Skocz do zawartości

Odswiezenie Forum


hello_world

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając fora innych dystrybucji (Debian, Slackware,Ubucentrum) chyba nadszedł powoli czas aby pomyśleć o odświeżeniu forum Fedory.

Ja naprawdę rozumiem moderatorów domeny fedora.pl, że są zwyczajnie zarobieni ale nawet na stronie głównej nie jest zaznaczone wydanie Fedora 13 Alfa. Może by tak dopuścić do tworzenia portalu Fedory więcej osób, świeższych osób. Panie i Panowie Fedora (przynajmniej wg distrowatch) jest na drugim miejscu a po domenie fedora.pl mam wrażenie, że w Polsce to nawet w pierwszej dziesiątce jej nie ma. Czy nikt z szacownych moderatorów nie ma ambicji stworzenia bardzo ciekawego portalu. Na obronę przed atakiem, trzymam się kierunku że oprócz tego że w sieci jest mnóstwo poradników, informacji w języku ang. to myślę że nic nie zastąpi tych treści w naszym ojczystym języku. Sam języka angielskiego uzywam tylko tyle ile muszę, a muszę mało więc mało się w tej kwestii rozwijam, czytanie zatem z domysłem obfitych manuali szybko mnie nuży. Panie i Panowie potencjał jest duży. Nie mówię aby lać wodę (czyt.Ubucentrum) ale chociażby porządnie aktualności na główwnej stronie dodawać.

Moje przemyślenia są trochę depresyjne a mianowicie ludzie, którzy jeszcze zajmują się fedorą to są aktywni, chętnie pomagają, później zaczyna się biznes, często przechodzą na Red Hata i jakoś informacje się konczą jakaś zmowa, mało się pisze o tym distro,a jednak trochę się różni(chociażby configami) od fedory. Pytanie dlaczego tak mało pisze się o RedHacie w Polsce, tylko certyfikaty,płatności i nic więcej, kurczę przechodzę na Debiana ten model "biznesowy" bardziej mi odpowiada.(chyba żartuję :) )

Tak czy inaczej zaczynam przygodę z Debianem w Akademii Linuksa oczywiście kurs admin zaawansowany (wszystkie usługi będą się opierały o Debiana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek napisze, iż na jednym z blogów przeczytałem nie dawno, że Polacy nie lubią Fedory(aby nie zaczynać wojen pominę adres). Gdy wszedłem po raz pierwszy na stronę główną miałem wrażenie, że jest to kolejna strona duch pozostawiona na pastwę w sieci (te newsy sprzed pół roku).

 

Może by tak dopuścić do tworzenia portalu Fedory więcej osób, świeższych osób.

Jestem za zwłaszcza, że Waldo jest zapracowany, a świeżaki zawsze chcą się wykazać. Co do forum zauważyłem jednak, że aktywność użytkowników nie jest zła - zawsze znajdzie się ktoś kto przeczyta i spróbuje pomóc (fora innych dystrybucji oprócz Ubu, debian czy archa tak nie wyglądają). Szanowną władze proszę, żeby poświeciła chwilę, aby pomyśleć nad powiększeniem nieznacznym liczby osób moderujących stronę i forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nic nie załatwisz. Kieruj propozycje bezpośrednio do admina (_PaT). On zawsze powtarza, że nie ma czasu ;) ucieszy się z pomocy.

Główna jedzie na wordpress'ie, więc wystarczy poprosić o dodanie konta, a tzw. "czytelnie ala ubuntu" to mamy na wiki (otwarte dla wszystkich, tylko ludzi brak).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, musicie zauważać różnicę pomiędzy moderatorem a adminem. Jedynie bardzo wąskie grono osób ma możliwość aktualizacji skryptu forum lub portalu ze strony głównej, moderatorzy forum do tego grona nie należą.

 

Po drugie, przez wiele lat istniało w zasadzie tylko forum, a na fedora.pl wisiała sobie nic nie warta, nie aktualizowana płachta. Patrząc pod tym kątem postęp i tak jest spory.

 

A po trzecie jak najbardziej popieram aktualizację, zwłaszcza silnika forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to http://fedoraproject.org/ jest chyba po polsku. Właściwie to sama strona główna, ale reszta, czyli wiki i forum jest właśnie tu, więc ja nie widzę problemu. Trochę to napisałeś mało konkretnie, bo w tytule i pierwszym zdaniu wspomniałeś o odświeżeniu forum, a potem o portalu fedora.pl. Patrząc na tempo w jakim rozwija się wiki trudno będzie o osoby, które będę systematycznie zajmować się aktualizacjami strony. Nie mówię tu o zapale, bo zapał to u nas zawsze jest (patrząc po forumowych projektach :) ), ale kończy się zazwyczaj na nim (wyjątkiem jest poradnik, który jakimś cudem powstał). Brakuje u nas fanbojów dystrybucji. Faktem jest też to, że w Polsce fedora nie jest popularna. Jest moda na ubuntu potem długo nic i potem pewnie debian, mandriva, opensuse itp.

Btw. ja nie wiem czy aktualizowanie ip.board do wersji 3 to dobry pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za a nawet bardzo za ;) - rowniez nosilem sie z zamiarem napisania podobmego postu ale koledzy mnie uprzedzili co znaczy ze jest nas wiecej niezadowolonych z faktu ze o nowosciach fedory musze dowiadywac sie ze stron typu http://www.dobreprogramy.pl/ i tym podobne - wiec dodanie kilku osob chetnych do wylawiania ciekawych newsow na temat naszej fedorki i umieszczania jej na stronie to nie tylko dobry pomysl ale wrecz niecierpiąca zwloki koniecznosc ;) bo przeciez nie ma nic lepszego dla powiekszenia grona uzytkownikow jak informowanie i podsycanie checi posiadania fedory przez nowe pomysly i nowe technologie jakie bede umieszczane w kolejnych wydaniach :)

wszystkich Za prosze o wyrazenie w tym dziale swojego poparcia dla tej inicjatywy - moze wtedy bedzie ona ZAUWAZONA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos forum, za chiny ludowe nie mogę wrzucić do swojego profilu awatara. Mailowałem w tej sprawie, ale cisza. Tak poza tym, mi osobiście tak bardzo nie zależy na wyglądzie samego forum dopóki jest ono funkcjonalne i pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znany błąd nie tylko stąd, istny klasyk :D

Nie wiem na ile jest to wykonalne ale taki podrasowany lekko phpBB ładnie by wyglądał a jest bardzo rozbudowany, ja go bez problemu zainstalowałem na serwerze darmowym i przygotowałem forum do działania tak więc myślę, że z tutejszej kadry każdy jest w stanie to zrobić :)

 

Na początek napisze, iż na jednym z blogów przeczytałem nie dawno, że Polacy nie lubią Fedory(aby nie zaczynać wojen pominę adres).

No to chyba na jakiś leniów trafiłeś, którzy chcą mieć jak w Ubuntu tzn. Instalacja to 7 razy "dalej" :) to nie jest niechęć tylko lenistwo, ubzdurali sobie, że Fedora jest trudna do skonfigurowania czy coś podobnego, nie powiem co mi się chce jak słyszę takie brednie

 

Po za tym wszystkim nie zawsze można być na pierwszym miejscu, Aurox o ile pamiętam długi czas był na drugim lub trzecim miejscu i było dobrze, ważne jest by znaleźć distro odpowiadające potrzebom, a nie wymyślać które jest lepsze...dla mnie personalnie Ubuntu...albo może się wstrzymam :)

Preferuję Fedorę, bowiem używałem przed nią rzeczonego Aurox'a więc przywykłem do pewnych standardów typu:

- żadnych dalej dalej zakończ, trochę trzeba ruszyć 4 litery :)

- mimo, iż nie jest łatwo do znudzenia to również nie jest ciężko

- wiele problemów można samemu rozwiązać wystarczy zakolegować się z Terminalem

- tutejsze forum jest przyjazne i chętne do pomocy (choć staram się nie przylatywać z każdym drobnym problemem, raczej jak już naprawdę stracę nadzieję na samodzielną naprawę)

 

Tyle z mojej strony na chwilę obecną ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym podważał ale jakie masz na to argumenty, bowiem tak rzucić hasłem to każdy potrafi, ja z phpBB jestem generalnie zadowolony, nie wiem czemu twierdzisz by go unikać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie tknęło i zajrzałem dzisiaj korzystając z luźniejszej chwili i widzę, że stara dyskusja została odświeżona :)

Za Sorrorem powtórzę - moderatorzy mają uprawnienia na tyle, żeby poszaleć trochę po forum, w miarę możliwości uporządkować (chociaż to jak sprzątanie stajni Augiasza - zbyt miękkie serca mamy chyba ze szkoda dla użytkowników niestety).

Portalem, forum i wikipedią administruje _Pat - rzadko zagląda, więc jak jakieś poważne, konkretne pomysły to piszcie bezpośrednio do niego.

Aktualne informacje? Przecież jest oficjalna strona i jak zauważył thof jest po polsku. O czym chcecie pisać? Nieoficjalne tłumaczenie stron Fedora 13 Alpha release notes czy Releases/13/FeatureList? To pewnie da się załatwić, ale co więcej?

Zresztą jak trzeba było konkretnie pomóc, coś napisać to chętnych jak na lekarstwo. Skupmy się może na pomocy w konkretnych przypadkach, czyli na utrzymaniu życia na forum.

 

Co do silnika, to poszukajcie postów sprzed kilku lat (nie pamiętam już dokładnie kiedy to było). Jeśli ktoś nie będzie chciał czytać/szukać, to streszczę wyniki w 2 punktach:

1.Jedynie słuszny silnik - decyzją sponsora, firmy B2B Sp. z o.o. - to ten, który macie przed oczami. Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, chociaż z drugiej strony forum nie jest już tak oficjalnie związane z działalnością B2B jak to było przed laty. BYć może dałoby się coś zmienić tylko jak zwykle pytanie kto to zrobi, kiedy i ile wysiłku będzie to kosztować? Czy skórka warta wyprawki?

2.Ostatnia próba zmiany silnika skończyła się dość dużą awanturą w wyniku, której część osób porzuciła nasze forum. Stracili na tym wszyscy, nie tylko początkujący, bo z forum zniknęło kilka bardzo doświadczonych, dysponujących dużą wiedzą osób a "rozłamowe" (choć bratnie) forum nie cieszy się mega frekwencją a na stronie głównej ma informację o... F8. Wnioski wyciągnijcie sami.

 

Podsumowując moje przydługie jak zwykle marudzenie, to aktualizację i aktualność strony głównej da się pewnie poprawić w dość prosty sposób - chętny pisze artykuł i wysyła do _Pata z wnioskiem o umieszczenie (żeby mu się tylko skrzynka nie przepełniła od nadmiaru chętnych <_<:P).

Poza tym jak zwykle:

1. konkretne pytania i odpowiedzi (forum) albo

2. pomocne artykuły, choćby i drobne, ale przydatne (wikipedia - pełen dostęp do edycji po samodzielnym założeniu konta).

 

Zapotrzebowanie na jakieś dłuższe opisy, porady itp w postaci artykułów na Wikipedii zgłaszamy tu → http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=20092 (wiec, że podforum "Ośla łączka", ale prośby o te bardziej zaawansowane porady też można tam umieścić - jak ktoś będzie wiedział jak pomóc i będzie miał czas napisać artykuł, to na pewno znajdzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMF...no jedno devkowe forum jest oparte o to i przyznam, że jest dobre, z tym że phpBB widziałem również od panelu admina a SMF nie

Mimo to podtrzymuję zapytanie co tak ludzie nie lubicie phpBB, jeśli chcecie powiedzieć, że za dużo konfigurowania to hipokryzja się tu kroi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...