Skocz do zawartości

Fedora 10 - Poradnik


adios

Rekomendowane odpowiedzi

Temat odnosi się do Poradnika F10 dla początkujących

 

----------------------

 

good stuff...

Niestety jak widać forum jest lekko ograniczone do umieszczania takich rzeczy...

 

Jako iż jestem administratorem strony fedora.pl proponuje założyć poradnik (tak jak sam kiedyś zrobiłem pod domeną poradnik.fedora.pl), ale będzie po prostu podstroną wordpressa fedora.pl i dam zainteresowanym prawa edycji tej strony. Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

@Arabski

Trochę poprawiłem, teraz może być ?

 

Ja nie wiem czy może być. Ważne żeby było merytorycznie poprawne i nie powodowało pytań "A czemu po restarcie mi Apacz nie działa?" :D

 

p.s. Może być, może - tak tylko ściemniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adios - nie jestem do końca przekonany co do tego rozwiązania.

 

Pros - większe możliwości edycji

Cons:

- na forum każdy może dodać z łatwością swoje 2 grosze,

- poradnik jest pod ręką - a jak wiadomo, jak początkujący użytkownik ma zajrzeć na jakąś stronę to już problem

 

Sądzę, że optymalnie by było:

->zrobić poradnik tak jak chcesz, ALE:

->poradnik podlinkowany na forum wszędzie gdzie się da (np: button na górze obok "szukaj"), do tego podwieszony temat na Oślej Łączce

->*duża* grupa ludzi, którzy mają prawa edycji poradnika

->system dodawania "swoich ?0.02" + komentarze, czyli np. jakiś temat na forum tak, aby każdy mógł powiedzieć: "hej, to nie działa" albo "jest nowe rozwiązanie, zmieńcie to na tamto".

 

Chodzi o to, żeby ludzie nie wyszli z założenia, że skoro jest grupa kilku "edytorów" poradnika, to nikt inny nie musi nic dopowiadać...

 

//added:

Zobaczyłem wersję w pdfie przygotowaną przez Sokara - PODOBA mnie się ;D. Także ręcyma i nogyma podpisuję się pod ideą stworzenia poradnik.fedora.pl -> z tym że w miarę możliwości z uwzględnieniem w/w zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim chcących się zaangażować udzielę praw edycyjnych. Z podlinkowaniem poradnika nie ma żadnych problemów - podwiesić mogę w każdej chwili. Jeśli chcecie to można pomyśleć nawet o tworzeniu poradnika na zasadach wiki. W każdej chwili mogę ruszyć z projektem. Jeśli ktoś chce praw edycyjnych pisać do mnie na PW, na pewno odpowiem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieeee na zasadach wiki, chyba że mocno okrojonej. Wiki ma to do siebie, że jest strasznie rozlazłe i często niewiadomo gdzie czegoś szukać... wiki jest dobre do robienia dokumentacji całej Fedory (a nie o to nam chodzi), poradnik dla początkujących musi mieć wszystkie odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania w jednym miejscu.

 

To co mnie martwi trochę to to, że ten poradnik będzie tuż obok FAQ oraz Wiki, które... są, bądźmy szczerzy, po prostu stare. Może można by usunąć te linki na górze do w/w? Po prostu chodzi o nie mieszanie początkującym w głowie, którzy mogą natrafić na jakąś bardzo starą solucję problemu... tak jak tutaj kolega, który coś ze źródeł instalował, zamiast wpisać 1 linijkę w yum.

 

P.S. Dodaj mnie do edytorów ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie to całkiem niezła robota

 

tak wszystko w jednym wątku, trudno będzie przeszukiwać; wiki to (wiem z autopsji) średni pomysł - powinno być wszystko w jednym miejscu, "pod jednym logowaniem", bo tak jest wygodniej; mi się najbardziej podoba się forma FAQ z tego forum, gdzie oddzielnie jest nieedytowalne FAQ i oddzielnie propozycje do FAQ; ten drugi dział oczywiście również zawiera dużo przydatnych informacji, tylko opatrzonych komentarzami i uzupełnieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SeeM - nie wiem czy to rozwiązanie jest najlepsze - tam masz tematy sprzed 3 lat w FAQ.... w Fedorce to nie przejdzie - tutaj wiele rzeczy zmienia się z miesiąca na miesiąc - raz nspluginwrapper, za chwilę plik ze strony Adobe + podlinkowanie, niedługo może paczka etc. Slackware nie robi radykalnych zmian co chwilę, Fedorka - tak!

 

Także sama forma mi się niekoniecznie na Slackware forum podoba, ale... patent, że jest osobna część z komentarzami i pomysłami do FAQ ma IMO sens. Sądzę, że pomysły oraz zastrzeżenia co do Poradnika będą mogły docelowo być TUTAJ -> tzn., w tym temacie... wiecie, jak będzie np: 10 edytorów, to zawsze znajdzie się choć jeden, który będzie miał chwilę aby coś poprawić, dodać, zmienić, zaktualizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)To co mnie martwi trochę to to, że ten poradnik będzie tuż obok FAQ oraz Wiki, które... są, bądźmy szczerzy, po prostu stare (...)

A nie można by zaktualizować FAQ do aktualnej wersji, tym bardziej że http://www.fedorafaq.org/ jest jak najbardziej aktualny. Gajownik odwalił kawał dobrej roboty i jak to należy zrobić każdy widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre. Jakby się jeszcze do tego dało dodać spis treści na górze oraz zrobić dwu-kolorowość tła komend (wymagające roota i nie), tak jak proponował sokar w formacie *.pdf, to byłoby git :]. A, no i trzeba będzie przekopiować komentarze sokara z pdfa - jakieś takie bardziej normalne się wydają, a nie to co ja spłodziłem - suche komendy... ale to już się zrobi jak ustawisz edytorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, strona jest wstępnie zredagowana, choć trzeba poprawić komentarze ;-) No i nie przekleiłem do końca części o serwerze, gdyż phpMyAdmin jest dostępny domyślnie w repozytoriach Fedory ;-) Tak więc teraz oczekuje wysłania do mnie wiadomości prywatnych od osób chcących zajmować się Poradnikiem.

 

Wiadomość ma zawierać:

> nazwę użytkownika

> adres em@il

Hasło wygeneruję ja ;-)

 

Jeżeli masz już konto na portalu fedora.pl to wystarczy mi nazwa konta.

 

Wtedy będę mógł stworzyć konto i nadać uprawnienia edycyjne. Od razu zaznaczam, że nie wiem czy się dziś wyrobię z założeniem kont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...