Skocz do zawartości

Edytory Z Własnym Definiowaniem Podświetlania Składni


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam jakiegoś edytora - oczywiście działającego w Fedorze - posiadającego możliwość definiowania podświetlania składni.Wszystkie, które znajduję mają wbudowane podświetlanie, ale tylko z góry zdefiniowanych języków.

Wiem, że mogę pod wine uruchomić np. Notepad++, ale szukam rozwiązania "natywnego".

Macie jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie mam nic przeciw vi, ale na dluzsza mete zaczyna byc denerwujacy.

Kate? Próbowalem, ale nie widzialem mozliwosci samodzielnego utworzenia podswietlania. Jesli by sie cos dalo z tym zrobic, to byloby chyba najlepsze dla mnie.

 

[EDIT]

Jeszcze calkiem lamerskie pytanie: czym sie czyta .docbook? Albo gdzie znalezc xslt do tych dokumentów? Mam nadzieje, ze nie musze do tego instalowac calego KDE?

 

[EDIT2]

Skonwertowalem do pdf. Za bardzo przyjazne to definiowanie podswietlania to nie jest a podrecznik nie jest przesadnie obszerny :)

Pobawie sie z ciekawosci, ale jesli ktos ma jakies lepsze propozycje to jestem nadal zainteresowany.

 

Mysle o edytorze z wbudowanym nieskomplikowanym, nie wymagajacym czasochlonnego konfigurowania. Jeszcze raz wróce do przykladu notepad++. kilka okienek opisanych jako highlight 1, 2, 3... do jednego wrzucam okreslone slowa kluczowe i wskazuje, ze maja byc wyswietlane na czerwono, te z 2. okienka na zielono itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele edytorów w tym gedit korzysta z GtkSourceView ( http://projects.gnome.org/gtksourceview/ ). Mozesz stworzyc wlasna definicje jezyka w formacie XML na podstawie http://developer.gnome.org/gtksourceview/stable/lang-reference.html

Tak przygotowana definicje wrzucasz do /usr/share/gtksourceview-3.0/language-specs/ gdzie znajdziesz juz gotowe jezyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witekmo - dzieki, bo zupelnie zapomnialem o tym edytorze.

 

Mozesz stworzyc wlasna definicje jezyka w formacie XML na podstawie http://developer.gnome.org/gtksourceview/stable/lang-reference.html
To w sumie podobne do definicji wlasnego podswietlania w vim czy Kate. Jednak wciaz wymaga uciazliwego, dlugotrwalego wpisywania slów kluczowych pomiedzy tagi XML, umieszczanie tych tagów pomiedzy innymi itd, itd.

Wiem jak to zrobic, jednak Wasze odpowiedzi utwierdzily mnie w przekonaniu, ze mamy tu do czynienia z "luka w rynku" edytorów. Jak ktos chcialby szybko to sie nie da. Trzeba najpierw zglebic nieco XML, potem kawalek dokumentacji takiego np. Gtk Source View. To wszystko trwa i zestawienie wlasnego podswietlania przeciaga sie na dzien czy dwa co najmniej.

I zostaje niestety wine <_<

 

Dzieki wszystkim za odpowiedzi i informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ze mamy tu do czynienia z "luka w rynku" edytorów. Jak ktos chcialby szybko to sie nie da.

Taka luke mozna latwo zapelnic, bo przeciez mamy wszystko (tj. technologie GtkSourceView z dobra dokumentacja), aby stworzyc taki prosty generator pliku XML jezyka, który bedzie dostarczany np. w formie wtyczki do Gedita. Pewnie nikt do tej pory tego nie potrzebowal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nikt do tej pory tego nie potrzebowal.
:) Dokladnie :) Wiekszosci wystarcza podswietlanie C/C++, podswietlanie skladni potrzebnej do tworzenia stron i aplikacji webowych oraz jezyki skryptowe uzywane w Linuksach. Chcialem przejrzec dluzszy kawalek napisany w jednej z odmian jezyka Basic :) i zabraklo mi podswietlania. W sumie poradzilem sobie podswietlaniem FreeBASIC (dostepne w Kate, Geany i pewnie w innych).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Notepad++ ma klikalny interfejs generujacy xml-a z regulami kolorowania. Ja uzywam Scite, bedacego de facto demonstracyjnym programem komponentu edycyjnego scintilla, tego samego co w NPP.

Pliki language.properties sa prostsze, tekstowe, da sie jeden z importowac z drugiego i latwo sie je integruje z edytorem.

Ale nie ma do ich edycji interfejsu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...