Skocz do zawartości

Aktualizacja/Instalacja F17


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Z racji tego iż 22.05 będziemy mieli dostępną oficjalną wersję F17 która wprowadza trochę zmian w sposobie organizacji plików chciałbym się zapytać czy lepiej jest dokonać aktualizacji czy może instalacji od podstaw? Obecnie swoją F16 zaktualizowałem poprzez PreUpgrade do wersji testowej i zauważyłem spadek wydajności. Wiem, wiem jest to wersja testowa jednak pytanie uważam za ciekawe.

 

pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja testowa moze miec gorsza wydajnosc (chociaz nie wiem jak to mierzysz), bo pewnie ma "zaszyte" mnóstwo ficzerów do debugowania problemów. Zaktualizuj system i bedzie OK - obecny w repozytoriach kod F17 raczej juz sie nie zmieni przed premiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yum update nie pokazuje nic a nic do aktualizacji, chyba ze podczas aktualizowania F16 do F17 przez PreUprage zostaly wszystkie aktualizacje na dzien dzisiejszy poczynione. Wydajnosc zmierzona na oko, glównie widze po tym, ze kiedy klikam "podglad" w lewym górnym rogu a nastepnie "programy" to czekam ok. 4 sekund az sie pojawia czego wczesniej nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedora-release-notes jest w wersji 17.0.1, wiec bete definitywnie mamy za soba. U mnie zadnego spadku wydajnosci nie ma, poza czasem uruchamiania, gdyz w dalszym ciagu nie ogarniam nowego sposobu uruchamiania demonów i mam wszystko powlaczane. Przed aktualizacja wersji testowych warto zrobic yum clean all, bo nie wszystkie mirrory nadazaja z synchronizacja. W ogóle jakos malo aktualizacji bylo w czasie calej bety.

 

Przycisk Programy dzialal mi z opóznieniem od kiedy uzywam shella - to kilkadziesiat plików tekstowych do sparsowania i tyle samo ikon svg do wyswietlenia. Jak juz raz to klikne, to potem dziala sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemd dziala w taki sposób, ze wylaczenie kilku uslug wlasciwie nie bedzie mialo zauwazalnego wplywu na czas uruchamiania. Najlepiej do analizy jest uzyc wbudowanego narzedzia systemd-analyze, gdzie systemd-analyze time zwróci laczny czas uruchamiania, systemd-analyze blame zwróci posortowane czasy uruchamiania wszystkich uslug i a systemd-analyze plot > plot.svg wrzuci do pliku wizualizacje calego procesu uruchamiania systemu. Przy blame nalezy pamietac, ze uslugi uruchamiane sa równolegle, wiec wywalenie jakiejs uslugi wcale nie przyspieszy o tyle uruchamiania systemu, ale to najlepiej analizowac na wykresach.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemd jest teraz tak dynamicznie rozwijany, ze wlasciwie co wersje pojawia sie cos nowego, dlatego warto sledzic zmiany. Pewnie nie wiedzieliscie tez, ze Systemd ma teraz wlasny system logowania (tworzenia logów systemowych, systemd-journalctl) i nie ma potrzeby uzywania syslog-ng czy rsyslog. Jeszcze chwila i wypadnie ConsoleKit, z którym zawsze byly jakies problemy i bedzie w ogóle dobrze.

 

Tez nie ma co sie za bardzo sugerowac, tymi wartosciami Startup, bo u mnie on wynosi troche ponad 4 sek. (kernel+uslugi) i po dolozeniu ciezkich uslug wydluza sie na wykresie do blisko 10 sek., ale realnie jest to zaledwie ok. 1 sek dluzej. Po prostu wszystko to dziala w tle i jest zrównoleglone, wiec my tego nie odczuwamy. Mozna laczy wykresy z Systemd z bootchartem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to raczej wina aktualizacji (sposobu jej przeprowadzenia) gdyz obojetnie ile razy bym nie najezdzal na "programy" to czekam te 3-4 sekundy, no i mam blad przy restartowaniu lub wylaczaniu komputera - kernel panic. Poczekam do 29 na wydanie ostateczne i zainstaluje wszystko od nowa:) Posprawdzam równiez programy o których mówicie oraz informacji jak zoptymalizowac i przyspieszyc Fedorke.

 

Mam jeszcze pytanie, czy mozna zainstalowac F17 (ewentualnie jak) z czystym srodowiskiem gnome bez tych wszystkich aplikacji? Wiekszosci z nich nie uzywam i zbednie tylko zajmuja ikonki miejsce i przez to dluzej szukam programów. Np. w Debianie mozna zainstalowac sam podstawowy system w trybie tekstowym a potem dociagnac gnome-core i ma sie czysta wersje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. w Debianie mozna zainstalowac sam podstawowy system w trybie tekstowym a potem dociagnac gnome-core i ma sie czysta wersje.
W Fedorze jest Gnome 3 co niemal nierozerwalnie laczy sie z gnome-shell. Natomiast mozna go w zasadzie dowolnie skonfigurowac, pousuwac zbedne aplikacje itd. Albo jesli chcesz sie uwsteczniac to moze Cinnamon spelni Twoje oczekiwania. Repozytorium dla Fedory → http://repos.fedorapeople.org/repos/leigh123linux/cinnamon/fedora-cinnamon.repo

Mozesz spróbowac XFCE (w F17 powinno juz byc 4.10)

Mozna równiez zainstalowac system tylko tekstowo albo z X wybierajac tylko niezbedne pakiety. Wystarczy wybrac w czasie instalacji "Dostosuj teraz" albo jakos tak podobnie brzmiaca opcje. Oczywiscie mówie o instalacji z pelnego DVD lub z obrazu netinst - od LiveCD nie wymagaj za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...