Skocz do zawartości

[F12] Sterowniki Nvidii


nWaldi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Fedorę 11 i karte graficzną NVIDII GeForce G105M. Instalowałem sterowniki kmod-nvidia ale np. efekty ekranu się nie ddały włączyć. Pobrałem najnowsze sterowniki ze strony NVIDII i po wielu perypetiach udało mi się włączyć ich instalowanie, ale pojawił się inny błąd:

 

ERROR: Unable to load the kernel module 'nvidia.ko'. This happens most

frequently when this kernel module was built against the wrong or

improperly configured kernel sources, with a version of gcc that differs

from the one used to build the target kernel, or if a driver such as

rivafb/nvidiafb is present and prevents the NVIDIA kernel module from

obtaining ownership of the NVIDIA graphics device(s), or NVIDIA GPU

installed in this system is not supported by this NVIDIA Linux graphics

driver release.

 

Please see the log entries 'Kernel module load error' and 'Kernel

messages' at the end of the file '/var/log/nvidia-installer.log' for

more information.

Dlaczego to wyskoczyło? Jak to można naprawić? Ja naprawde chce uruchomić jakąś lepszągrę od sapera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 152
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

kmod-nvidia już usunąłem ale błąd został ten sam. Pozostaje tylko to co zainstalowało mi podczas instalacji fedory, bo wziąłem opcję z podstawowymi sterownikami.

Jak sprawdzić co mi zainstalowało? To chyba będzie tylko xorg. Ale przecież wpisuję telinit 3 żeby serwer x był wyłączony. Czy to nie to samo? A xorg da się wywalić? Nie zepsuje mi kompa i nie bede musiał robić formata?

---- łączenie postów----

Znalazłem że mam zainstalowane xorg-x11-drv-nvidia wersja 185.18.36, a chce zainstalować sterowniki pobrane ze strony nvidii w wersji 190.32. Rozumiem że mam usunąć to pierwsze i zainstalować to drugie, ale czy jeśli usunę xorg to to mi nie zepsuje kompa. Bo byłby to jakiś 7 format w ciągu 7 dni (VIsta(ekhm...), 3 razy psułem ubuntu( też sterowniki grafiki, ale nie miałe takiego poradnika jak tutaj), mandriva mi się nie podobała, i fedorę rdąrzyłem raz zepsuć)

 

 

----------------------

Nie pisz postów pod własnymi. Korzystaj z przycisku [EDYTUJ] pod postem

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zrób tak :rolleyes: .

wprowadź polecenie:

yum remove kmod-nvidia*

I teraz po usunięciu starych sterownikó instalujesz ręcznie kmod-nvidia:

System->Administracja->Dodaj/Usuń Oprogramowanie wybierasz odpowiednią wersje dla twojego jądra:

[W@ ~]$ uname -r

2.6.30.5-43.fc11.i686.PAE

Wszytko opisane w tym wątku i nietylko w tym:

http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic...mp;#entry131210

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeah! Działają mi efekty ekranu! Na wszystkich SZEŚCIU ekranach, a i telinit nie chce sie włączyć tak jak trzeba.

 

Więc. Wywaliłem to co zainstalowałem i na szczęście powrócił jeden ekran. Wywaliłem to co jeszcze zostało w dodaj/usuń programach związane z xorg i jakoś (bo od razu nie chciało) wyłączyłem gdm. Ale podczas instalowania binarki nvidii znów wyskoczył ten sam błąd co na poczatku tematu.

 

Na stronie nvidii przy sterownikach 190.32 jest spis obsługiwanych produktów dla serii 100:

GeForce 100 series:

GT 120, GT 140, G 100, GT 130

Ja mam G105M, czy to znaczy że nie obsługuje mojej karty? Jeśli takto mam przesrane...

 

 

A, nie ważne.... nie ma sterowników do mojej karty. mam przesrane :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie tylko wspierane karty dla sterownika 190.32. Tu http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linu...appendix-a.html masz pełną listę dla sterownika 185.18.36 i faktycznie nie ma Twojej karty, ale dla 190.32 jest. To jest najbardziej kompletna lista od lat, a zamieszczona informacja jest faktycznie myląca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc moja karta jest obsługiwana, ale wciąż nie mogę zainstalować wersji 190.32, ponieważ wyskakuje mi błąd taki jak napisałem na poszątku tematu.

Wpisałem

glxinfo | grep 'direct rendering'

i wyszedł mi wynik Yes.a glxgear podaje mi wyniki poniżwej 1000 i efekty ekranu mam włączonem,ale to pozostałość po tym jak miałem 6 ekranów bo wtedy je włączyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz odinstalować yumem wszystko co ma w sobie słowo nvidia. Błąd z pierwszego postu związany jest z kmod-nvidia, a nie binarkami ze strony. Potem jak już usuniesz zainstaluj sterownik z 190.32 ze strony nvidii w trybie tekstowym. Wtedy wygeneruj sobie plik xorg i zmień driver na "nvidia". Przy okazji zwróć uwagę na dowiązanie w folderze /usr/lib/xorg/modules/extensions/ do pliku libglx.so. Jeśli chcesz się upewnić czy aktualnie działasz na sterowniku nvidii wpisz w konsolę hal-device | grep nvidia (chociaż właściwie to widać po logo pojawiającym się przed ekranem logowania). To jest standardowy problem ze sterownikiem nvidii, który pojawia się na forum kilka razy w tygodniu i chyba już wszystkim znudziło się wałkowanie po raz setny tego samego. Poszukaj na forum. Wystarczy, że przeglądniesz tematy z tego miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem że kod

yum remove livna-config-display

usunie mi wszystko z nvidia w nazwie. Więc wpisalem i wywalilo mi aż 1 pakiet, czyli ten display. I instalacja się nie powiodła

 

 

znalazłem że dodanie -k $(uname -r) na końcu polecenia może pomóc (komuś tam pomogło). Mi też pomogło bo sterowniki się nawet zainstalowały i byłoby fajnie gdyby wykryło mi ekran jeszcze....

 

Fatal: Error inserting nvidia (/lib/modules/2.6.30.5-43.f11.i686.PAE/kernel/drivers/video/nvidia.ko): invalid module format

(EE) NVIDIA: Failed to load NVIDIA kernel module Please check your system's kernel log for additional error messages

(EE)Failed to load module "nvidia" (module specific error, 0)

(EE) No drivers available

 

Fatal server error: no screens found

 

xinit: No such file or directory (errno 2): unable to connect to x server

xinit: No such process (errno 3): server error

 

 

Mniej więcej tak to wygląda( pisałem z katki). Tyle czasu walczyłem żeby x serwer nie przeszkadzał w instalacji a teraz w ogóle sie nie włącza. Da się coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem że kod

yum remove livna-config-display

Przecież wystarczy uruchomić graficzną nakładkę na yuma, gpk-application w niej wyszukać pakiety nvidia i je usunąć... Jak X'y nie wstają to po uruchomieniu przejdź do konsoli ctrl+alt+F2 i wyedytuj plik xorg nano /etc/X11/xorg.conf zmieniając Driver na "nv" i reset kompa. Zdecyduj się w końcu czy chcesz zainstalować sterownik serii 185.xx yumem, czy 190.32 ze strony nvidii. Musisz zrozumieć, że te dwa sterowniki nie mogą być zainstalowane jednocześnie, bo będzie konflikt w systemie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...