Skocz do zawartości

Co Myślicie O Gnome 3?


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zastanawiam sie co myslicie o GNOME 3. Ja nie chce sie go doczekac. Teoretycznie autorzy zakladaja premiere na kwiecien. Wprawdzie moja wiedza o wersji 3 kuleje, jednak przeraza mnie debilny GNOME Shell (co to niby WTF ma byc, parodia jakas?!) i to, ze autorzy bez mozliwosci zmiany zalozyli juz, co dzieje sie z laptopem po zamknieciu klapy (wywolalo to juz pewne burze: klik do artu na heise online). Mam wrazenie, ze autorzy ida w strone kobyly KDE4 (o którym mysle, ze jeszcze sami autorzy go nie ogarniaja i nie wiedza czego z nim chca. Premiera byla dawno temu a srodowisko to ciagle jest jak pole eksperymentalne w rózne ficzery). Nie wspominam ze pewnie wymagania srodowiska pójda w góre. To co jeszcze mnie niepokoi to ze Fedora jest w miare na topie z nowosciami, wiec pewnie niedlugo zniknie defaultowo GNOME 2 a pojawi sie 3 (choc pochwala nalezy sie za dolaczanie nadal starego i poczciwego GRUB a nie tego czegos o nazwie GRUB 2, którego edycja plików w porównaniu do menu.lst to jakis masochizm). Czasem daje sie spotkac sluchy, ze GNOME 3 to bedzie to samo co GNOME 2, jednak postawiony juz na GTK3, jednak nie znalazlem potwierdzenia tego - jedynie gdybanie. Podobnie mówi sie, ze poczciwego GNOME 2 mozna bedzie jeszcze uzywac latami, lecz to nie ode mnie zalezy, tylko od tych co zarzadzaja Fedora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gnome3 powinna wejdzie z F15. W jażdym razie wymieniają Gnome3 w → Upstream Projects Schedule

 

Mnie w sumie wszystko jedno, byle programy działały jak należy, czyli stabilnie. Fakt, że mam w systemie groch z kapustą, bo zasadniczo skłaniam się ku Gnome czy może Gtk, bo desktop to XFCE, ale nie wyobrażam sobie życia bez Krusadera a tym bardziej bez Digikama i kipi-plugins, chociaż bez Gimpa też by było trudno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plotka niesie (Brak źródeł) że gnome-shell będzie opcją możliwą do usunięcia. Jak czytałem jakiś czas temu ten art z heise online to też się pobudziłem, ale mam nadzieje że jednak będzie opcja wyboru co się ma dziać po zamknięciu pokrywki.

Choć patrząc na opcje dawnego i dzisiejszego GDM-a, albo z doświadczeń pisania appletów bazujących na eventach dla GNOME to hym...

 

Jakiś czas temu Linus Torvalds stwierdził że gnome usuwając możliwość konfiguracji robi środowisko dla idiotów i niebawem tacy będą tylko tego używać. No i dodał że sam używa KDE4.

 

Mam nadzieje że nie będzie takiego dramatu z transformacją GTK2 -> GTK3, bo to co się działo z Qt3 -> Qt4 było dla wielu osób dramatem. Do dziś nie wszyscy dokonali pełnej transformacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm - ciekawe jak będzie z PreUpgradem z F14 do F15, skoro to całkiem nowe GNOME. Teoretycznie nie mogą zablokować takiej opcji a z drugiej strony nie mnie się tym martwić jak oni to rozwiążą - jestem użytkownikiem końcowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrazenie, ze autorzy ida w strone kobyly KDE4 (o którym mysle, ze jeszcze sami autorzy go nie ogarniaja i nie wiedza czego z nim chca. Premiera byla dawno temu a srodowisko to ciagle jest jak pole eksperymentalne w rózne ficzery).

KDE jest dobrym srodowiskiem i wcale nie jest takie ciezkie, tzn. dobrze wykorzystuje mozliwosci wspólczesnych komputerów. Teraz po kilku m-c siedzenia na KDE powiedzialbym, ze to gnome jest ubogie i tylko zupelnie nowa wersja moze ich uratowac przed porazka z KDE.

Jesli ktos chce uzywac starszych komputerów to musi wybrac jedno z lzejszych srodowisk LXDE czy Xfce. Przeciez nie mozna stac w miejscu tylko dlatego, bo u kazdego musi dzialac... Nie musi.

 

Jakis czas temu Linus Torvalds stwierdzil ze gnome usuwajac mozliwosc konfiguracji robi srodowisko dla idiotów i niebawem tacy beda tylko tego uzywac. No i dodal ze sam uzywa KDE4.

A ja kiedys czytalem, ze gnome jest tym czego potrzebuje, tzn. prostota i stabilnosc, ale to byly chyba poczatki KDE4, czyli poczatki rewolucji. Pewnie zmienil zdanie.

 

To prawda, ze KDE4 zdecydowanie za dlugo sie stabilizowalo. Oby ludzie od gnome nie popelnili tego samego bledu i dopracowali produkt zanim go wydadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie czekam z niecierpliwoscia. Lubie wszelkie nowinki na desktopie.

Wyglada ciekawie, zobaczymy jak sie bedzie tego uzywac na co dzien.

 

KDE 4 jest obecnie rewelacyjne, z przyjemnoscia patrzylem jak z wersji na wersje jest coraz stabilniejsze i "uzywalne". Mam nadzieje ze za rok bede mógl to samo powiedziec o Gnome.

Z drugiej strony wszystkie wodotryski i lukier na oczy jest jednak strasznie zasobozerny, i obawiam sie ze na moim laptopie, F15 bedzie juz z czyms zdecydowanie lzejszym. KDE 4 to bylo troche za duzo jak na biedaka, z G3 moze byc podobnie.

 

Ale to wlasnie jest postep, a w IT pedzi on podobno wykladniczo :)

 

 

[edit]

Tak mnie jeszcze naszlo... KDE 4 jest uznawane za niestabilne (z czym sie osobiscie do konca nie zgadzam), GNOME 3 bedzie popelnialo wszystkie grzechy wieku niemowlecego. Myslicie ze spowoduje to wzrost popularnosci innych srodowisk po wydaniu F15?

 

[edit]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wiem że nie umieszcza się postu pod postem, ale edycja nie pozostawia żadnego śladu, więc nikt na to nie trafi :)

 

Zastanawiałem się kiedy coś takiego powstanie i stało się, mamy fork Gnome:

 

http://www.exde.org/

 

Wiem że takich szumnie zapowiadanych projektów było tysiące, ale od czegoś trzeba zacząć. Jak myślicie, projekt się rozwinie i przetrwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie używam GNOME bo jest dla mnie za ascetyczne, ale po obejrzeniu screenów z 3 muszę pochwalić deweloperów za to, że w końcu dostrzegli iż jest rok 2011 i, że należało by wyjść z epoki Windows98/XP/KDE3 w kwestii wyglądu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy prawicie o forkach - nie miałem o obu pojęcia. W fork GNOME nieszczególnie wierzę, choć jeśli chcieliby, mają całą bazę jaką jest GNOME2 do pracy. Ostatnio zainstalowałem GNOME-Shell i jestem przerażony - na moich sterownikach ATi wygląda to tak:

 

zrzutekranu1gt.th.png zrzutekranuy.th.png

 

Ciemne to jak cholera, nic nie widzę, gdy uruchomię aplikację (np. gedit), okno jest tak czarne (kolorystykę widzicie), że nie widzę niczego, kompletnie nic, tylko tyle że mam coś otwarte, lecz całe okno jest czarne, zwykły czarny kwadrat. Niech moce dopiszą i niech na fallback-mode tak nie będzie. Czuję, że na dobre zaprzyjaźnię się z XFCE, tam na razie takie debilstwa jakim jest GNOME-Shell nie są planowane (używałem z rok temu LXDE, jednak na wtedy środowisko było katorżnicze, mało opcji, dużo ograniczeń środowiska, zraziłem się). Może wynika to ze sterów otwartych nie wiem, jednak z tego co poklikałem chwilę na oślep wytężając wzrok, to dla mnie ten shell jest kompletnie pozbawiony ergonomii. Reasumując: jak zrobić coś nowego by zrobić coś nowego, jednocześnie robiąc krok w tył. Czuję, że będzie z tym jak z KDE4 - przez następny rok ledwo używalne, nim wyklaruje się konkretna wizja nowego GNOME3.

 

ps: Trinity widzę jak zwykle - repo dla Ubuntu (bo na nich Linux się kończy), rzucone coś niedbale dla Slackware...a że ja z "gorszego" Linuksa jestem bo nie z Ubuntu, lecz Fedory, to kompilować mam to sobie sam, tak? Faaaajnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gnome 3 mówimy stanowcze nie. Właśnie z tego samego powodu:

Jakiś czas temu Linus Torvalds stwierdził że gnome usuwając możliwość konfiguracji robi środowisko dla idiotów i niebawem tacy będą tylko tego używać. No i dodał że sam używa KDE4.
Everything at your fingertips

Klik, klik. "Wyłącz mózg", klik!

ascetyczne

E... Gnome jest zbyt wstrzemięźliwe?

 

Osobiście nie przeniosę się na KDE, które poza faktem, że zjada kosmiczne ilości zasobów nie jest wcale a wcale wygodne w użytkowaniu. Trzeba będzie poszukać czegoś zupełnie innego... Może XFCE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że wynalazki takie jak Gnome Shell (które można bez problemu wyłączyć i używać standardowych paneli), czy Unity, to produkty potrzebne. Zgadzam się z Linusem i tymi, którzy w tym wątku go popierają, że to zaniżanie poziomu użytkownika. Brzmi jak hipokryzja, ale już tłumaczę :)

 

Otóż użytkownik śrendiozaawansowany, zaawansowany i geek/nerd (jeśli kogoś obraziłem, to przepraszam) i tak wybiorą to, co im najbardziej odpowiada z przyczyn, których i tak większość może nie zrozumieć. Jeden wybierze KDE, inny XFCE, jeszcze inny TTY :P Więc o nich się nie musimy martwić.

 

Ci, którzy są nowi w świecie Linuksa, chcą mieć zapewne to, czego nie daje im MS Windows i niekoniecznie mają ochotę, na ogarnianie KDE. Tutaj dobrym punktem są takie twory, jak właśnie Gnome Shell, czy Unity. Miłe dla oka, intuicyjne (dla kogoś nowego), bo przypomina soft z telewizora czy dekodera telewizji cyfrowej... takie przynajmniej jest moje skojarzenie, patrząc na to co się dzieje. Ten, kto się rozwinie i będzie chciał więcej od swojego systemu, ten i tak wyłączy Gnome Shell, czy Unity, albo zainstaluje XFCE, czy KDE.

 

Nie oceniajmy wszystkiego przez swój profil. Użytkownicy są różni, a ostatnio wydaje się zauważać tendencję wzrostową w kwestii napływu nowych pingwiniarzy ;) Pamiętajmy o nich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oceniajmy wszystkiego przez swój profil. Użytkownicy są różni, a ostatnio wydaje się zauważać tendencję wzrostową w kwestii napływu nowych pingwiniarzy Pamiętajmy o nich!

Nie wiem czy to nie jest lekkie zaprzeczenie dotychczasowemu duchowi Linuksa. Jeżeli zaczniemy się upodabniać do Windowsa / Maca bo tak ściągniemy nowych, głupich użytkowników to ostatecznie skończymy jak Windows / Mac a chyba nie o to chodzi...

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...