Jump to content

IBM kupiło Red Hat


fredro
 Share

Recommended Posts

Póki co nic się nie zmieni, RH będzie niezależną jednostką raportującą bezpośrednio do pani prezes holdingu. Ogólnie klimat sprzyja aktualnie opensource, czego przykładem może być zakup githuba przez MS, także nie bałbym się na zapas.

Link to comment
Share on other sites

IBM nie kupiło Red Hata dla Linuksa, tylko dla rozwiązań chmurowych: openstacka, cepha, directory servera i podobnych. Polecam wyszukać słowo "cloud" w artykule dla prasy - https://www.redhat.com/en/about/press-releases/ibm-acquire-red-hat-completely-changing-cloud-landscape-and-becoming-worlds-1-hybrid-cloud-provider?intcmp=701f2000000RWK2AAO  - i sprawdzić, że używają go jak przecinka. Chmurka może się generalnie bardziej kojarzyć z Amazonem, Googlem i Microsoftem, ale jest ogromna druga liga graczy takich jak IBM, OVH, Digital Ocean. Zakup Red Hata może pozwolić wskoczyć IBMowi na szczyt i to nie tylko poprzez półdarmowe wirtualki, jak robi to reszta, ale duże kontrakty za konkretne pieniądze. Pozwoli też oszczędzić klientom wybierającym wsparcie do produktów IBM, gdzie licencja na RHEL będzie już w pakiecie.

Sorror: Red Hat nie podpada bezpośrednio pod samą górę IBMa, tylko ich dział chmurowy. Jest więc tylko dodatkiem w ofercie gigantycznej korporacji, która ma na czym robić pieniądze.

Nie jestem pewien, czy Fedora w ogóle pojawiła się w ustaleniach dotyczących zakupu. Ludzie z IBM mogli jej w ogóle nie zauważyć. :) Póki do model łowienia klientów z użytkowników Fedory i CentOSa chyba się sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio usłyszałem inną ciekawą teorię. Wisienką na torcie IBMa jest obcenie system AI zwany Watson. Ostatnio Watson zaliczył małą porażkę w analizie chorób nowotworowych, zakupione przez szpitale maszyny nie są nawet używane. Będą się więc wycofywać ze sztucznej inteligencji i potrzebują sprawdzonego, pewnego rynku na swoje produkty. Chmura będzie w sam raz, a RHEL, Open Stack oraz CoreOS, którego Red Hat jest właścicielem, wpisują się całkiem nieźle. Dobry, przyszłościowy zakup uspokoi też udziałowców IBMa.

W dniu 1.11.2018 o 19:09, Sorror napisał:

@SeeM Obaj mamy rację, bo RH ląduje w chmurze IBM, ale CEO RH raportuje bezpośrednio do CEO IBM.

A o biurokracji IBM-a we Wrocławiu (gdzie jest go sporo) krążą już legendy, to swoją drogą.

A to też możliwe. W korporacji dawno nie pracowałem, więc znam te realia tylko z Dilberta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...