Jump to content

Jak zmienić DPI? Fedora 29+LXDE

bartoszp1992
 Share

Recommended Posts

Witam, pytanie jak w temacie. System został postawiony na netbooku(Intel Atom), w związku z czym od razu doinstalowałem LXDE, bo gnoma za bardzo nie chce ciągnąć.

W czym problem? Programy takie jak eclipse. Dużo okien. Wyświietlacz jest za niski. Nie widać całości, lub większość ekranu zajmują paski. Czasami w ogóle nie widać niektórych sekcji w oknach, bo są za niskie. Chciałbym zmienić DPI, żeby wszystko na wyświetlaczu było "mniejsze". Netbook to samsung NF210. Z góry dzięki za jakieś wskazówki. 

Tak, wiem, że będzie mało wyraźnie. Ale lepiej mało wyraźnie, niż w ogóle.

Zrzut ekranu z 2018-12-03 16-19-25.png

Mam podobne problemy z MSI Wind - ekran też 10' i podobna podstawowa rozdzielczość. Niestety niektóre aplikacje generują okna, których nie daje się przemieścić na ekranie, zwłaszcza w pionie (podstawowa pionowa rozdzielczość to 600 px) i obejrzeć choćby po kawałku. Spróbuj podłączyć zewnętrzny monitor o przyzwoitej rozdzielczości natywnej. U mnie to działa.

Spokojnie. W netbooku Samsung NF210 natywna rozdzielczość to 1024x600. Można ją zmienić (tak twierdzi firma Samsung - interpolacja?) w pionie na zasadzie interpolacji do 768 (jeśli dobrze pamiętam). Czy Eclipse lub inne aplikacje są w stanie to zrobić i wykorzystać? Wątpię. Zadanie, o którym pisze autor, sprowadza się do tego, że okno wygenerowane przez aplikację ma na przykład wysokość 1200 pikseli i chcemy je wyświetlić na monitorze o rozdzielczości pionowej 600 pikseli. Jest słodką tajemnicą aplikacji, jak wyświetli ten obraz i przede wszystkim, czy  da się on przemieszczać w stosunku do fizycznego ekranu. Swój MSI Wind z procesorem Atom (rozdzielczość 1024x600) podczepiam w pracy do różnych projektorów i raz widzę cały podstawowy ekran Linuksa, innym razem tylko górę (bez możliwości przemieszczenia), a wreszcie tylko lewy górny region. Tu oczywiście w grę wchodzi nie nie tylko rozbieżność rozdzielczości netbooka i konkretnego projektora, ale też tryb synchronizacji obrazu. Podsumowując: nie można oczekiwać nadzwyczajności od budżetowego sprzętu. Polecam zewnętrzny monitor o przyzwoitej natywnej rozdzielczości.

• Upvote 1