obciążało procka do 100%. Postanowiłem zainstalować jedno z wcześniejszych wydań jakie miałem na płytkach. Odrzuciłem wszystkie wersje 64 bit, DVD i zostałem z F8... trochę starą, ale instalacja przebiegła bez problemów i teraz zastanawiam się, czy jest sens robić upgrade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] live cd F16 ledwo chodzilo,
LiveCD zapewne z pierwszej strony fedoraproject.org. Zaglebij sie w linki i odszukaj LiveCD z lzejszymi i mniej od Gnome 3 wymagajacymi desktopami (LXDE, XFCE)

[EDIT]http://spins.fedoraproject.org/[/EDIT]

 

a otwarcie firefoxa obciazalo procka do 100%.
Sa tez lzejsze przegladarki internetu: midori (ultralekka), epiphany, seamonkey, chromium...

 

[...] zostalem z F8... troche stara
F13 a juz na pewno F12 powinienes zainstalowac bez wiekszych problemów na obu ww. komputerach. W ostatecznosci moze nie z LiveCD tylko z netinst w trybie tekstowym spróbuj? Po instalacji wymagania pamieci przy lekkich desktopach znacznie spadaja, to tylko anaconda przy instalacji tyle wymaga. Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LiveCD zapewne z pierwszej strony fedoraproject.org. Zaglebij sie w linki i odszukaj LiveCD z lzejszymi i mniej od Gnome 3 wymagajacymi desktopami (LXDE, XFCE)

[EDIT]http://spins.fedoraproject.org/[/EDIT]

 

Wlasnie juz wczesniej próbowalem instalowac z Live LXDE, ale przy "Boot: linux text" wyskakuje: "Could not find kernel image: linux".

 

 

EDIT:

"Boot:" odpalalem przez 2-krotne klikniecie "esc" i przy "Boot: linux text" wyskakuje: "Could not find kernel image: linux".

 

Po kliknieciu "tab" w pierwszym menu gruba i dopisaniu linux text odpalil mi tryb graficzny, jak klikne tab skasuje wszystko i wpisze linux text, to znów pakuje mnie na pierwsza strone gruba i odlicza do czas do wyboru opcji (tak jak przy pierwszym wejsciu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie juz wczesniej próbowalem instalowac z Live LXDE, ale przy "Boot: linux text" wyskakuje: "Could not find kernel image: linux".

Myslalem o uruchomieniu w trybie graficznym z LiveCD z podstawowym sterownikiem.

Ale nadal polecam obraz netinst (jesli masz w miare stabilna siec) lub plyte DVD. W menu startowym wybierasz opcje 1. lub 2. od góry, wciskasz [TAB] i na koncu linii dopisujesz "text" (oczywiscie bez cudzyslowu). Powinno wystartowac w trybie tekstowym.

 

Z LiveCD tez mozna uruchomic tekstowo. W menu startowym [TAB], na koncu "3", logujesz sie jako root (na LiveCD jest bez hasla) i potem z linii polecen

liveinst --text

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy jest sens instalować stare dystrybucje Fedory na wiekowych maszynach, czy lepiej najnowszą dystrybucję skonfigurować pod minimalne wymagania?

 

Mam dwa kompy IBM T40 - Pentium M 1,5 GHz 0,5 GB ram

PC z prockiem celeron 2,0 GHz 0,750 GB ram

 

 

Nie lepiej zainteresować się na takim sprzęcie CentOS lub Scientific Linux.

Wprawdzie nie mam tak "wiekowych" komputerów, lecz Atom 230 z Sis 672 do rakiet nie należy ;)

 

CentOS LiveCD 6.2

MD5SUM

 

Scientific Linux LiveCD 6.1

SHA1SUM

 

Polecam czystego openboxa z panelem tint2 lub fbpanel, przy gma950 to i na 24 bitowym pulpicie powinien ładnie działać, a przez lata masz aktualizowany, bezpieczny system.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zainteresowac sie na takim sprzecie CentOS lub Scientific Linux.

Wprawdzie nie mam tak "wiekowych" komputerów, lecz Atom 230 z Sis 672 do rakiet nie nalezy ;)

Fedore znam dlatego strzal byl w ta strone.

 

 

Kurde, szkoda, ze nikt nie wpadl na pomysl, ze skoro uzytkownik odpala instalke w trybie graficznym, to tez moze miec problemy z odtwarzaniem dvd... Start z USB nie wchodzi w gre, niestety nie daje rady.

 

Z LiveCD tez mozna uruchomic tekstowo. W menu startowym [TAB], na koncu "3", logujesz sie jako root (na LiveCD jest bez hasla) i potem z linii polecen

Tez gdzies to znalazlem, jednak nie dalo rady - uruchamia sie graficznie

 

klikam "tab":

> wmlinuzo initrd=initrd0.img root=live:CDLABEL=Fedora-16-i686-Live-LXDE.iso rootfstype=auto ro liveimg quiet rhgb rd.luks=0 rd.md=0 rd.dm=0 3

 

Tak wpisalem i wlacza tryb graficzny...

 

EDIT:

mea culpa mea maxima culpa

 

LXDE nie ma mozliwosci instalacji w trybie graficzny, ale wersja desktop juz taka opcje posiada.

 

EDIT 2:Jak zainstalowac ta fedore przez neta? 3 kompy kolo mnie leza i zaden juz nie chce nagrywac plytek, a LiveCD z gnome sie juz zajechal i jak odpale instalacje w trybie tekstowym to rzuca, ze nie moze czytac z nosnika...

 

Wszystko przeciw mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedore znam dlatego strzal byl w ta strone.

CentOS i Scientific Linux to tez "Fedora"

 

Kurde, szkoda, ze nikt nie wpadl na pomysl, ze skoro uzytkownik odpala instalke w trybie graficznym, to tez moze miec problemy z odtwarzaniem dvd... Start z USB nie wchodzi w gre, niestety nie daje rady.

Jezeli masz na komputerze jakikolwiek linux z grubem to mozesz instalowac z pliku iso podmontowanego w grubie.

 

EDIT:

 

Zalozenia:

- obraz instalacyjnego DVD Fedory, CentOS, Scientific Linux

- initrd.img, vmlinuz wydobyte z obrazu iso

- partycja na dysku, której nie bedziesz formatowac w czasie instalacji (przykladowo /dev/sda5 na home)

- istniejaca instalacja Fedory z dzialajacym Grubem

 

Scientific Linux Install DVD

 

wyciaganie potrzebnych plików initrd.img, vmlinuz z pliku iso (w przykladzie /home/SL/SL-61-i386-2011-11-09-Install-DVD.iso na /dev/sda5)

   $ su --
   # mount /home/SL/SL-61-i386-2011-11-09-Install-DVD.iso /mnt/ -ro loop
   # cd /mnt/isolinux/
   # cp initrd.img vmlinuz /boot/
   # cd /
   # umount /mnt

Pliki kopiujemy do /boot

 

Edycja gruba

# vim /boot/grub/grub.conf

   title Scientyfic Linux 6.1
   kernel /boot/vmlinuz
   initrd /boot/initrd.img

 

Edycja gruba 2

# vim /boot/grub/grub.cfg

menuentry 'Scientific Linux 6.1' --class gnu-linux --class gnu --class os {
set root='(hd0,msdos1)'
linux /boot/vmlinuz
initrd /boot/initrd.img
}

 

Teraz mozna zrestartowac system i po ponownym uruchomieniu w Grubie wybrac pozycje przykladowo "Scientyfic Linux 6.1".

Uruchomi sie instalator. Gdy zostaniemy zapytani o wybór zródla nalezy wybrac instalacje z dysku twardego. Instalator poprosi o wybór partycji, na której zapisalismy obraz instalacji, (/dev/sda5/SL) wystarczy sama nazwa katalogu z iso. Po zatwierdzeniu instalacja przebiega w typowy sposób.

 

PS.

Dobra rada, przy instalacji nie wybieraj repozytoriów sieciowych bo przy bledzie z plikiem z serwera pozostaniesz z komputerem bez jakiegokolwiek systemu.

 

EDIT2:

Powyzsze dziala tylko z iso DVD systemu, LiveCD sa robione troche inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CentOS i Scientific Linux to tez "Fedora"

 

 

Jezeli masz na komputerze jakikolwiek linux z grubem to mozesz instalowac z pliku iso podmontowanego w grubie.

 

Scientific juz pobrany, ale póki nie skumam jak odpalic go z usb to na nic sie nie zda.

 

Tak wiec pod grubem fedory 8 (grub 0.97, USB Fedora 16 desktop - zrobiona LiveCD Creatorem):

grub> root [tab - wciskany, nie wpisywany]

Error 1: Filename must be either an absolute pathname or blocklist

 

grub> find /boot/grub/stage1

Error 15: File not found

 

EDIT: Zaraz bede sprawdzal to co tam wyzej nastukales. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim sprzecie zamiast meczyc sie ze starociami jak CentOS czy Scientific Linux, zainstalowalbym cos wspólczesnego i popularnego, skrojonego na starsze komputery jak Puppy Linux http://distrowatch.com/table.php?distribution=puppy

Chociaz ten sprzet nie jest wcale taki zly. Jeszcze lepszym rozwiazaniem byloby postawienie np. Archa z LXDE. Ale to jakbys chcial sie pobawic. Co prawda instalacja tego systemu ogranicza sie do przeklejania komend z wiki https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide ale wielu ludzi to przerasta, wiec moze zobacz na dobry poczatek ten Puppy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CentOS i Scientific Linux troche mi podpadly... Pobralem dobre wersje a i tak nie chca sie istalowac, bo nie sa dostosowane do mojego kompa (czy jakos tak).

 

Padlo wiec na fedore, bo juz mialem dosc zastanawiania sie nad dystrybucja - od dawna dla mnie istniala tylko Fedora, bo nie mialem zapalu do porównywamia miliarda dystrybucji. Zainsalowalem F12 i chcialem upgradowac:

1. yum update rpm
2. yum update
3. yum install preupgrade
4. preupgrade-cli
5. preupgrade-cli "Fedora 14 (Laughlin)"
6. reboot


7. package-cleanup --cleandupes

- nie bylo paczek do usuniecia.

8. cat /etc/redhat-release

 

- i tu usmiecha sie do mnie nadal F12... O co biega? W logach yuma nie ma nic na ten temat.

 

Obecnie po wpisaniu:

 

# preupgrade-cli "Fedora 16 (Verne)"

Wczytane wtyczki: blacklist, whiteout
Brak wyników dla wtyczki: rpm-warm-cache
Brak wyników dla wtyczki: remove-with-leaves
Brak wyników dla wtyczki: auto-update-debuginfo
Wczytane wtyczki: presto, refresh-packagekit
preupgrade-main (mirrorlist) 
 URL: http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlist?repo=fedora-16&arch=$basearch
 teraz: http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlist?repo=fedora-16&arch=i386
preupgrade (mirrorlist) 
 URL: http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlist?path=pub/fedora/linux/releases/16/Fedora/$basearch/os/
 teraz: http://mirrors.fedoraproject.org/mirrorlist?path=pub/fedora/linux/releases/16/Fedora/i386/os/
preupgrade-fedora (mirrorlist) 
 URL: https://mirrors.fedoraproject.org/metalink?repo=fedora-16&arch=i386
 teraz: https://mirrors.fedoraproject.org/metalink?repo=fedora-16&arch=i386
preupgrade-updates (mirrorlist) 
 URL: https://mirrors.fedoraproject.org/metalink?repo=updates-released-f16&arch=i386
 teraz: https://mirrors.fedoraproject.org/metalink?repo=updates-released-f16&arch=i386
Uzyskano treeinfo z 
czas treeinfo: Thu Nov  3 04:11:15 2011
MEMORY                                                                                                |  906 B     00:00 ... 
vmlinuz                                                                                               | 3.9 MB     00:03     
initrd.img                                                                                            | 129 MB     01:54     
Traceback (most recent call last):
 File "/usr/share/preupgrade/preupgrade-cli.py", line 327, in <module>
   pu.main(release)
 File "/usr/share/preupgrade/preupgrade-cli.py", line 223, in main
   stage2file = self.retrieve_non_critical_files()
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/preupgrade/__init__.py", line 571, in retrieve_non_critical_files
   self._retrieve_file(self.mainimage, targetdir, reserve_space=extra_space)
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/preupgrade/__init__.py", line 451, in _retrieve_file
   tmp = self.instgrab.urlopen(fileinfo)
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/urlgrabber/mirror.py", line 413, in urlopen
   return self._mirror_try(func, url, kw)
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/urlgrabber/mirror.py", line 386, in _mirror_try
   mirrorchoice = self._get_mirror(gr)
 File "/usr/lib/python2.6/site-packages/urlgrabber/mirror.py", line 283, in _get_mirror
   raise URLGrabError(256, _('No more mirrors to try.'))
urlgrabber.grabber.URLGrabError: [Errno 256] No more mirrors to try.

 

 

EDIT:

 

To jakas porazka... Na IBMie zainstalowalem F14 i preupgrade w init 3 chcialem zrobic update do F16. Oczywiscie milion plików do pobrania

# preupgrade-cli - przelecialo bez jakniecia

 

reboot

 

tekstowo uruchamia sie upgrade (anaconda?) i wywala blad, ze za malo pamieci ram (wymagane 750)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
tekstowo uruchamia sie upgrade (anaconda?) i wywala blad, ze za malo pamieci ram (wymagane 750)...

 

Blad w instalatorze, nie umie obslugiwac swapa. W nowym Scientific linux mam to samo. Da sie go zainstalowac graficznie z Live, tylko trzeba troche poprawic skrypt instalatora.

 

http://grokbase.com/t/centos.org/centos/2011/07/centos-howto-install-centos-6-on-low-memory-computer-or-virtual-machine-even-192mb-ram/27hmxv5bjkggi4ygapxbn4mafm4q

 

Dziala, sprawdzalem u siebie. Ale i tak dokupilem 512 ramu za dwie dychy. Mozesz zrobic to samo i ci sie normalnie uruchomi install dvd bez kombinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...