Skocz do zawartości

F21, Ale Obsuwa


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio pozmieniali repozytoria i rzeczywiście zrobiło się workstation.

 

Jak pisałem wcześniej, programiści do dobrzy użytkownicy. Marketingiem i wygodą nie wygramy z Ubuntu nigdy. A Fedora od początku była fajna dla ludzi, którzy potrzebują świeżych pakietów, ale normalnie i bez dystrybucyjnych łatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, repozytoria to jedna część - Workstation to jednak nieco grubsza sprawa niż dodanie tego słowa do nazwy. Ba - teraz nawet aktualizując za pomocą FedUp, musisz podać parametr z nazwą produktu, który chcesz aktualizować (workstation, cloud, server albo other jeśli spin lub własna mieszanka pakietów).

 

Zatem aby zaktualizować Fedorę, trzeba podać już parametr --product=workstation. Zwykłe fedup-cli --network _numerek_ już nie wystarczy :) Z tego co też rozumiem ma to nawet nieco większe znaczenie, gdyż zależnie od rodziny są osobno predefiniowane zestawy paczek:

 

Selecting a product will also install its standard package-set inaddition to upgrading the packages already on your system.

 

Nieco mi się to nie podoba, bo te meta-zestawy może będą dociągać niechciane aplikacje (np. duperele w stylu gnome-software). No ale zawsze jest opcja "other" :)

 

Fedora Workstation zatem zaczyna wchodzić w życie, aplikacje dla programistów już się piszą, ale czy coś wielkiego się zmieni w jakości (dobrej zresztą) albo designie distra dla Nas jako odbiorców końcowych - pewnie nie ;) Mam przeczucie, że to będzie niewidoczna rewolucja, bo jak zresztą tworzyć realne Workstation na półrocznym cyklu wydawniczym, no ale czas pokaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco mi się to nie podoba, bo te meta-zestawy może będą dociągać niechciane aplikacje (np. duperele w stylu gnome-software). No ale zawsze jest opcja "other" :)

Nie jest aż tak źle, fedora-release-workstation ma na dobrą sprawę tylko jedną zależność - NetworkManager-config-connectivity-fedora. Ja używam F21 Workstation KDE bez jednego nawet pakietu gnome.

 

A tak BTW, używam tego systemu od wersji alfa, dawno takiej stabilnej fedory nie było co mnie bardzo cieszy ;)

 

@neometal :huh: F21 dopiero jutro wypuszczają oficjalnie

fedora21-countdown-banner-pl-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz czekam na opinie osób, które dokonają aktualizacji:) Czy idzie bezproblemowo poprzez FedUp?

 

wklepujemy:

[root@localhost ~]# fedup --network 21 --product=workstation

i idzie jak burza, zależnie od szybkości łącza.

 

2014-12-09 g. 15:20

Pozdrawiam z fc21.x86_64, upgrade przeszedł bez problemów.

Pierwsze odczucia pozytywne, F21 robi wrażenie żwawszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się - jestem w trakcie aktualizacji, choć wcześniej postawiłem sobie na VM dla oględzin.

 

GNOME 3 zaczyna naprawdę profesjonalnie i spójnie wyglądać (choć domyślna czerń jest przytłaczająca). Szkoda tylko, że choć G3 lubię, to mam ochotę wypierniczyć go z dysku za każdym razem, gdy muszę na szybko pracować z wieloma oknami jednocześnie :)

 

Muszę też sprawdzić, czy instalator już działa. Poprzednim razem mając EFI, instalator w Fedorze 20 zapominał o podczepionej /boot/efi za każdym razem gdy wychodziło się z etapu partycjonowania, zatem nie szło rozpocząć instalacji (stąd dla mnie jedyną opcją była aktualizacja z 19).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się - jestem w trakcie aktualizacji, choć wcześniej postawiłem sobie na VM dla oględzin.

 

GNOME 3 zaczyna naprawdę profesjonalnie i spójnie wyglądać (choć domyślna czerń jest przytłaczająca). Szkoda tylko, że choć G3 lubię, to mam ochotę wypierniczyć go z dysku za każdym razem, gdy muszę na szybko pracować z wieloma oknami jednocześnie :)

 

Muszę też sprawdzić, czy instalator już działa. Poprzednim razem mając EFI, instalator w Fedorze 20 zapominał o podczepionej /boot/efi za każdym razem gdy wychodziło się z etapu partycjonowania, zatem nie szło rozpocząć instalacji (stąd dla mnie jedyną opcją była aktualizacja z 19).

Nie wiem co ludzie mają do tej czerni, moim zdaniem wygląda elegancko, okna są już w większości białe więc system nie wygląda jakoś mrocznie. Chociaż ja uważam, że deszczowy zamglony krajobraz nocą jest ładny więc może to ja mam dziwne poczucie estetyki :P

Wkrótce kolor może się to zmienić, przynajmniej patrząc po proponowanych zmianach w systemie powiadomień: https://wiki.gnome.org/Design/OS/Notifications/Redux

 

 

Przełączanie się co chwila między wieloma oknami jest trochę denerwujące ale zawsze można dodać coś ze strony z rozszerzeniami przełączyć na ten czas na Gnome Classic albo się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkryłem właśnie, że wprowadzili ten o ciut za długi efekt przy pojawianiu się ikon, klikając "Wszystkie programy" w Aktywnościach. Widziałem go przy filmiku z prototypowania GNOME 3 - miałem nadzieję, że go nie wprowadzą :P Niby nic złego, takie eye candy, ale z tym jest jak z czekoladą - dwa lub trzy kawałki są wyśmienite, ale wciągnięcie trzech tabliczek pod rząd może wywołać mdłości ;) Niestety traci się przez to z 2 sekundy.

 

Co do czerni - kiedyś, za młodzika to lubiłem ciemniejsze motywy, ale dziś dobijając 30-stki raczej wolę mieć trochę kolorów na co dzień i jakąś tapetę wesołą :) Czerń przytłacza na dłuższą metę, a ja raczej depresyjnego desktopu nie preferuję ;) Nie byłoby w tym nic złego, gdyby była oficjalna i natywna opcja zmiany, ale to rzecz narzucona odgórnie, widać deweloperka GNOME 3 zakłada, że wszyscy lubią czerń ;)

 

No ja właśnie od 2-2,5 roku nie mogę się przyzwyczaić do przełączania okien. Kiedy pracuje się z jednym, może dwoma oknami to nie problem, ale gdy przychodzi z 10 okien to robi się chaos. Alt + Tab zajmuje chwilę, Aktywności tym bardziej bo szukasz przez chwilę okna (zresztą wskakiwanie tam co parę sekund jest jeszcze bardziej upierdliwe). Na GNOME-Classic próbowałem się przestawić, ale jest tam za duży ścisk, bo masz dla siebie tylko nieco ekranu pomiędzy panelami (na 15,6" czuję ścisk). Myślałem o Tint2, ale znów nawet mały, ale kolejny panel zabierze coś miejsca. Po prostu jeden panel, który zawiera przy okazji zminimalizowane aplikacje (vide XFCE czy KDE) - wydaje się najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem. Ale to mnie uwiera tylko przy wielu oknach i gdy musisz się stale przełączać między nimi - wtedy GNOME 3 potrafi być upierdliwe. Pracujesz z 1-2 oknami i już znów jest fajnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, nie ma tak pięknie jak u Was.

[root@localhost ~]# fedup --network 21 --product=workstation
setting up repos...
adobe-linux-x86_64                                          |  951 B  00:00     
adobe-linux-x86_64/primary                                  | 1.2 kB  00:00     
default-installrepo/metalink                                |  22 kB  00:00     
default-installrepo                                         | 3.7 kB  00:00     
default-installrepo/group_gz                                | 113 kB  00:00     
default-installrepo/primary_db                              | 1.4 MB  00:02     
fedora/21/x86_64/metalink                                   |  23 kB  00:00     
fedora/21/x86_64                                            | 3.8 kB  00:00     
fedora/21/x86_64/group_gz                                   | 232 kB  00:00     
fedora/21/x86_64/primary_db                                 |  17 MB  00:14     
google-chrome                                               |  951 B  00:00     
google-chrome/primary                                       | 1.9 kB  00:00     
playonlinux                                                 |  951 B  00:00     
playonlinux/primary                                         | 5.1 kB  00:00     
rpmfusion-free/21/x86_64                                    | 3.3 kB  00:00     
rpmfusion-free/21/x86_64/group_gz                           | 1.6 kB  00:00     
rpmfusion-free/21/x86_64/primary_db                         | 434 kB  00:00     
rpmfusion-free-updates/21/x86_64                            | 1.2 kB  00:00     
rpmfusion-free-updates/21/x86_64/primary                    |  212 B  00:00     
rpmfusion-nonfree/21/x86_64                                 | 3.3 kB  00:00     
rpmfusion-nonfree/21/x86_64/group_gz                        | 1.0 kB  00:00     
rpmfusion-nonfree/21/x86_64/primary_db                      | 122 kB  00:00     
rpmfusion-nonfree-updates/21/x86_64                         | 1.2 kB  00:00     
rpmfusion-nonfree-updates/21/x86_64/primary                 |  212 B  00:00     
russianfedora-free/21/x86_64                                | 3.6 kB  00:00     
russianfedora-free/21/x86_64/group_gz                       | 1.9 kB  00:00     
russianfedora-free/21/x86_64/primary_db                     |  73 kB  00:00     
russianfedora-free-updates/21/x86_64                        | 3.6 kB  00:00     
russianfedora-free-updates/21/x86_64/group_gz               | 1.9 kB  00:00     
russianfedora-free-updates/21/x86_64/primary_db             | 2.1 kB  00:00     
russianfedora-nonfree/21/x86_64                             | 3.6 kB  00:00     
russianfedora-nonfree/21/x86_64/group_gz                    | 1.1 kB  00:00     
russianfedora-nonfree/21/x86_64/primary_db                  |  40 kB  00:00     
russianfedora-nonfree-updates/21/x86_64                     | 3.6 kB  00:00     
russianfedora-nonfree-updates/21/x86_64/group_gz            | 1.1 kB  00:00     
russianfedora-nonfree-updates/21/x86_64/primary_db          | 4.8 kB  00:00     
updates/21/x86_64/metalink                                  |  28 kB  00:00     
updates/21/x86_64                                           | 4.9 kB  00:00     
updates/21/x86_64/group_gz                                  | 405 kB  00:00     
updates/21/x86_64/updateinfo                                | 115 kB  00:00     
updates/21/x86_64/primary_db                                | 1.1 MB  00:00     
updates/21/x86_64/pkgtags                                   | 1.3 MB  00:01     
yandex/x86_64                                               | 1.9 kB  00:00     
yandex/x86_64/primary_db                                    | 2.7 kB  00:00     
No upgrade available for the following repos: Dropbox
getting boot images...
.treeinfo.signed                                            | 2.1 kB  00:00     
vmlinuz-fedup                                               | 5.5 MB  00:06     
initramfs-fedup.img                                         |  40 MB  00:19     
setting up update...
default-installrepo/group                                   | 702 kB  00:01     
fedora/21/x86_64/group                                      | 1.6 MB  00:05     
rpmfusion-free/21/x86_64/group                              |  10 kB  00:00     
rpmfusion-nonfree/21/x86_64/group                           | 3.9 kB  00:00     
russianfedora-free/21/x86_64/group                          | 9.3 kB  00:00     
russianfedora-free-updates/21/x86_64/group                  | 9.3 kB  00:00     
russianfedora-nonfree/21/x86_64/group                       | 4.1 kB  00:00     
russianfedora-nonfree-updates/21/x86_64/group               | 4.1 kB  00:00     
updates/21/x86_64/group                                     | 1.6 MB  00:00     
repodata (adobe-linux-x86_64) 50% [======================                      ]Ostrzeżenie: grupa base-x nie posiada żadnych pakietów do zainstalowania.
Ostrzeżenie: grupa guest-desktop-agents nie posiada żadnych pakietów do zainstalowania.
Ostrzeżenie: grupa printing nie posiada żadnych pakietów do zainstalowania.
adobe-linux-x86_64/filelists                                |  606 B  00:00     
default-installrepo/filelists_db                            | 1.2 MB  00:01     
fedora/21/x86_64/filelists_db                               |  25 MB  00:10     
google-chrome/filelists                                     | 1.7 kB  00:00     

Downloading failed: failure: repodata/filelists.xml.gz from google-chrome: [Errno 256] No more mirrors to try.
http://dl.google.com/linux/chrome/rpm/stable/x86_64/repodata/filelists.xml.gz: [Errno -1] Metadata file does not match checksum
[root@localhost ~]# 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...