Skocz do zawartości

fedora 27/28, sterowniki NVIDIA, Optimus


max2491

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję, jak dotąd bez powodzenia, zainstalować kompilator CUDA i sterowniki NVIDIi. Komputer to notebook MSI  62 z kartą graficzną GTX960M i technologią Optimus. NVIDIA informuje, że wspiera CUDA dla platformy Fedora27 i jądra 4.18.10. itd. HowTo z RPMFusion optymistycznie obiecuje instalację sterowników zarówno dla Fedory 27, jak i 28. Próba instalacji dla Fedory 28 też mi się nie udała. Pierwotnie miałem w Fedorze 28  jądro 4.16.3, a po "dnf update" pojawiło się też jądro 4.18.12.

1) Po tej aktualizacji wszystko jest OK - system się podnosi i nie ma żadnych problemów.

2) Zgodnie z receptą z HowTo w RPMFusion wykonuję operacje:

dnf install xorg-x11-drv-nvidia akmod-nvidia
dnf install xorg-x11-drv-nvidia-cuda #optional for cuda/nvdec/nvenc support
dnf update -y

3) Niestety system daje się jako tako podnieść tylko w trybie rescue z komunikatem: nvidia kernel module missing, falling back to nouveau. Określenir "jako-tako": pojawia się interfejs graficzny (!), ale niczego nie udaje się zrobić. Nie można uruchomić terminala, czy jakiejkolwiek aplikacji.

4) Zorientowalem się, że skorzystanie z Bumblebee ze względu na issue 733 jest wykluczone. Jakieś konstruktywne sugestie?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebuduj ręcznie moduł.

akmods --akmod akmod-nvidia

Zadbaj wcześniej o kernel-debug i kernel-headers odpowiednie do jądra, na którym aktualnie działa system.

Może pokaże jakiś błąd w terminalu. Teoretycznie operacja powinna zostać wykonana automatycznie pod warunkiem, że zrestartowałeś system na nowym jądrze a dopiero potem wgrałeś akmod-nvidia, ale pamiętam, że różnie z tym u mnie bywało.

Albo zainstaluj kmod-nvidia zamiast akmod-nvidia (o ile jest gotowy dla danego kernela)

Wszystko co wyżej może pomóc i raczej nie powinno zaszkodzić, ale zastrzegam, że ja już od dawna dałem sobie spokój ze sterownikami zamkniętymi w Fedorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Podpinam się do tematu. Niedawno wyskoczyłem z Debiana i choć nie oczekiwałem "klikadełka" jak ubuntu czy mint, to jednak zamknięte oprogramowanie stwarza problemy. W sumie wszystkie rozwiązałem i została Nvidia, która dalej zgania sen z powiek. Po instalacji własnościowych wyskakuje . 

Cytuj

nvidia kernel module missing, falling back to nouveau.

Bawiłem się secure boot, wyłączałem waylanda i dalej klapa. Przerabiając temat wydajności, jednak gry na steam lubią własnościowe stery i działają płynniej.  Ktoś chce/umie pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co z Waylandem, ale "secure boot" raczej powinien być wyłączony. Odnotowałem wreszcie pewien znaczący postęp. Skorzystałem z podręcznika/wskazówek z portalu www.if-not-true-ten-false.com. W podręczniku autor zastrzega, że podana przez niego recepta nie została przetestowana na sprzęcie z technologią Optimus, a taki laptop mam u siebie (kernel 4.18.14, grafika GTX 960M). Ta instalacja bazuje na oryginalnym instalatorze Nvidii. Zaryzykowałem i skorzystałem z instalatora w wersji 410.66. Początek instalacji przebiegł gładko, aż do punktu 2.7, czyli do przejścia do poziomu nr 3 i pracy z wyłączonym X-serwerem. Instalator Nvidii nie wystartuje gdy jest aktywny X-serwer. Reboot i ponowne użycie polecenia systemctl umożliwiło przejście do poziomu 3 i instalator Nvidii dał się uruchomić. Instalacja zakończyła się prawie pomyślnie, to znaczy nie było żadnych obraźliwych komunikatów. Co znaczy prawie? Otóż nie daje się uruchomić "NVIDIA X Server Settings", choć stosowny plik pojawił się w /usr/bin i jest też odpowiednia ikonka w Preferencjach. Być może nieco starszy instalator byłby tu lepszy. Sterowniki Nvidii są. Uruchomiłem przykładowy program deviceQuery ze zbioru programów CUDA i bez problemu wykrywa on sterowniki i kartę Nvidii. To mnie na razie zadowala. Ciekaw jestem, czy nieco starszy instalator nie byłby lepszy. Czekam na info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Mam problem z uruchomieniem sterownika NVIDIA.

uname -a
Linux localhost.localdomain 5.4.12-100.fc30.x86_64 #1 SMP Wed Jan 15 00:38:53 UTC 2020 x86_64 x86_64x86_64 GNU/Linux

Karta graficzna

[root@localhost ~]# lspci |grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G84 [GeForce 8600 GT] (rev a1)

Zainstalowane pakiety

rpm -qa |grep nvidia
akmod-nvidia-440.44-1.fc30.x86_64
xorg-x11-drv-nvidia-libs-440.44-2.fc30.x86_64
kmod-nvidia-440.44-1.fc30.x86_64
nvidia-settings-440.44-1.fc30.x86_64
xorg-x11-drv-nvidia-cuda-libs-440.44-2.fc30.x86_64
xorg-x11-drv-nvidia-440.44-2.fc30.x86_64
kmod-nvidia-5.4.12-100.fc30.x86_64-440.44-1.fc30.x86_64
xorg-x11-drv-nvidia-libs-440.44-2.fc30.i686
xorg-x11-drv-nvidia-kmodsrc-440.44-2.fc30.x86_64

Ale jednak sterownik z jakichś przyczyn nie działa

nvidia-settings 

ERROR: NVIDIA driver is not loaded

ERROR: Unable to load info from any available system

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rysio napisał:

Ale jednak sterownik z jakichś przyczyn nie działa


ERROR: NVIDIA driver is not loaded

 

Przyczyny są dość jasno napisane. Ale po pierwsze nie wstawiaj do starego wątku, który nie dotyczy Ciebie nowego postu tylko utwórz nowy wątek bo inaczej tworzy się bałagan.

Według mnie masz zainstalowane złe sterowniki powinny być w wersji 340 a nie 440

Do poczytania

https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA

https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...