Skocz do zawartości

Fedora 21 Poszukuje Zwykłego Obrazu Instalacyjnego


rafalnow8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam  pytanie szukam obrazu ISO Fedory 21 ale nie w wersji Live czy serwerowej.  Poszukuje czegoś na kształt jak w Fedorze 20 np. Fedora-20-i386-DVD, Fedora-20-source-DVD.

Pod linkiem http://torrent.fedoraproject.org w części dla Fedora 21 są tylko wersje live lub server.

Czy pojawią się obrazy ISO z pełnymi instalacjami czy Fedora zmieniła coś w swojej polityce?

Po prostu szukam zwykłej wersji instalacyjnej gdzie mogę wybrać sobie środowisko graficzne bez  części Live.

 

z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy Fedora zmieniła coś w swojej polityce?

Tak.

Najlepiej to widać na stronie projektu: https://getfedora.org/

Sądzę, że dla przeciętnego zjadacza komputerowo-internetowego chleba wystarczy ściągnięcie obrazu live workstation.

Płyty, która zawiera wszystkie środowiska graficzne, pełny zestaw pakietów itp. to raczej już nie zobaczymy. Chyba, że masz stabilny i nielimitowany internet, to może jakieś obrazy typu "netinst" się znajdzie. Chociaż wątpię, bo od F21 kompletnie zmieniło się podejście.

Poczytaj http://forum.fedora.pl/topic/26858-f21-ale-obsuwa/ we wpisach tak bardziej pod koniec wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno z płyty wersji Server da się zainstalować dowolne środowisko graficzne, nie wiem czy potem da się jakoś to przekonwertować na Workspace ale to chyba nie powinno robić jakiejś wielkiej różnicy w użytkowaniu. Chociaż naprawdę nie wiem co jest takiego złego w obrazach live :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takie przekonwertowania z jednej wersji do drugiej nie są zalecane, ani planowane ogólnie. Docelowo będzie można migrować tylko z Cloud do Server. Ewentualnie ze spina można migrować do czegoś (jako, że jest "niewyspecjalizowaną" wersją - nonproduct).

 

 

If I choose to upgrade to one of the products, can I move to another later?

Only a transition from cloud to server is supported. Use the script that is part of cloudtoserver package. If you are repurposing your system, a reinstallation is recommended for others.

 

Can I move from non productized installations to one of the products and vice versa?

This should work either way but not explicitly supported at the moment.

 

Link: https://fedoraproject.org/wiki/Upgrading#If_I_choose_to_upgrade_to_one_of_the_products.2C_can_I_move_to_another_later.3F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dzięki wielki za informacje !!

 

Z tego co mi wiadomo sprawa wygląda tak na wersji F21 server można zainstalować GUI jak poniżej:

yum groupinstall "Fedora Workstation" --skip-broken

ale chyba jest to bardziej przesiadka na workstation. Po za tym yum ściąga przy okazji ponad 800MB danych.

 

Druga kwestia jest taka, że na pewnym poziomie (po za aplikacjami) nie widzę różnicy między wersją server a workstation jeśli chodzi o konfiguracje SELinux,  PAM,  systemd.

Czy to możliwe, że te wersje są w istocie tym samym tylko z pewnymi modyfikacjami po stronie interfejsu użytkownika?

Proszę powiedzcie czy ktoś wie coś więcej o tym?

 

Zainstalowałem workstation a potem ręcznie doinstalowałem kilka usług serwerowych. Z tego co widzę to systemy workstation i serwer zachowują się identycznie. Mają te same opcje w PAM, SELINUX, takie same procesy odpalają no oczywiście z wyłączeniem części graficznej, systemd tak samo działa w ramach Cgroups.

Czy można założyć taki scenariusz, że po instalacji workstation i instalacji usług serwerowych można uzyskać stabilny serwer jak by to miało miejsce z wersją Fedora 21 serwer ?

Czy raczej są to moje pobożne życzenia ?

 

SeeM mam pytanie, czy wiesz, jak zainstalować workstation bez odpalania pulpitu bo nie mogę tego znaleźć?

 

ps:  dalej nie mogę odchorować tego, że tak twórcy Fedory przekombinowali  :(;)

 

Dzięki za pomoc.Panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga kwestia jest taka, że na pewnym poziomie (po za aplikacjami) nie widzę różnicy między wersją server a workstation jeśli chodzi o konfiguracje SELinux,  PAM,  systemd.

Czy to możliwe, że te wersje są w istocie tym samym tylko z pewnymi modyfikacjami po stronie interfejsu użytkownika?

Myślę, że to jest dość podstawowa funkcjonalność na każdym typie stacji, więc nawet interfejs nie powinien się różnić. W końcu root to root. Bez znaczenia czy Cloud, Server czy Workstation.

 

Zainstalowałem workstation a potem ręcznie doinstalowałem kilka usług serwerowych. Z tego co widzę to systemy workstation i serwer zachowują się identycznie.

To też raczej normalne - w końcu repozytoria (przynajmniej na razie ;)) nie są rozdzielone i de facto niezależnie od tego, którą wersję sobie zainstalujesz, to pakiety można dociągnąć dowolne. Łączenie z np. instalacją gier na wersji Server ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej za wcześnie na to, aby tuż po premierze ktoś był już obtrzaskany już z Server i mógł to porównać z Workstation.

 

Niemniej na chłopską logikę, to Fedora była jedna do niedawna - niezależnie czy to desktop, albo gdy ktoś chciał wcisnąć ją na serwer czy chmurę. Zatem tak naprawdę sądzę, że Server to po prostu odpowiednio stuningowana Fedora, możliwa do wsadzenia bezpośrednio na serwer. Repozytoria tajne nie są, więc mając Workstation zapewne osiągnie się to samo, może tylko nieco większym nakładem pracy (ostatecznie gdyby nie było różnic choćby w domyślnych ustawieniach czy zestawie preinstalowanych narzędzi, to nie byłoby sensu rozmieniać się na edycję serwerową kiedy jest Workstation).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno z płyty wersji Server da się zainstalować dowolne środowisko graficzne, nie wiem czy potem da się jakoś to przekonwertować na Workspace ale to chyba nie powinno robić jakiejś wielkiej różnicy w użytkowaniu. Chociaż naprawdę nie wiem co jest takiego złego w obrazach live :)

Podobno z wersji Live nie można wykonać Fedup /dev/s...

A nie wszyscy dysponują odpowiednio szybkim dostępem do Internetu.

Zamknięto drogę dla upgrade'u z nośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po kliknięciu na link pojawia się na chwilę i znika :) Przechodzi automatycznie na stronę getfedora.org - trzeba błyskawicznie zatrzymać ładowanie strony. Dla osób z mniejszym refleksem:

32-bit http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/21/Fedora/i386/iso/Fedora-21-i386-DVD.iso

64-bit http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/21/Fedora/x86_64/iso/Fedora-21-x86_64-DVD.iso

 

Obrazy netinst:

32-bit http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/21/Fedora/i386/iso/Fedora-21-i386-netinst.iso

64-bit http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/21/Fedora/x86_64/iso/Fedora-21-x86_64-netinst.iso

 

[EDIT]

No niestety... Złapałem linki i wkleiłem bez sprawdzenia. Żaden z nich nie działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to kurde ciekawe czy w końcu będzie czy nie będzie to DVD. Może to niedopatrzenie z ich strony i mieli standardowy szablon w którym tylko się cyferki zmieniały.

 

Aaa no tak bo ja sobie zrobiłem blokadę przekierowania w firefoxie. Normalnie faktycznie przekierowuje do getfedora.org.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii wszystko jest możliwe, w praktyce pozwolę sobie przekleić raz jeszcze:

 

 

If I choose to upgrade to one of the products, can I move to another later?

 

Only a transition from cloud to server is supported. Use the script that is part of cloudtoserver package. If you are repurposing your system, a reinstallation is recommended for others.

 

 

W praktyce jak to z rootem - system pewnie polecenie podmiany release wykona, ale czy całość wstanie po czymś takim i aktualizacji? Ciężko powiedzieć :) Nie wiadomo na ten moment, czy rozdzielone produkty są po prostu typowymi remiksami Fedory z zestawem standardowych pakietów, czy jednak zmiany siedzą gdzieś głębiej i dlatego lepiej nie kombinować (kierowałbym to w stronę Server i Cloud). Podejrzewam, że jeśli sami developerzy Fedory zrobili tu schody, to może jest w tym haczyk (techniczny lub celowy).

 

Może na VM się pobawię w wolnej chwili i przeprowadzę takowy eksperyment :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...