Skocz do zawartości

Konfiguracja wielosystemowa, brak Fedory w menu wyboru OS


Marek_K80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z szanownych forumowiczów, miał następujący problem z zainstalowaniem Fedory. Mianowicie Fedora zainstalowała się pomyślnie jednakże podczas instalacji (robię to poprzez obraz ISO na pendrive) wylatuje komunikat:

"Wystąpił następujący błąd podczas instalowania programu startowego. Nie będzie można uruchomić systemu. Zignorować błąd i kontynuować instalację?

boot loader install failed"

Kontynuuje instalację która się kończy pomyślnie, jednakże po restarcie jest menu wyboru pochodzące jedynie z Windowsa 7.

Ale zaczynając od początku wspomniany HDD jest po sklonowaniu dysku z mniejszego, gdzie był Slackware i wszytko działało.

Na obecnym (większym HDD) zwiększyłem rozmiar partycji rozszerzonej na większy (siłą rzeczy Slackware poleciał), i chciałem postawić Fedorę (kiedyś udało mi się to z powodzeniem - może inne warunki zaszły).

Kolejność systemów D: DOS/Windows 95 (nie dostał oznaczenia C bo zrzut zrobiony z poziomu Windowsa 7) FAT 32

                                      E: Windows XP NTFS

                                      C: Windows 7 NTFS

                                      F, G bez OS

                                      22GB Ext4 Fedora, 8,39GB Swap

Komputer to laptop z BIOSem

Czy można wybrnąć z tej sytuacji nie burząc reszty partycji NTFS/FAT32

Ja ze swojej strony spróbuję zainstalować inną dystrybucję, aby sprawdzić czy problem tyczy się tylko Fedory - a przy niej chciałbym zostać

hdd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia depesza jest taka: znalazłem gdzieś na HDD wersję 33 Fedory 64bit Workstation, instalacja przeszła pomyślnie co nie dziwi, ale co najlepsze instalacja poprawnie zaimplementowała menu wyboru Fedora vs Windows 7

Wersja 37 nie poradziła sobie z tym

Tego posta już pisze z zainstalowanej wersji 33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dostać się do Fedory, nawet bez programu startowego (konkretnie jest to GRUB). Można użyć do tego ISO instalacyjnego, które ma możliwość naprawy istniejącej instalacji. Procedura jest taka:

  1. Uruchomić komputer z ISO intalacyjnego i wybrać "Troubleshooting".
  2. Wybrać "Resscue a Fedora System".
  3. Wybrać opcję "1".
  4. Zachrotować się do Fedory na dysku twardym:
    # chroot /mnt/sysroot
    # source /etc/profile

     

  5. Zainstalować Gruba na dysku:
    # grub2-install /dev/sda

    (nazwa dysku może być inna, co warto sprawdzić za pomocą narządzie "lsblk".

  6. Wylogować się za pomocą "ctrl+d", lub "exit".
  7. Uruchomić ponownie za pomocą "reboot".

Informacyjnie: to się nadal może nie udać (-: , ale przynajmniej będzie wiadomo dlaczego się nie udaje. Podczas instalacji Fedory możesz się również przełącząć na konsole tekstowe za pomocą ctrl+alt+f1,  ctrl+alt+f2, ctrl+alt+f3, ctrl+alt+f4, ctrl+alt+f5. Trzeba, albo czwarta pokazuje szczegółowe logi instalatora. Zapomniałem dokładnie która. Do graficznego instalatora wraca się ctrl+alt+f6, albo ctrl+alt+f7.

Po takim zabiegu Fedora pewnie się uruchomi. Co do Windowsa to się nie wypowiem. Nie używam.

r1.png

r2.png

r3.png

r4.png

r5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w wersji 37 nie ma narzędzia Troubleshooting do naprawy systemu w bootowalnym obrazie ISO

Spróbowałem jeszcze raz instalację 37, rezultat ten sam, podczas wyrzucenie komunikatu z slajdu poniżej włączyłem tryb konsoli. Wszystkie konsole (Ctrl+Alt+..) po zalogowaniu wyrzuciły karetkę na ekran, nie pojawiły się żadne logi - chyba, że są zapisywane do pliku. Bodajże Ctrl+Alt+F2 - powrót do trybu graficznego.

Najprawdopodobniej zrobię ISO z wersją 38 i tam uruchomię Troubleshooting.

Dla mnie powstaje fundamentalne pytanie bo widzę, że proponujesz instalację grub2 globalnie dla całego dysku (sda), bez podawania lokalizacji gdzie on ma być zaimplementowany - czy polecenie posadzi go tylko w MBR. Bo jeśli umieści go w sektorach rozruchowych również partycji Windowsowej (którejkolwiek) zniszczy rozruch systemów Microsoftowych,  a przywrócenie tego jest jest mocno kłopotliwe (w moim przypadku ponownym  klonowaniu HDD).

W zamyśle wersja 33 radząca sobie dobrze z bootloaderem umieszcze go w jedynie MBR (czy rozmiar MBR jest wystarczający aby umieścić całego gruba2?)

811595515_IMG_20230326_122705523-Kopia.thumb.jpg.0f283a93728b38c0e6b4740301a4ec3a.jpg tekstowe

IMG_20230325_122833337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę teraz, że tych partycji podstawowych masz dosyć dużo. Czy to jest aby tablica GPT? Może właśnie odkryłeś całkiem poważny błąd w instalatorze Fedory. Może bardzo mało ludzi używa Windowsa z GPT oraz stara się doinstalować Fedorę i nikt tego nie przyuważył.

Może już ktoś ten błąd zauważył i zgłosił, ale nie widzę - https://bugzilla.redhat.com/buglist.cgi?bug_status=__open__&content=gpt&no_redirect=1&order=Importance&product=Fedora&query_format=specific .

Standardowe wolne miejsce o wielkości 2048 sektorów na początku dysku od zawsze wystarczało na bootloader. Nawet jest jeszcze spory zapas. Inna sprawa, że nie wszystkie typy partycjonowania dysku zostawiają tyle miejsca na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - jest to tablica MBR, jako dowód poniżej screen z dosowego programu ukazującego geometrię HDD, 1 partycja podstawowa + partycja rozszerzona z 4 partycjami (woluminami) + 2 partycje podstawowe pod Linuksa (swap+ext4).

https://pl.easeus.com/manage-partitions/mbr-vs-gpt.html

kod rozruchowy pisze zajmuje w MBR 446 bajtów, chyba, że przez jakieś instrukcje skoku reszta bootloadera jest w partycji linuksowej co nie przeszkadza zabootować systemów Microsoftowych. Ranish Partition Magic pokazuje 31kB wolnego za MBR - może bootloader tam zapisuje dane

Spróbuje zainstalować wersję 38 beta, na razie żonglowałem pomiędzy 33 dystrybucją a 37.

Nie chcę (mam obawy) przed odgórną instalacją grub2 poleceniem

IMG_20230326_1731203031.jpg

IMG_20230326_17314303612.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Fedoras napisał:

Propozycja porzucenia BIOSu w ostateczności została odrzucona, po dość burzliwej dyskusji, dodatkowo powstała grupa, która ma się zająć umożliwienie w przyszłości instalowanie Fedory pod BIOSem (z tego co pamiętam to coś w w rodzaju emulacji UEFI pod BIOSem).

Obecnie F37 nadal można zainstalować pod BIOSem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się posadzić wersję 37, jednakże po instalacji wersji 33 i upgradowaniu systemu zgodnie z zaleceniami (nie od razu do wersji 37 lecz poprzez wersje pośrednie).

Jakkolwiek za nim to zrobiłem, próbowałem zainstalować wszystkie wersje powyżej 33 - za każdym razem fiasko, raz bodajże nacisnąłem aby nie kontynuować instalacji ze zdjęcia powyżej, skutek: po rozruchu błąd grub2, musiałem naprawiać bootowanie win 7 poprzez bootrec.

Podejrzewam, że powodem tego stanu rzeczy było posadzenie wersji 33 po slackware, i potem próba zainstalowania nowszej fedory na tym samym miejscu (nie poprzez upgradowanie lecz format, install, itd). Jakbym od razu zainstalował docelową wersję - tego problemu by nie było przy konfiguracji wielosystemowej. Jednak to jest moje gdybanie, już nie będę tego roztrząsał.

Pokłosiem tego jest dodanie nadmiarowych kilku wpisów Fedory w menu startowym, które kończą startem i tak Fedory w wersji 37.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...