Skocz do zawartości

Szpiegowanie...


Subaru

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 42
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czy ja wiem? CIA to bardzo sprawna i sensowna organizacja udostępniająca (wiem, niewielką, ale wciąż) część swoich odkryć - np: słynny CIA World Factbook etc... W przeciwieństwie do FBI oni mają wiele "normalnych" zadań związanych głównie ze zbieraniem inteligencji, aniżeli filmowym lataniem za ufo ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tyle że CIA (jak sama nazwa wskazuje) jest organizacją wywiadowczą, a więc m.in. szpiegowanie i pozyskiwanie informacji z "niezbyt oficjalnych" źródeł jest ich niemalże domeną ;) Ze względu na to bym się raczej obawiał tego co oni by stworzyli :)

 

ps. "zbieraniem inteligencji" ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

//offtop, personal, whatever//

Ehhh tak to już jest, jak z językiem polskim ma się do czynienia tylko na forum Fedory ;p. Ale fakt, w chwili pisania tego stwierdzenia byłem całkowicie przekonany o jego prawdziwości i używalności w języku polskim - dzięki Arabski za korektę!

//--//

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Witam Wszystkich.

Właśnie. Co do tematu polskiej policji to się nie odniosę ale sprawa szpiegowania od lat staje się coraz bardziej natarczywa.

Użytkownicy windy nie mają teraz praktycznie żadnych szans na zachowanie prywatności szczególnie Ci, którzy zaktualizowali system do w10 lub zamierzają to zrobić (w końcu jest za darmo...)

Właściwie ten temat to powinienem umieścić w oślej łączce ale korzystam z opcji odpowiedzi.

Czytałem na necie, że w Ubuntu ludzie są szpiegowani (przepraszam ale teraz nie mogę odnaleźć linku).

Nie wiem jak sprawa wygląda w naszej Fedorze. Bez urazy (_na prawdę_ → naprawdę) ORT ale pewnie coś się dzieje przynajmniej u takich linuksowych laików jak ja.

Nawet nie jestem pewien czy korzystając z bankowości online jestem bezpieczny. Firewall jest na domyślnych ustawieniach.

Bardzo proszę Was o linki na ten temat i na temat ochrony przed szpiegowaniem (wiem, że w przeglądarkach trzeba powyłączać co zbędne:))

 

Fedora 20

KDE 4.14.3

jajko 3.17.7-200.fc20.x86_64

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z Ciebie archeolog... <_<

Stosunkowo największą, bo raczej nie całkowitą prywatność i anonimowość można zachować stosując tor. Do pobrania z repo, ale z konfiguracją jest trochę zabawy.

Można też skorzystać z dystrybucji → tails gdzie tor i przeglądarka są wstępnie skonfigurowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "torze" słyszałem ale nie wiem czy to jest zgodne z prawdą, mówili że wolno działa.

 

Cena prywatności - przepuścić ruch przez tyle węzłów trwa. Choć i tu pojawiają się czasem głosy, że obserwując konkretne węzły - niektóre mogą być celowo nastawione na podsłuch itp. Aczkolwiek to tylko konkretne węzły jeśli już, nie cała sieć cebulowa. Każdy może postawić swój węzeł - nikt nie mówi, że w dobrych celach. Aczkolwiek to jak szukanie dziury w całym - wiadomo, że nie ma rzeczy w 110% bezpiecznych, a Tor oferuje bezpieczeństwo w największym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na necie, że w Ubuntu ludzie są szpiegowani (przepraszam ale teraz nie mogę odnaleźć linku).

 

Ubuntu, jeżeli korzystasz z Unity i masz zainstalowane unity-lens-shopping, będzie wysyłać frazy z szukajki do Canonical, a stamtąd do Amazona. Utrzymują, że Amazon nie może namierzyć twojego komputera i starają się pogodzić wygodę z prywatnością, ale to ich oprogramowanie i cholera wie co właściwie się tam dzieje. Możesz oczywiście skasować pakiet, nie ma żadnych zależności.

 

Nie martw się Fedorą. Jesteś bezpieczny nawet na domyślnych ustawieniach i nikt nie będzie się zajmował jedynym użytkownikiem Fedory na osiedlu, kiedy ma 10k Windowsów z tą samą architekturą i bardzo podobnym zestawem oprogramowania. Martw się routerem. Zaktualizuj firmware, sprawdź czy nie ma żadnych otwartych luk, pozamykaj tam porty, których aktualnie nie używasz i zmieniaj hasło wifi co jakiś czas. Sprawdź jakie serwery DNS są tam ustawione. Jeśli dostawca internetu "obdarował" cię modemem, wejdź na jego stronę konfiguracyjną, sprawdź co da się ustawić. Jeżeli jest produkcji ZTE, albo Huawei, poproś swojego dostawcę internetu o wymianę na innego producenta. Niby nigdy nie wiesz co siedzi w środku, ale z tego co się mówi ci dwaj to taki Youtube dla chińskiego  rządu. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć co się dzieje bardziej na twoim komputerze, sprawdź traceroute onet.pl i kilka innych polskich i dalszych serwerów, najlepiej na kilku komputerach. Sprawdź swój /etc/resolv.conf, co się dzieje w sieci przez netstat -atnp. To nie są trudne rzeczy i w zupełności wystarczają do wykrycia prostych ataków. Keylogera ci nie znajdą :) , ale podmianę adresów DNS przez atakującego wyłapiesz od razu.

 

Ataki na nieaktualizowane i stare routery zaczynają być o wiele bardziej opłacalne niż śledzenie pojedyńczych komputerów i telefonów. Zajmują taki jeden i mogą śledzić wiele osób jednoćześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam Was.

Dzięki za wszystkie posty. Są one dla mnie bardzo cenne ponieważ mam małą wiedzę za zakresu Linuksa więc ląduję na oślej łączce:)

Routera nie mam ale nie wykluczone, że będę miał. Na pewno skorzystam ze wskazówki, która dotyczy mojego prywatnego komputera.

Po tym poście jestem przekonany, że mogę w miarę bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej. Przyznaję, że z powodu braku wiedzy i pewności wszelkie operacje bankowe robiłem w windzie (oj jak nie dobrze:)) Coś mi nie wychodzi z cytowaniem postów, muszę zajrzeć do pomocy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...