Skocz do zawartości

Fedora 10 - Poradnik


adios

Rekomendowane odpowiedzi

Off Topic

(...)niż wymagane 9.2
Nie wiem skąd ten numerek, ale niewykluczone, że pod F11 może na razie nie być w ogóle wsparcia 3D dla kart ATI. Jeszcze raz podkreślam - to jest wersja rozwojowa. Przed oficjalną premierą będą jeszcze co najmniej dwie kolejne testowe. W wersji alpha nie wszystko jeszcze jest (zwróć uwagę, że to alpha, nawet nie beta czy preview), to co jest w wielu wypadkach nie działa, działa niepoprawnie a na pewno ślimaczy się w porównaniu z wersją stabilną.

 

Jeśli ktoś jeszcze chciałby się wypowiedzieć nt. F11 w wersji alpha, to proszę założenia nowego wątku. Przypominam, że ten dotyczy uwag związanych z "Poradnikiem" do F10.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z pytania wnoszę, że nie jesteś za bardzo biegły w temacie (popraw mnie jeśli się mylę), więc nie rozumiem dlaczego zainstalowałeś sobie rozwojową, deweloperską wersję? Ostatnią stabilną wersją, którą powinien sobie instalować przeciętny użytkownik jest Fedora 10.

Jeśli upierasz się przy testowaniu F11, to do zainstalowania kmod-fglrx potrzebujesz aktywować repozytoria "rpmfusion-free-rawhide" i "rpmfusion-nonfree-rawhide".

 

A czasami może prowadzić do uszkodzenia sprzętu, tak jak to było z tą sieciówką Gigabitową. Był bug w jądrze, które było w repozytoriach development Fedory, openSuSE i Ubuntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wiki, a właściwie całości. Czy można ujednolicić portal jako całość, tak żeby np. fedora.pl forum.fedora.pl i wiki.fedora.pl posiadały taki sam górny panel (dokładnie górny niebieski baner z fedora.pl razem z górnym menu)? Czy to już za dużo roboty będzie? Właściwie forum można by ujednolicić zmieniając na górze już sam baner i trochę menu. Nie wiem ile było by roboty z wiki. I drobiazgowo też favicone. Tak tylko proponuje, ale było by to bardziej zgrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

[EDIT]

@Maciej R - jakiego pakietu brakuje przy instalacji? Z Twojego posta wynika że libdvdcss-1.2.10-5.fc10 wymaga libdvdcss-1.2.10-5.fc10 ;) Napisz dokładnie o co chodzi. Najlepiej wklej to co na terminalu się wypisuje, bo trzeba by zmienić jeśli tak jest.

 

[EDIT2]

Z tego co widzę być może brakuje libdvdcss2-1.2.10-5.fc10

No jasne. Pomylilem sie. Brakuje oczywiscie libdvdcss2-1.2.10-5.fc10.

Tego co bylo w terminalu nie wkleje, bo juz akurat to zainstalowalem. No i nie bede odinstalowywal.

Natomiast byla po prostu informacja o wymaganym pakiecie libdvdcss2-1.2.10-5.fc10 aby zainstaloac libdvdcss-1.2.10-5.fc10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to DRM, ale słabe szyfrowanie jest proste do złamania; bez libdvdcss nie da się ich odtworzyć na komputerze (chyba że się ma PowerDVD, albo inny tego typu program, który ma to wbudowane); mam jeden taki film: "Coś" i lubię sobie czasem obejrzeć dla odprężenia

 

didnav i dvdread są domyślnie instalowane i nie ma się co martwić, że zostaną dociągnięte z atrpms, bo ich tam zwyczajnie nie ma

Moim skromnym zdaniem, choc sie na tym nie znam, bo dopiero to rozgryzam, ale te biblioteki do niczego nie sa potrzebne.

Wywodze to z tego, ze po ich zainstalowaniu nadal nie mozna odtwarzac DVD, a mam zainstalowane tak:

[root@serwer ~]# rpm -qa | grep dvd

libdvdcss2-1.2.10-5.fc10.i386

libdvdcss-1.2.10-5.fc10.i386

libdvdread-4.1.3-1.fc10.i386

libdvdnav-4.1.3-1.fc10.i386

libdvdread-devel-4.1.3-1.fc10.i386

dvd+rw-tools-7.1-2.fc10.i386

[root@serwer ~]#

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, choc sie na tym nie znam, bo dopiero to rozgryzam, ale te biblioteki do niczego nie sa potrzebne.
Biblioteki są jak najbardziej potrzebne, odpal w konsoli np: xine dvd://.

 

Odnośnie poradnika - testowałem ostatnio nvidia-xconfig i muszę przyznać, że w porównaniu do X -configure, nie mówiąc już o livna-config-display generuje najlepszy xorg.conf. Np. po poleceniu

nvidia-xconfig --composite --no-logo --keyboard=pl --add-argb-glx-visuals --allow-glx-with-composite

jedyne co poprawiałem to usunięcie jednej rozdzielczości z sekcji "Screen" . Może warto dodać coś na ten temat do opisu instalacji sterowników nvidii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:

 

1. W poradniku mamy uwagę, że najbardziej aktualna wersja jest TUTAJ, ale w "TUTAJ" brakuje kolejnego kawałka o maszynach wirtualnych - Arabski opisał VMware Player. Moze warto to jednak dodać? Albo usunąć uwagę z linkiem do http://fedora.pl/poradnik z treści pierwszego postu na forum, bo wprowadza w błąd :unsure:

2. Na stronie poradnika (tej portalowej http://fedora.pl/poradnik) jest błąd w opisie konfiguracji phpMyAdmin

$ cfg [ 'Servers'] [$ i] [' user '] =’ root ‘, / / MySQL user

$ cfg [ 'Servers'] [$ i] [' password '] =’ hasło_ustalone_wczesniej ‘; / / MySQL password

Na forum jest poprawnie. Winno być 'user', 'root', 'password' bez spacji pomiędzy słowem a apostrofami . Podobnie zmienna $i a nie $ spacja i. Jeśli ktoś weźmie na zasadzie copy-paste z tej strony, to znowu nie będzie mu działać. Nota bene i tak może być problem - zwróćcie uwagę na kierunek skopiowanych z wordpressa apostrofów, które tu wkleiłem ( ' root ` i ' hasło_ustalone_wczesniej `)

 

Przy okazji: jak z Wiki? Silnik jak rozumiem ustalony, chętni do edycji, korekty i aktualizacji są (w każdym razie ja się zgłaszam :D). Kiedy startujemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo - nie ma sensu cokolwiek zmieniać w wersji Forumowej. Ona nie jest aktualna już od kilku aktualizacji, no chyba że ktoś z moderatorów śledził zmiany poradnika zewnętrznego (który np: ja w międzyczasie aktualizowałem)...

 

Dlatego jeśli cokolwiek zmieniać to na fedora.pl/poradnik <---- bo ta wersja zostanie copy-paste na wikipedię (jest najbardziej aktualna, zawiera poprawki umieszczane tutaj oraz w pdfie - na forum tego nie ma).

 

Poprawiłem phpMyAdmin na WP, zgodnie z sugestią.

 

Przy okazji: jestem za pomysłem borzole aby ujednolicić Portal poprzez zachowanie takiego samego nagłówka na stronach.

 

//WalDo

Kurde, Ty nie miałeś przypadkiem mieć praw edycji do WP? ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem spis treści, akurat edytowałem stronę wtedy co Theriel, więc jego zmiany się usunęły (moje były poważniejsze ;-) ). Zaraz poprawię to phpMyAdmin. Aha, Theriel jeszcze jedno - wyrównałem do lewej nagłówki h2 - uwierz mi, na dużych rozdzielczościach wycentrowane nagłówki wyglądały paskudnie.

 

PS. Co do praw edycyjnych WalDo, bardzo chętnie ich udzielę, ale nie dostałem wiadomości, więc nie nadałem takich praw (nie chcę kogoś uszczęśliwiać wbrew czyjejś woli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

//WalDo

Kurde, Ty nie miałeś przypadkiem mieć praw edycji do WP? ;p.

No pisałem na forum, ale adios z kolei pisał, żeby mu się na maila przypomnieć a tego nie zrobiłem :) Mam nadzieję, że wiki ruszy niebawem, to się będę upominał. Na razie jak widać już Was dwóch wystarczająco sobie na WP przeszkadza :lol:

 

[EDIT]

O właśnie, adios odpisał :)

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem to co zbrzydził adios ;p I dodałem informacje Arabskiego o VMware.

 

Dobra robota z tym indeksem - chociaż IMO to trochę marnotrawstwo czasu, skoro i tak mamy to portować na wikipedię - a tam trzeba chyba będzie indeks i tak od podstaw zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja poproszę jeszcze o zmianę punktu IV-4 na to co pisał wcześniej SeeM, albo ja trochę później.

//Edycja. Jeszcze w punkcie V-3 przydałoby się usunąć link do jre-6u12-linux-i586-rpm.bin i zostawić to jako zwykły tekst - na stronie Suna jest info "download limit reached.." i trzeba się cofnąć do wyboru wersji. Link jest wyżej więc nie powinno być problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z życzeniem - poprawione.

 

Jestem ogólnie za sparafrazowaniem poradnika do JRE, żeby był niezależny od wersji (również niezależny od platformy) -> nikt nie będzie śledził updatów JRE i zmianiał numerów wersji w poradniku...

 

Z drugiej strony nie jestem przekonany, czy dla początkującego będzie jasne:

sh jre-*numer_wersji*-linux-i586-rpm.bin

 

Btw, ktoś testował czy ta java sensownie działa pod 64 bitami?

 

 

//added do postu poniżej:

IMO zamiast dorobić link to lepiej zrobić tak jak borzole pisał, czyli stały nagłówek z bannerem i linkami na wszystkich podstronach: forum, portal, wiki, whatever.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Nowy użytkownik nie znaczy głupek ;) Poza tym można dorzucić do tego przykład z pełną nazwą a dalej niech trochę ruszą głową. To nikomu nie zaszkodzi.

 

Co do Twojego BTW to mnie się na razie nie udalo uruchomić, ale nie ćwiczę zbyt intesywnie. Do tej pory nie miałem problemów przynajmniej w FF, bo z Operą to chyba nigdy mi się nie udało. Ale może jeszcze raz trzeba...

 

[EDIT]

A tak trochę obok "Poradnika". @adios nie dałoby się dorobić na forum linku do portalu? W sumie spodziewałbym się, że po kliknięciu na logo u góry strony przejdę z forum na portal a tu figa... Do głównej strony forum jest link tekstowy na belce, więc może pod logo podłożyć link do portalu?

 

[EDIT2]

A dzisiaj pod wpływem jednego z postów zajrzalem do "Poradnika". Wiecie czego tam nie ma? Najważniejszego, najczęściej wykorzystywanego polecenia: yum update

To chyba warto dopisać ;)

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...