Skocz do zawartości

Skype 2.1 Fedora 14


Mariuz109

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako nowy uzytkownik oto tego systemu mialbym pytanie czemu dopiero co zainstalowanemu skype wyskakuje mi blad ze nie ma pliku ani katalogu a jak chce ponownie zainstalowac to pisze ze pakiet juz jest :/ moze ktos mi pomoc ?? (_wogule_ → w ogóle) ORT chcialbym tez zeby jakas osoba bardziej zaznajomiona z systemem zglosila sie do mnie na gg 6215691 i pomogla mi ledko lekko opanowac system i podluczyc poduczyc koment komend itp bylbym wdzieczny

Edytowane przez WalDo
Atak Murzynów na forum? Gdzieś Ty się polskiego "łuczył"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ten temat to pierwszy wynik w google po wpisaniu "skype fedora 14", wiec instrukcja instalacji.

Jako root (wkleic wszystko razem):

echo "[skype]
name=Skype Repository
baseurl=http://download.skype.com/linux/repos/fedora/updates/i586
enable=1
gpgcheck=0
gpgkey=http://www.skype.com/products/skype/linux/rpm-public-key.asc" > /etc/yum.repos.d/skype.repo

I zainstalowac yum -y install skype

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam z góry za prowokacyjną poradę ;

zauważyłeś zapewne że na stronie domowej skypa jest 64-bitowa wersja dla ubuntu .

Gdybyś miał zainstalowane ubuntu zamiast F14 wystarczyło by ci na tamtą instalkę kliknąć i po kilku chwilach byłoby ok. :rolleyes: Już czuję falę oburzenia na taką poradę ;)

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak zwykle Darek nie popisałeś się, bo przecież na fedorze jest identyczna sytuacja, też wystarczy klinkąć link z pakietem rpm, ale to jest zgodne jedynie z lamerskim windows way :) Powiedz mi co potem, przy każdej kolejnej aktualizacji skype będziesz wchodził jak windowsiarz na stronę skype i powtarzał te same czynności? Przecież to strata czasu... W ten sposób, który podałem wyżej dodajesz raz repo, a potem tylko przy okazji yum update skype aktualizowany jest automatycznie. Po to są właśnie systemy do zarządzania pakietami jak yum, aby automatyzować czynności, które na windowsie każdy musi robić ręcznie. To jest Linux Way :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę jedynie zauważyć, że ten "64 bitowy" pakiet .deb zawiera w rzeczywistości oprogramowanie 32 bitowe, opakowane w różne wrappery i dodatkowe biblioteki, które zaśmiecają system.

Juz kiedys zwracalem Darkowi na ten fakt uwage, ale on zdaje sie ignorowac niewygodne dla niego informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na fakt, że kilka dni temu instalowałem Skype na Fedorze 14, potwierdzę to co koledzy napisali wyżej. Na stronie Skype jest paczka dla Fedory KLIK, podczas rozpoczęcia pobierania, system zapytał co ma zrobić z tym plikiem: zapisać czy skorzystać z narzędzia do instalacji plików .rpm (mogę się mylić, ale generalnie chodziło o to). Oczywiście wybrałem opcję drugą - instalację. Po kilku sekundach Skype był gotowy, pozostała jeszcze kwestia dźwięku. Bardzo dobry opis znajdziesz tutaj Ustawienie dźwięku.

Pamiętam, że konfigurując dźwięk w Skype na Zenwalku, po kilku godzinach okazało się, że potrzebne były dwa moduły

modprobe snd-pcm-oss
modprobe snd-mixer-oss 

Powodzenia!

Tak, zdaję sobie sprawę, że ta metoda jest... sam nie wiem, beznadziejna? ;-) ale Mariuz109 zaznaczył, że jest nowym użytkownikiem systemu Fedora. Generalnie inaczej instaluję programy. W tym przypadku byłem ciekaw czy system zainstaluje tą aplikację zaraz po ściągnięciu paczki.

Wiem również, że Mariuz nie ma problemu z dźwiękiem, ale może ktoś początkujący znajdzie tutaj rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po zainstalowaniu 64 bitowej Fedory 14 mialem problem z bibliotekami

 

skype: error while loading shared libraries: libXss.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

 

Brat googl podpowiedzial mi rozwiazanie wiec postanowilem dopisac je tu. Mi pomoglo, nie wszystko bylo mi potrzebne ale mozliwe ze to zalezy od wczesniej zainstalowanych programów wiec wkleje w calosci.

 

yum -y install libX11.i686 libv4l.i686 alsa-plugins-pulseaudio.i686 qt.i686 libXScrnSaver.i686 libXv.i686 libQtGTL.i686

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś korzystający ze Skype mógłby napisać jakiś artykulik na naszej wiki? Temat od czasu do czasu powraca, więc może warto skupić wiedzę w jednym miejscu?

Zająłbym się tym, ale sam ze Skype nie korzystam, więc nie chciałbym jakichś bzdur powypisywać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...