Skocz do zawartości

Co Myślicie O Gnome 3?


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytalem troszke polskiej jak i zagranicznej sieci. Glosy negatywne sa w znacznej wiekszosci - trzeba sie naszukac za pozytywna opinia. Ludzie pisza o wywaleniu wielu elementów konfiguracyjnych. Nie - nie chce mi sie juz nawet uzywac GNOME2, bo to nie ma sensu, instaluje spin z XFCE, by za wczasu wkrecic sie znów w te srodowisko (nie jest zle, ale GNOME2 wydaje mi sie bardziej elastyczne?). Powstaly juz przeciez strony typu "Gnome3 hate", recenzje na wielu fanowskich blogach nie sa przychylne. Ciekawi mnie tylko, czy cokolwiek z tego trafi do developerów, czy beda jednak szli w zaparte i zamkna sie na opinie. Ciekawi mnie równiez, czy mozna juz konfigurowac reakcje laptopa po jego zamknieciu. I czy to nie dziwne, ze aby konfigurowac srodowisko, trzeba uzywac zewnetrznych narzedzi? Projekt srodowiska pasuje mi tutaj niemal jak do "Kiosk-Mode" - postawic, wywalic wszystkie opcje by nikt niczego nie zepsul, dac do uzytku "ciemnej masie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wprowadzenie Gnome 3 to jest coś takiego jak reforma emerytalna w naszym kraju albo ciągłe zmiany rozkładów pociągów . Więcej z tego bałaganu niż pożytku . Wystarczył by jakiś liftng dotychczasowego Gnoma zamiast wprowadzania nowego .Pamiętacie co się działo gdy zamiast stabilnego KDE 3.5.10 wprowadzono nowoczesne KDE 4.0 Ile mieliśmy z tym kłopotów .O wiele lepiej by było gdyby programiści zużyli swoje umiejętności nie na nowe środowiska graficzne a na nowe programy , sterowniki . Wiecie np że ja muszę edykować najpierw kilka plików w źródłach sterownika do tunera tv avermedii. A nie lepiej byłoby wprowadzić do jądra 2 nowe moduły ;h826d.ko i averusbh826d.ko zamiast nowego Gnome 3 lub KDE 4.7[w przyszłości ] :(

  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wprowadzenie Gnome 3 to jest coś takiego jak reforma emerytalna w naszym kraju albo ciągłe zmiany rozkładów pociągów . Więcej z tego bałaganu niż pożytku . Wystarczył by jakiś liftng dotychczasowego Gnoma zamiast wprowadzania nowego .Pamiętacie co się działo gdy zamiast stabilnego KDE 3.5.10 wprowadzono nowoczesne KDE 4.0 Ile mieliśmy z tym kłopotów .O wiele lepiej by było gdyby programiści zużyli swoje umiejętności nie na nowe środowiska graficzne a na nowe programy , sterowniki . Wiecie np że ja muszę edykować najpierw kilka plików w źródłach sterownika do tunera tv avermedii. A nie lepiej byłoby wprowadzić do jądra 2 nowe moduły ;h826d.ko i averusbh826d.ko zamiast nowego Gnome 3 lub KDE 4.7[w przyszłości ] :(

 

Dokładnie tym bardziej że jest tak duże zróżnicowanie pomiędzy różnymi środowiskami. Z drugiej strony nasuwa się refleksja że ulepszając wciąż gnome 2 stali byśmy poniekąd w miejscu. Mam nadzieje że nowy gnome zostanie z czasem ulepszony. Na razie korzystam z przetestowanej dwójki :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele lepiej by było gdyby programiści zużyli swoje umiejętności nie na nowe środowiska graficzne a na nowe programy , sterowniki . Wiecie np że ja muszę edykować najpierw kilka plików w źródłach sterownika do tunera tv avermedii. A nie lepiej byłoby wprowadzić do jądra 2 nowe moduły ;h826d.ko i averusbh826d.ko zamiast nowego Gnome 3 lub KDE 4.7[w przyszłości ] :(

To nie Ci sami ludzie są od Gnoma i od kernela.

Sterowniki powinny pisać producenci sprzętu, a jeśli tego nie robią to możesz "lobbować" by inni nie wybierali ich produktów i w ten sposób wpłynąć na ich decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie pisze z gnome3 i mam mieszane uczucia. Dziala niby fajnie, ale jednak brak menedzera zadan dokucza, kiedy przy kazdej zmianie okna trzeba jechac kursorem do górnej lewej krawedzi i potem znowu na dól, zeby wybrac zadanie, które nie zawsze jest tam, gdzie wydawaloby sie, ze powinno byc (jakas dziwna kolejnosc). Co prawda mozna uzywac alt+tab, ale dla mnie, czyli dla osoby leworecznej, jest to ekstremalnie niewygodne, a zmienic skrótu klawiszowego oczywiscie nie mozna.

 

Na poczatku chodzi plynnie, ale potem w miare zwiekszania liczby okienek (wlasciwie to aktywnosci, bo w przypadku gnome ciezko mówic o oknach) plynnosc animacji spada. A juz jest zupelna klapa, kiedy uruchomilem pidgina, który trafil do nowego traya. Wszystkie animacje zaczely momentalnie klatkowac (nawet z wylaczonymi innymi aktywnosciami)... Karte mam dosyc mocna, bo GF 9650GT, to przyklad z pidginem pokazuje, ze cos jedna ze srodowiskiem, a nie wydajnoscia sterowników.

 

Kolejna sprawa to w tej chwili trudno ulozyc dwa okienka obok siebie, tak aby sasiadowaly ze soba. Jest to mozliwe, ale potem, aby zminimalizowac okno przeslaniajace te okienka trzeba za kazdym razem kliknac prawym przyciskiem myszki na pasek i minimalizuj. Mysle, ze nawet przy gnome-shellu przycisk minimalizuj spelnialby swoja funkcje, wiec usuniecie go to dla mnie niezrozumiala decyzja.

Po raz kolejny, podobnie jak z aktywnosciami, wydluza to obsluge. No i nie moge katem oka sprawdzic jakie zadania mam uruchomione tylko trzeba jezdzic kursorem po pulpicie :)

 

I jeszcze jak przechodze do aplikacji to denerwuja wielkie ikony. Raz, ze mniej widac programów i trzeba przewijac. Dwa, to przy duzej liczbie aplikacji w systemie chwile trwa wczytywanie (za kazdym razem) i trzy to spora liczba programów nie ma ikonek wysokiej rozdzielczosci i przez to widoczne sa takie wielkie kwadratowe plamy.

 

Podsumowujac, wyglada ciekawie, dziala jak na razie mniej ciekawie, ale mysle, ze takie srodowisko idealnie sprawdzi sie w przypadku zwyklych uzytkowników, którzy potrzebuja czegos do muzyki, komunikatora i czegos do facebooka :) Mysle, ze moi rodzice bede zadowoleni i szybko przywykna po preupgradzie do f15.

 

Btw. bo to niby mialo byc tak, ze gnome-shell mialo wykorzystywac maksymalnie ilosc przestrzeni na pulpicie. No, ale kurde wcale tego nie robi, bo ten górny panel jest bardzo szeroki, podobnie paski z dekoratora okien. Tyle miejsca sie traci, kiedy wszystkie monitory sa coraz bardziej podluzne i w gnome3 nic nie mozna z tym zrobic...

Jeszcze jedno, jesli chodzi o wymuszenie trybu fallback to mozna to zrobic bez zadnych kombinacji w standardowych ustawieniach srodowiska (chyba jedyna nowa opcja w ustawieniach w stosunku do gnome2 ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem dziś gnome 3 live...

 

Nie wiem co powiedzieć...

 

Z jednej strony fajne, ładne, i w moim odczuciu takie "dotykalskie" - ewidentnie przygotowane na inwazje monitorów i paneli dotykowych.

Z drugiej strony jak na 2 godziny testów to odnoszę wrażenie że paradoksalnie jest mało "user friendly", wszystko wygląda jak w komórczaku mojej małżonki: pięknie i bezsensownie.

 

 

tyle na teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezly tutorial do Gnoma 3.

 

Gnome 3 jest spoko, ale dopiero po tygodniu pracy. To jakby przejsc z Symbiana, albo PalmOSa do Androida. Nic nie dziala i wszystko wkurza, dopóki czlowiek nie stwierdzi, ze dziala i jest lepiej. Przede wszystkim warto odstawic czasem myszke i wpisac WIN firef ENTER: tata, dziala przegladarka. Mozna to zrobic tak szybko, jak tylko mozna ruszac palcami i nie czekac na animacje interfejsu. Skróty klawiaturowe sa do wszystkiego i mozna je ustawiac miedzy innymi w gconfie, czyli...

 

Po drugie zostaje stary dobry gconf-editor, tylko inaczej sie nazywa. Mozna zrobic sobie minimalizacje, tak samo jak w starym Gnomie. Zreszta masa innych rzeczy jest tam po staremu.

 

Po trzecie mozna miec panele w fallback i dowolnie je "obrabiac", tylko trzeba trzymac ALT podczas konfiguracji, bo inaczej nie dziala. Ponoc zabezpieczenie przed userami, którzy sobie wszystko wykasuja i poprzesuwaja podczas rutynowego uzytkowamia Gnoma. Widze to po mojej mamie i pierwszym dotykowym telefonie, gdzie co jakis czas same pojawiaja sie jakies kalendarze, czy todo na pulpicie. Nic zlego, tylko ktos nie pomyslal o zablokowaniu pulpitu w ustawieniach.

 

Czwarta sprawa to zmienna ilosc pulpitów. Swietne, bo czasem po uruchomieniu GIMPa potrzebuje dwóch kolejnych, które poprzednio zajmowaly dodatkowo miejsce na pasku. Musze przyznac, ze po doswiadczeniach z Gnomem 3 zastanawiam sie czemu tyle czasu zabralo twórcom zauwazenie tego ficzeru w WindowMaker, który tez moze tworzyc nowy pulpit, jesli te sie "skoncza". W ogóle lewy panel tez nasuwa mi skojarzenia z WindowMakerem, którego dlugo uzywalem i gdyby mial cos do bluetooth i wifi, to nadal bym uzywal.

 

Piec to znowu polubilem ALT+TAB. Przyznaje, ze nieco z koniecznosci, ale grupowanie okien dziala niezle i po opanowaniu klawiaturologii da sie szybko uzywac. Szkoda, ze nie widac na nich miniaturek, tylko ikonki, ale ujdzie.

 

Ogólnie to jest po prostu elegancki minimalizm. Stworzony na dotykowca, zgoda, ale jeszcze uzywalny przy pomocy myszki. Tylko patrzec az dostanie multitacz i myszke bedzie mozna zjesc na obiad. W zasadzie to system dosc fajnie obsluguje sie piórkiem, no ale nie kazdy ma to do dyspozycji i nawykl do uzywa tego poza GIMPem / Blenderem. Jest tu wszystko, co bylo w Gnome 2: nie zabrali ani pulpitów, ani gconfa, ani paneli, ani minimalizacji, tylko poprzestawiali to miejscami, zmienili domyslne ustawienia i dorobili efekty. Bardzo "gnomowskie" podejscie.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mialem na mysli samego gnome-shella i efekty pulpitu. Przy wiecej niz dziesieciu oknach efekty zaczynaja klatkowac przy rozwijaniu okien, podobnie po odpaleniu pidgina, wiec tu nie chodzi o pamiec, a o wydajnosc efektów 3D. Z pamiecia jestem pewien, ze wszystko ok, bo mam 4GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowalem sobie XFCE z pomoca repo na tej stronie: Klik. I cóz moge powiedziec - XFCE 4.8 to nieco tylko bardziej ascetyczne GNOME2, dla mnie rozwiazanie idealne. Mam nadzieje, ze jeszcze przez pare lat, owe srodowisko nie pójdzie w slady GNOME3. A i podobno KDE4 nie zzera tyle RAM, bo ~200MB na starcie (mam 512MB RAM, ale XP i tak zabiera mi wiecej niz 200 po starcie, ba prawie 320MB). Takze dla zwolenników G2 - polecam XFCE 4.8. Czemu tylko mam wrazenie, ze G2 po starcie bralo mniej niz XFCE (w zasadzie róznic juz jesli idzie o wage tych dwóch srodowisk nie ma, waza tyle samo - G2 po starcie ok. 130MB RAM, XFCE4 140-150):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...