Skocz do zawartości

Inny Linux


AndrzejB

Rekomendowane odpowiedzi

Dotychczas używałem jedynie Linuksów opartych na Debianie: najpierw tylko Ubuntu, potem jednak nie podobało mi się Unity i wybrałem Minta z powodu Mate i Cinnamona. Trochę testuję Debiana. Ale jakie główne są różnice między tymi dystrybucjami a takimi jak Red Hat, Fedora czy Centos? Paczki nie deb tylko rpm, choć głównie nie używam deb tylko instaluję za pomocą apt-get; czy apt-get tu także działa?

Paczki są niekompatybilne, ale czy binarki same są kompatybilne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, AndrzejB napisał:

Dotychczas używałem jedynie Linuksów opartych na Debianie: najpierw tylko Ubuntu, potem jednak nie podobało mi się Unity i wybrałem Minta z powodu Mate i Cinnamona. Trochę testuję Debiana. Ale jakie główne są różnice między tymi dystrybucjami a takimi jak Red Hat, Fedora czy Centos? Paczki nie deb tylko rpm, choć głównie nie używam deb tylko instaluję za pomocą apt-get; czy apt-get tu także działa?

Paczki są niekompatybilne, ale czy binarki same są kompatybilne?

Różnią się menadżerem pakietów i pakietami rpm. Do tego Fedora jest skierowana na nowości jak w Archu. Binarka to paczka, więc nie wiem czy chodzi ci o paczki snap, flatpak, appimage? Są wspólne dla wszystkich dystrybucji Linuksa. Nie działa tu apt, tylko dnf. Czyli sudo dnf install, dnf remove, dnf update.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binarki prostych programów będą działać pomiędzy dystrybucjami. Gorzej, kiedy zaczną szukać bibliotek w /usr/lib i nie znajdą plików, których potrzebują. System DEBowo-RPMomy jest pomyślany na uniknięcie dublowania wersji bibliotek i różnych programów, które są potrzebne do uruchomienia większych programów. W systemie jest więc tylko jedna wersja ssh, tylko jedna weraja sqlite, tylko jedna wersja perla, czy gtk3. Rzeczywiście oszczędza to nieco pamięci ram, ale wszystkie programy w jakiejkolwiek dystrybucji wymagają bardzo specyficznych wersji tych wszystkich zależności. Statystyczny programista nie może więc zamieścić najnowszej wersji swojego programu dla Linuksa i powiedzieć TU ŚCIĄGNĄĆ.

Jeżeli potrzebujesz zrobić program naprawdę przenośny, są na to sposoby. Pierwszym jest Snap i Flatpack. Ściągnij sobie (np. na Fedorze, ale w Ubuntu i Debianie 9 też zadziała) kilka programów i sam sprawdź, czy taka forma ci odpowiada:

https://uappexplorer.com/snaps | http://flatpak.org/apps.html

Sztuczka polega na tym, że musisz mieć w systemie odpowiednie biblioteki i zależności w umówionych wersjach, których spodziewają się twórcy oprogramowania. O to martwi się snap i flatpack, więc działają na wszystkich w miarę nowych dystrybucjach Linuksa.

Drugi sposób to Electron: https://electron.atom.io/apps/ Celują bardziej w duże firmy i działają na innej zasadzie. Razem z aplikacją zintegrowany jest Chrome oraz jakieś inne zależności. Program jest więc sprytnie zakamuflowaną stroną www. Wiążą się z tym duże wymagania na pamięć ram, ale program działa na Linuksie, Macu i Windowsie.

Program skompilowany w Visual Studio, nawet bardzo prosty, nie zadziała w ogóle na Linuksie*. W drugą stronę jest tak samo. Pewną przenośność można w prosty sposób osiągnąć pisząc skrypty w Perlu, czy Pythonie, albo starej, dobrej Javie. 

Może zadziałać w Wine - https://appdb.winehq.org/ - tworzonym głównie pod gry, ale starsze wersje MS Office też działają. Napisałem "może", ponieważ nie jest to emulacja i czasem trzeba się trochę napocić, żeby uruchomić dany program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczki nie deb tylko rpm, choć głównie nie używam deb tylko instaluję za pomocą apt-get; czy apt-get tu także działa?

Nie działa i działał nie będzie. Do zarządzania pakietami w systemie Fedora służy program dnf, względnie graficzna nakładka - Dnf-Dragora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...