Skocz do zawartości

Laptop Na Linuxa


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Na początek życzenia Pomyślności w 2021 roku:)

Jaką konfigurację laptopa moglibyście mi zaproponować żeby płynnie działał na KDE? No już w ostateczności może być Gnome 3 lub Mate:).

Najważniejsze ogólne informacje zapisałem w tagach. Nie musi to być rakieta, dysk raczej HDD do 500 GB.

Czy do 1 700 zł da się kupić "sensowny" sprzęt? Nie tak dawno przeglądałem licytacje na Allegro używanych laptopów ale budziły sporo wątpliwości... Nie wiadomo jak długo mogą działać.

Od czasu rozpoczęcia przygody z Linuksem (takie hobby) korzystałem z dystrybucji bazujących na Red Hat Linux. Obecnie F 33:)

Sprawa nie jest pilna, mam jednak zamiar nabyć kiedyś takie urządzenie... Wyłącznie do używania Fedory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Także wszystkiego nowego w Nowym Roku.

Co prawda dzisiaj jest już łatwiej niż10-20 lat temu, ale przyglądając się laptopom warto mieć podgląd na bazę laptopów, których części dadzą się oprogramować w Linuxie:
https://certification.ubuntu.com/desktop , żeby nie wylądować z super wydajnym laptopem posiadającym fejkowy chip dźwiękowy lub wi-fi, działające tylko w windowsie na sterownikach własnościowych. Podobne problemy dotyczą drukarek czy urządzeń AIO. Zakupy trzeba zaczynać od sprawdzenia listy kompatybilności z Linuksem i przeglądu forów pod kątem problemów dotyczących danego laptopa.

Drugi problem z laptopami to technologia Optimus czyli 2 karty graficzne. Wiele osób posiwiało od walki z uruchamianiem obydwu kart. Wydajność laptopa to dopiero 3 miejsce w kolejności, które biorę pod uwagę przy planowaniu zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Fedoras napisał:

Witam

Także wszystkiego nowego w Nowym Roku.

Co prawda dzisiaj jest już łatwiej niż10-20 lat temu, ale przyglądając się laptopom warto mieć podgląd na bazę laptopów, których części dadzą się oprogramować w Linuxie:
https://certification.ubuntu.com/desktop , żeby nie wylądować z super wydajnym laptopem posiadającym fejkowy chip dźwiękowy lub wi-fi, działające tylko w windowsie na sterownikach własnościowych. Podobne problemy dotyczą drukarek czy urządzeń AIO. Zakupy trzeba zaczynać od sprawdzenia listy kompatybilności z Linuksem i przeglądu forów pod kątem problemów dotyczących danego laptopa.

Drugi problem z laptopami to technologia Optimus czyli 2 karty graficzne. Wiele osób posiwiało od walki z uruchamianiem obydwu kart. Wydajność laptopa to dopiero 3 miejsce w kolejności, które biorę pod uwagę przy planowaniu zakupu :)

Bardzo dziękuję Ci za tą odpowiedź. Będę coś w tym kierunku działać. Poszukam i będę sprawdzać.

Na stronie KDE jest link do sklepu z laptopami (raczej slim bookami) kompatybilnymi z Linuksem no ale cena powalająca. Coś około 4 200 PLN. To tylko tak z ciekawości ten link:

https://kde.slimbook.es/specs/

No i z pewnością doszło by jakieś cło...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zawsze jest jakieś ryzyko przy wyborze i zakupie sprzętu. Jeśli obawiasz się (skądinąd słusznie?) używanego sprzętu z Allegro, to spróbuj poszukać wśród starszych modeli wyprzedażowych. Fedoras ma dużo racji, choć nie do końca, pisząc o problemach z technologią Optimus. Mam nie najnowszy laptop MSI GE62, na którym zainstalowałem sterowniki Nvidii. Procedura jest cokolwiek złożona i po instalacji nie ma pełnej elastyczności tj. przełączania między Nvidią i nouveau. Takie rzeczy są możliwe na platformie Ubuntu/Mint.  Podręcznik takiej  instalacji obsługi Optimusa dla Fedory jest od dawna dostępny na portalu https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/. Problem sterowników własnościowych (proprietary) pojawia się na ogół w przypadku najnowszego sprzętu z górnej półki, choć nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z laptopów IBM, DELL, ASUS (prawie wszystkie kupowałem używane), spotkałem się tylko z niedziałającym czytnikiem kart w Asus-ie,
ogólnie poleciłbym Asus jako dobrą markę i trzymałbym się z daleka od marek z Chin kontynentalnych (komunistycznych).
pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Jonshu trochę nie zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o to, żeby "trzymać się z daleka" od marek z kontynentalnych Chin.

Jako jeden z przykładów mogę podać chociażby chińskie smartfony (telefony dotykowe), które jakością nie odbiegają od topowych marek zachodnich i do tego są tańsze. Czy są produkowane w Chinach czy nie to już inna sprawa:) Zawsze zakładałem, że w PAŃSTWIE ŚRODKA.

O kurcze niepotrzebnie odchodzę od tematu...

Ogólnie, marki które wymieniłeś są chyba najbardziej znane i cenione. Nie miałbym nic przeciw używanym laptopom jeśli były szanowane, no ale co do tego to do końca nie  ma pewności:)

W każdym bądź razie biorąc pod uwagę wszystkie Wasze rady będę szukać jakiegoś sprzęciku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2021 o 11:43, zibi743 napisał:

Jonshu trochę nie zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o to, żeby "trzymać się z daleka" od marek z kontynentalnych Chin.

Chiny kontynentalne są pod silnym wpływem komunistycznego reżimu, na porządku dziennym jest tam inwigilacja obywateli (kamery na drzwiach, w telewizorach itp.), nie inaczej jest ze sprzętem elektronicznym... Poza tym do produkcji wykorzystywana jest tania siła robocza gdzie pracują również dzieci tylko po to żeby wyżywić rodzinę, śpią skupieni w małych pokojach za kratami (bo wielu popełniało samobójstwa skacząc z okien) pracują po kilkanaście godzin dziennie podczas których nie wolno im rozmawiać, a jeśli popełnią błąd to jest im obcinana cała pensja miesięczna... Chiny są znane z torturowania grup religijnych i wyznaniowych (w tym zabijanie ludzi na organy do transplantacji)... Pomyśl czy kupując sprzęt chcesz wspierać kraj który robi takie rzeczy?

https://epochtimes.pl/?s=huawei
https://epochtimes.pl/?s=grabież+organów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pytanie żeś zadał...

Poczytaj sobie o nieustannych niemal zamieszkach, ciągłych zmianach władzy w Bangladeszu od końca ubiegłego wieku. Do tego warunki atmosferyczne: tajfuny, pieruny :) do tego raz leje aż flaki zalewa a przez drugie pół roku schniesz na wiór (trochę ubarwiam, ale nie bardzo)

W Mołdawii też raczej trudno powiedzieć, że jest stabilnie, bo wciąż jedni chcą połączenia z Rumunią a inni nie.

A Chiny? Cisza, spokój. Czerwoni wszystkich za mordę trzymają. Ostatni przykład znamienny: jak się zaczęła akcja z wirusem, to żeby nikt nie naruszał kwarantanny zaspawali drzwi do domów i pozamiatane. Fabryki działają dalej.

Czy już wszystko jasne czy jeszcze coś dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Co do Mołdawi to wiem, że są podziały bo rozmawiałem po rosyjsku z tymi ludźmi. Dla stabilizacji to nie jest dobre:)

Może Komuś się "narażę" ale moim zdaniem jeśli chodzi o Chiny to wyobrażacie sobie co to by było żeby tam nie było reżimu? Przy tak licznym narodzie (jak się nie mylę to 1,2mld) muszą trzymać ludzi za pysk. W przeciwnym razie jakiś rodzaj anarchii no i zły wpływ dla gospodarki światowej.

Jeśli chodzi o traktowanie ludzi no to cóż... Powiedzcie czy w Polsce traktują nas "po ludzku"? Każdy prywaciarz wykorzystuje na maksa jak się da. Gdyby nie prawo to sami powiedzcie co by się działo:)...

Zajrzę w link od Jonshu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...