Skocz do zawartości

Zawiodłem Się Oooooooo:)


suchyxxx

Rekomendowane odpowiedzi

BoSZ

Nie są miłe głównie dla tych którzy mają podejście:

* a pod tym linuksem to jest gg?

* no jest, np. kadu

* a gadu-gadu?

* nie ma

* eee, to do d*py

Większość problemów wynika z przyzwyczajeń i nawyków.

no tak

ale ja nie jestem z tych

a w przypadku danym przez ciebie pod winda uzywam miranda :) wiem wiem cosik o grzebaniu ;)

ale podejrzewam ze problem tkwi w przyzwyczajeniach tak ja napisales

chcac nie chcac winda wyznaczyla plug'n'playem pewien standard

taki "lewus" jak ja sie do tego przystosowal

i po przejsciu na fedore byl znismaczony porblemami na dziendobry

ale mam nadzieje ze kiedys to przejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No cóż, każdy ma co lubi. Ja cenię sobie, że już na starcie pod FC moge większość rzeczy zrobić, a drobne braki (powodowane licencjami) ominę - mplayer/xine etc.

Wolę się pomartwić, że będę porzebował wejść na jakieś forum w internecie, niż tym, że ktoś z internetu wejdzie do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę się pomartwić, że będę porzebował wejść na jakieś forum w internecie, niż tym, że ktoś z internetu wejdzie do mnie.

No z tym to nie tak hop-siup :) Trzeba się nieźle namęczyć i dobrze pilnować, żeby nikt nie wszedł do Ciebie z inetu. Już konfiguracja porządnego firewalla nie jest prosta, a firewall to przecież nie wszystko. Raczej niewielu - bardzo niewielu - z obecnych na tym forum ma porządnie zabezpieczony system. Z tego co czytam tu czasami, to niektórzy w ogóle mają wyłączonego fire, bo inaczej do sieci wejść nie mogą :shock: Ja staram się jak mogę, ale raczej wątpię by mój system przeszedł jakiś audyt bezpieczeństwa poza najprostszymi sprawdzeniami.

Różnica jest tylko taka, ze ten kto wchodzi na linuksa zazwyczaj wie co robi i po co wchodzi - a żeby wejść na windowsa (np. przez Gadu - obecnie wszystkie wersje, w tym najnowasza, mają chyba 7 dziur) wystarczy ściągnąć gotowego exploita z sieci i już wiemy co kolega/koleżanka trzyma na dysku.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldo pewnie masz sporo racji, ale staram się w miarę na bieżąco aktualizować co trzeba - szkoda, że strona fedora.pl jako taka jest martwa, bo przydałoby się jakieś miejsce do wygodnego przeglądania ostrzeżeń bezpieczeństwa.

Co więcej mam router neostradowy z minimalną ilością otwartych portów, więc dopóki nikt mi się nie włamie na router sprzętowy, to czuję się bezpiecznie. Pod windą teoretycznie też mało mi się może stać, ale... Jak miałem windę, to wirus mi się pojawił, bo qmpel przyszedł, ściągnął swoją pocztę i otworzył załącznik "od znajomego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wzystkich!

Jak świadczy mój login jestem nowy na forum, ale bacznie śledzę jego tematy, a to ze względu iż stałem się niedawno posiadaczem fc 3. Obserwuję też fora innych distro np. mdk , suse , fc i win , tak, tak win też. Czytając odpowiedzi na post suchyxx-a nie wytrzymałem i zarejestrowałem się , żeby móc się wypowiedzieć, gdyż moim zdaniem wszyscy nie macie racji, zarówno suchyxx jak i wszyscy pozostali. Dodam jeszcze ,że jestem posiadaczem mdk 9.2 fivestar od roku na starym komputerze z procesorem intela i jestem do tej pory zachwycony jego możliwościami oraz stabilnością i kulturą pracy!

Ale do rzeczy, nie pomagacie swoimi napadami (przynajmniej niektórzy ) na człowieka , który ma dużo racji w tym co pisze . Dlaczego ma rację ? Ano dlatego, że każdy kto choć trochę się orientuje, a myślę , że wszyscy którzy tu piszą orientują się w temacie lina ( na pewno lepiej ode mnie )wie ,że systemy te są niedopracowane i kolizje międzypakietowe są na porządku dziennym. Oprogramowanie jest pisane przez tak wielu ludzi , że nie da się uniknąć błędów w żaden sposób. Dlatego należy zrozumieć rozgoryczenie nabywcy programu reklamowanego jako " gotowy do użytku", a tak jest w przypadku wszystkich dystrybucji opartych na jądrze (_linuxa_ → Linuksa) ORT.Ludzie są wprowadzani w błąd tylko po to żeby sprzedać swój produkt i zrobić konkurencję wiadomo komu.Konkurencja jest w porządku i nie mam nic przeciwko niej, ale powinna być uczciwa , prawda? Też byłem za linem i jestem , nawet żonę przekabaciłem pomimo awantur i pracuje na linie , ale, no właśnie jest to "ale". A "ale" i prawda jest taka ,że im nowsze "stabilne" jądra tym gorzej dla systemu, coraz więcej pośpiechu by wypuścić nową wersję i coraz większe problemy nowych użytkowników. Dla nowych użytkowników jest to szok przejście na lina i nie ma się co dziwić, że piszą takie posty. Nie każdy ( tak jak ja ) będzie instalował system parenaście razy (mdk 10.0 Official ) żeby się dowiedzieć, że nie ma szans na chipsecie nvidii za cholerę jasną. Nie każdy zna tak dobrze angielski , żeby przejść przez manuale i takich ludzi też trzeba zrozumieć (sam mam z tym nieliche problemy ). Trzeba przyznać uczciwie , że pod tym względem win bije na głowę (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Trzeba też powiedzieć parę słów o forach dla win, czy kiedykolwiek byliście na nich ? Bo ja tak i wiecie co ? Nawet na najbardziej banalne pytanie zawsze znajdzie się ktoś kto odpowie, przykład ? Proszę : jak zainstalować winrara , pyta się dzieciak i dostaje wyczerpującą odpowiedż nie link do jakiegoś tam postu czy strony ! To był dla mnie szok! Ale Was pocieszę, Wasze forum jest najlepsze razem z suse . Mdk to dopiero tragedia ( wszystkie!).

Jeszcze jedna sprawa dotycząca odpowiedzi o wirusach i winie, twierdzenie , że lin jest wolny od wirusów bez powiedzenia prawdy dlaczego, to jest półprawda. Może ktoś mi odpowie dlaczego? Chętnie poczytam i odpowiem.

To na razie tyle

Pozdrawiam wszystkich użytkowników fc ( jej też nie mogę zainstalować na nowym kompie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to stary przysoliłeś...

przeczytaj swój post i pomyśl co napisałeś, bo wiesz troche on nie spójny...

 

dziś już późno na pisanie postów, jutro wytkne Ci wszystko...

 

edit dnia następnego: (z góry sorki za kilometrowy post)

 

ze względu iż stałem się niedawno posiadaczem fc 3.
jestem posiadaczem mdk 9.2 fivestar
tzn. którego używasz na codzień?

 

,że systemy te są niedopracowane i kolizje międzypakietowe są na porządku dziennym
jeśli chodzi Ci o kernel to pisz do Linusa, ja się tym nie zajmuje, Tobie proponuje używanie jąder od dużych deweloperów (suse,mdk,debian) albo powrót do linii 2.4 / co do zależności między pakietami to wymyślono systemy zarządzania pakietami jak: yum, apt, (dla fedory) oraz urpmi (mdk) czy absolutne wymiatacze na tym polu emerge (gentoo/yoper-widziałem w ropozytoriach yopera) i pacman (arch/frugalware).

 

Dlatego należy zrozumieć rozgoryczenie nabywcy programu reklamowanego jako " gotowy do użytku", a tak jest w przypadku wszystkich dystrybucji opartych na jądrze (_linuxa_ → Linuksa) ORT
a gdzie masz takie reklamy? ja ich nie widziałem. i co przez nie rozumiesz?

 

Konkurencja jest w porządku i nie mam nic przeciwko niej, ale powinna być uczciwa , prawda?
sugerujesz że linux jest nie uczciwy? sprecyzuj sie. jęśli chodzi Ci o porównania do windows to wiedz że linux to nie windows (i mam nadzieje że nigdy nie będzie).

 

nawet żonę przekabaciłem pomimo awantur i pracuje na linie
heh, ja przekabaciłem matke (w końcu solitare to nie konkurencja)

 

prawda jest taka ,że im nowsze "stabilne" jądra tym gorzej dla systemu
daj jakiś argument.

 

Nie każdy zna tak dobrze angielski , żeby przejść przez manuale i takich ludzi też trzeba zrozumieć
dlatego jest, projekt tłumaczenia manuali / poza tym uważam że powinno sie uczyć obcych języków, a angielski jest przecież dominujący w tej grupie

 

Trzeba też powiedzieć parę słów o forach dla win, czy kiedykolwiek byliście na nich ?
nigdy nie byłem, nigdy nie miałem takiej potrzeby.

 

przykład ? Proszę : jak zainstalować winrara , pyta się dzieciak i dostaje wyczerpującą odpowiedż
jak zinstalowac winrar-a (jest to shareware i można go używać bezpłatnie przez 40 dni): kliasz dwa razy na ikonke winrar poczym klikasz coś w stylu 'dalej', 'tak', 'dalej' 'zainstaluj' - filozofia że joł!

 

dostaje wyczerpującą odpowiedż nie link do jakiegoś tam postu czy strony !
bo w tym linku do jakiegoś posta jest właśnie wyczerpująca odpowiedź.... powiedz mi, chciałbyś 30ty raz tłumaczyć komuś jak uruchomić linuksa po reinstalacji windows? bo widzisz duża część użytkowników nawet przez chwile nie pomyślała żeby sprawdzić na google czy w jakims forum, tylko od razu pytają się licząc że za dostaną odpowiedź no pytanie które już było milion razy. nie jesteśmy masochistami. ani z unicefu.

 

Ale Was pocieszę, Wasze forum jest najlepsze razem z suse . Mdk to dopiero tragedia ( wszystkie!).
dltego na nim zostałem :D

 

Jeszcze jedna sprawa dotycząca odpowiedzi o wirusach i winie, twierdzenie , że lin jest wolny od wirusów bez powiedzenia prawdy dlaczego, to jest półprawda. Może ktoś mi odpowie dlaczego? Chętnie poczytam i odpowiem.

to pytanie na osobny post, chyba jeszcze go nie było na forum więc jak się wyrbie ze wsystkimi rzezczami które mam dziś do9 zrobienia to wieczorkiem napisze osobny post (chyba że ktoś chciałby mnie wyręczyć?)

 

To na razie tyle
też sie ciesze B)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością na wszystkie błędy. Co do spójności to cóż , gdybym chciał napisać wszystko co do tej pory zauważyłem (z pozycji zwykłego użytkownika ) to wyszedłby z tego niezły pięcioksiąg :) , a może i więcej :))). Rozwinę te i inne wątki w trakcie dyskusji .

Pozdrawiam Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko i na temat oczywiście z pozycji zwykłego użytkownika , nie programisty i informatyka!

1) Na co dzień używam mdk 9.2 fivestar na starym kompie ( na samym dole postu jest napisane , że nie mogę zainstalować poprawnie na nowym kompie )

2)Wystarczą google i trochę obiektywnych artykułów na ten temat ( to było złośliwe :) ), a jest tego dużo. Jeśli chodzi o Linusa to on też stracił już nad tym kontrolę , źródła jak wyżej.

3) Sklepy z oprogramowaniem , strony producentów tego oprogramowania , aukcje internetowe na których można kupić wersje download. Więcej nie wypisuję , sprawdź sam :)

4) Bardzo dobrze wiem jakie są różnice między win a lin. Każdy to wie jak ma chociaż trochę do czynienia z linem :). Co do zarządzania pakietami to nie jest to takie proste, przynajmniej u mnie. Przykład : wpisujesz totem, instalujesz go przez apt i nie działa ( uprzedzam , że na nowym kompie fc 3 nie instaluje się poprawnie! ) . Reszty wymiataczy nie próbowałem ponieważ nie interesuje mnie kupowanie 30 systemów żeby je wypróbować! Może jeszcze z wyjątkiem vidalinuxa o którym na razie można przeczytać same pozytywy.

5) Gratulacje za przekabacenie mamy ( z kobietami to ogromny sukces )

6) Argument masz podany w poście : pośpiech w wydawaniu nowszych i "lepszych wersji", stąd brak dopracowania i zgrania wszystkiego ze sobą . Google :)

7) Bardzo słuszna uwaga ! Nauka języków obcych to podstawa i nie ma co do tego żadnych wątpliwości , ale jest jedno ale . Fc 3 pl , mdk 10.1 pl i tak dalej . Pl oznacza , że program jest spolszczony , a to raczej nie jest prawdą , prawda ?

8) tu nie chodzi o to czy to jest shareware czy freeware , tu chodzi o podejście do nowicjuszy kompletnie zielonych. Nie polega ono na tym tak jak ze wszystkim w naszym kraju , że jak coś wiem to nie powiem bo się naszukałem i namęczyłem , tylko po prostu na zwykłej ludzkiej życzliwości i uczynności. To jest właśnie to co nowych odstrasza od lina . Brak odpowiedzi nawet na najbardziej banalne pytania!

9) Ja też chyba zostanę ( jak znajdę sposób na poprawną instalację )

10) Chętnie poczytam co masz na ten temat do powiedzenia!

No cóż uwaga na końcu jest co najmniej niegrzeczna i świadczy o trafności moich sądów. A co inni na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa dotycząca odpowiedzi o wirusach i winie, twierdzenie , że lin jest wolny od wirusów bez powiedzenia prawdy dlaczego, to jest półprawda. Może ktoś mi odpowie dlaczego? Chętnie poczytam i odpowiem.

Już o tym pisałem tutaj → http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...findpost&p=7758 , ale spróbuje to usystematyzować:

 

Teraz jeszcze mogę dodać:

  • niepracowanie na koncie roota - MS sam sobie strzelił w stopę dając standardowemu użytkownikowi pełne prawa. Wirus nie może robić wszystkiego co mu się podoba

     

  • brak monokultury - zobaczmy np. rynek przeglądarek - ktoś używa Firefoksa, ktoś inny Mozilli, jeszcze inny Opery, Konquerora, Epiphany, Galeona, itd. To, że się trafi na osobe. która używa okreslonego oprogramowania jest mniejsze. Na Windowsie 87.8% używa dziurawego IE. W przypadku innego oprogramowania jest podobnie.

     

  • co dystrybucja, to trochę inne położenie katalogów i binarek - troche jest to upierdliwe dla użytkowników systemów uniksowych, ale utrudnia rozprzestrzenianie się wirusów

     

  • różne wersje bibliotek i brak zgodności ABI i API - na Windowsie da się uruchomić większość starych programów bez problemów (tak przy okazji, to programiści MS musieli nieźle się namęczyć, żeby coś takiego osiągnąć - z wersji na wersję jest im coraz trudniej utrzymywać ten balast przeszłości). W Linuksie nie zachowuje się tej zgodności, bo to bardzo ogranicza postęp. Zresztą zawsze są dostepne źródła i można je poprawić, a potem przekompilować.

     

  • aktualizacja całego systemu, a nie tylko samego SO - oczywiście zdarzają się fajfusy, które w ogóle nie aktualizują systemu, ale w przypadku użytkowników Linuksa ten odsetek jest znacznie mniejszy.

     

  • Execshield, PaX i inne, które w dużym stopniu chronią przed explotami, przepełnieniami buforów, itd.

     

  • SELinux - jeszcze bardzie utrudnia rozprzestrzenianie się wirusów - "zhackowana" sługa ma ograniczone pole działania i nie może odpalać wszystkiego co popadnie.

     

  • w GCC 4 będzie kilka fajnych opcji (np. FORTIFY_SOURCE) - krótki opis tutaj:

    http://www.redhat.com/archives/fedora-deve...y/msg00521.html

    http://www.redhat.com/archives/fedora-deve...y/msg00537.html

     

  • załączniki po zapisaniu nie mają bitu wykonywalności ;-)

     

  • programy instaluje się zwykle ze znanych źródeł, a nie jak popadnie. Paczki wydawane przez dystrybutorów sa podpisywane cyfrowo, więc można ograniczyć prawdopodobieństwo instalacji podrobionego programu.
Pisanie wirusów na systemy Uniksowe jest oczywiście możliwe, ale jak widać jest bardzo ciężko. Przytoczę cytat z podanego powyżej linka [do czego to doszło - sam siębie cytuję ;-) ]: "Uniksy są już chyba ponad 35 lat na rynku i jakoś nigdy nie były dotknięte takimi plagami. Wystarczy popatrzeć co się działo jak powstał DOS..."

 

Żeby nie było, to Uniksy są często wykorzystywane w internecie, ale ludzie nawet o tym nie wiedzą :P

Przykład : wpisujesz totem, instalujesz go przez apt i nie działa ( uprzedzam , że na nowym kompie fc 3 nie instaluje się poprawnie! ).

Wraz z FC4 będzie dostepny od razu Fedora Extras, więc problem z repozytoriami zostanie rozwiązany :-)

http://www.redhat.com/archives/fedora-deve...y/msg00521.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kolejny kilometrowy post:

 

1. spróbuj mdk 10.1

2.no to co ja Ci poradze na to że są problemy z zależnościami pakietów. możesz pomyśleć o gentoo, ja jeszcze nie słyszałem żeby emerge oznajmił że czegoś nie zainstaluje.

co do Linusa to moim zdaniem ma nad tym kontrole.

3.każdy mówi to w co wierzy. co ja poradze na to że ludzie są naiwni i kupują wszystko jak leci nawet jak można to dostać za darmo?

4.totem to nie przykład! on mi jeszcze nigdy nie działał! używam xina na zmiane z mplayerem. / nikt ci nie każe kupować 30 systemów, zwłaszcza jak można je ściągnąć za darmo. ja raz kupiłem gazetke z linuksem, to był aurox 10.0, teraz się zastanawiam poco to zrobiłem, to było jedno z najgorzej wydanych 30pln.

5.dzięki

6.to może dotyczy fedory. ja jej nie używam. ale moim zdaniem debian, mdk, slackware, suse to naprawde dopracowane dystrybucje.

7.jaki program? to są dystrybucje czyli zbiory programów które polonizują ich twórcy a nie deweloperzy dystrybucji (wyjątek to aurox).

8.nie ośmieszaj się. chopak umiał wejść na forum, zarejestrować się, zadać pytanie które ktoś zrozumiał a nie umiał zainstalować winrara?

9. ja ci nie pomoge. mam via kt3.

 

a jakie są twoje sądy ?

 

edit: dzięki dla gajowego za fachowe wyręczenie mnie w temacie wirusów windowsowych nie działających pod systemami uniksowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Gajownika

"I właśnie o to chodzi" jak by powiedział osioł ( to ze shreka :) ). Cały ten wywód jest na pewno OK , ale kto ze zwykłych użytkowników go zrozumie ( tych którzy zaczynają przygodę z jakimkolwiek linem? NIKT! Ich nie interesują uczone wywiady tylko Polski , przyjazny i dopracowany system , który w końcu kosztuje (_niema_ → nie ma) ORTło ( od 180 PLN wzwyż ), mowa oczywiście o oryginałach , a nie wersji download. Nie jestem ani programistą , ani informatykiem, tylko zwykłym "lamerem" ( nie lubię tego słowa ) który oczekuje za swoje pieniądze towaru w miarę dobrej jakości i przede wszystkim PRAWDY!.

Wirusy to ciekawa sprawa i na ten temat rozmawiałem z kilkoma osobami zatrudnionymi w firmach dostarczających net . Ich zdanie jest raczej moim zdaniem obiektywne i dlatego pozwalam sobie na nie się powoływać. Całe życie pracują na unixie i stąd wierzę w ich doświadczenie i wiedzę. Wirusów na unixa nie ma bo jest taka a nie inna proporcja oprogramowania na rynku : 95% Microsoft i reszta. Żaden haker nie będzie pisał wirusa żeby zarazić 100.000 czy trochę więcej jednostek bo to po prostu nie jest żaden wyczyn ( chyba że na zamówienie , co ma coraz częściej miejsce ). Stąd wynika brak wirusów na lina. Gdyby odwrócić proporcje wszyscy płakaliby za win-em!

Do Pesto

Takim sposobem nic nie będzie przykładem! U kogoś innego nie działa inny program i też uzna że to normalne , a właśnie o to chodzi żeby działał. Mdk 10.1 official ,10.0 official fc3 pl download, suse 9.1 download nie instalują się poprawnie na mojej płycie.

Oczywiście chodziło nie o program , ale o dystrybucję czyli system operacyjny ze znaczkie PL. Ty nie masz nic radzić na problemy z zależnościami i nie o to chodzi. To producent ma to robić , bo za to dostaje pieniądze!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suse 9.2 jest po polsku. po przejęciu susła przez novella został on objęty programem lokalizacyjnym, więc nie miej pretensji że 9.1 nie jest po polsku bo nikt tak nie mówił.

 

przeczytaj licencje gpl, tam jest napisane że nic nie musi działać, a mdk 10, (10.1) official, fc3 i suse 9.1 (9.2 też) download są nią właśnie objęte. i producent nie bierze za nie pieniędzy!!!!!!!!!!!!

 

z totemem trzeba się pogodzić, on po prostu nie działa! weź jakiegoś innego playera.

 

aprpos tej twojej płyty to co to jest (producent,model,chipset)?może się coś wymyśli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Pesto

Coś tu jest nie tak . Licencji to fakt nie czytałem! Ale że producent nie bierze odpowiedzialności za to co sprzedaje to pierwsze słyszę ( chyba że jest to małym druczkiem :) ) http://store.mandrakesoft.com/. Na stronie głównej masz hasła reklamowe ich produktów. Jak sam przyznasz ceny są raczej duże. Nie używam na stałe wersji download bo są niestabilne i niepełne. Instaluję je żeby sprawdzić funkcjonalność pod moim kątem. Dzięki za susła - wypróbuję go, chociaż podejrzewam , że nie będzie chodził poprawnie.

Sprzęt taki :

amd athlon 2400+

asus a7n8x-x

cd rom asus cd-s520

ram 512 kingston

hd barracuda 120 gb

Ale to temat chyba na inną okazję .

Tak poza tym to nie mam żadnych pretensji i wyrzutów do kogokolwiek , ale uważam , że trzeba mówić prawdę i nie wychwalać ponad niebiosa czegoś co nie jest doskonałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...