Skocz do zawartości

Planowane Wydanie Fedory 18


fedora30

Rekomendowane odpowiedzi

Zauwazylem i musze przyznac, ze troszke to bylo dla mnie zaskakujace. W pewnym sensie mozna ten fakt potraktowac jako porazke Gnome 3, bo gdyby byl taki dobry, to nikt by sobie nie zaprzatal glowy tworzeniem forka. Jak dla mnie Gnome 3 przy domyslnych ustawieniach jest malo praktyczny na desktopie i lepiej by bylo gdyby np. podczas instalacji lub przy pierwszym uruchomieniu instalator pytal czy chcemy korzystac z Shell-a na tablecie lub desktopie i odpowiednio konfigurowal srodowisko. Dodatkowo Gnome 3 móglby miec dwa profile - podstawowy dla zwyklego uzytkownika i - zaawansowany dla lubiacych indywidualizm. :) Jestem zdania, ze skoro to mój komputer, to mam prawo korzystac ze srodowiska graficznego tak jak mi sie podoba, a Gnome 3 przynajmniej na poczatku próbuje to ograniczyc narzucajac swoja wizje swiata. Troche jak w piosence Bukartyka - Nie mówie kto.

W sumie uwazam, ze dodanie Mate do repo to dobry krok.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na litosc boska Yum chca wywalic?...Sa gdzies zródla dostepne do Yum? Bede sobie kompilowal pfff >_<

 

Nie wiem czy zwróciliscie na to uwage - Fedora 18 bedzie miala Gnome 2 (dokladnie Mate) w repo. Mnie to tam ziebi, bo Shell rzadzi :) ale na slabsze kompy to na pewno lepsze niz przesiadka na Xfce.

Gnome 2 powraca?! Wiwat! Ta decyzja akurat jest dobra...byleby powrócil pelny Gnome 2 a nie jakiestam pakiety, z których sie sklecic nic nie da...

 

dla mnie Gnome 3 przy domyslnych ustawieniach jest malo praktyczny na desktopie

Dla mnie to jest nie do uzywania jakkolwiek...wolalem Gnome 2 i KDE 3 z czego to drugie udalo mi sie uzyskac dzieki wspanialomyslnosci ludzi od projektu Trinity Desktop :)

 

estem zdania, ze skoro to mój komputer, to mam prawo korzystac ze srodowiska graficznego tak jak mi sie podoba, a Gnome 3 przynajmniej na poczatku próbuje to ograniczyc narzucajac swoja wizje swiata. Troche jak w piosence Bukartyka - Nie mówie kto.

W sumie uwazam, ze dodanie Mate do repo to dobry krok.

Zgadzam sie, mozliwosc zmieniania niektórych rzeczy by dostosowac komputer do swoich potrzeb jest bardzo wazna w systemie operacyjnym czy to Linux czy inny-platny-system

 

EDIT #1

Phew, znalazlem zródla, chwala swiatlu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DNF to tylko "technology preview" fork, w dodatku w ogóle nie wspierany przez developerów Fedory/yuma. W dajacej sie przewidziec przyszlosci nie ma mowy o zadnym jego zastapieniu.

 

MATE owszem, jest w repozytoriach (nawet w F17), ale do stanu uzywalnosci jeszcze mu daleko - brakuje paru waznych pakietów. Nie wspominajac juz, ze podobnie jak w przypadku Trinity za ten fork odpowiedzialny jest jeden programista. Porównujac to z liczba osób rozwijajaca GNOME 3 jest to po prostu smieszne. :) Jesli komus G3 nie odpowiada, to duzo wieksze szanse powodzenia ma fork Cinnamon - przynajmniej nie próbuja trzymac przy zyciu martwych technologii (GTK2 to jeszcze nie koniec swiata, ale CORBA/ORBit? Srsly?).

 

Chcialbym zwrócic wasza uwage na zupelnie inna, powazniejsza feature Fedory 18: nowy interfejs instalatora. UI anacondy zostalo napisane calkowicie od zera, w oparciu o zupelnie nowy paradygmat. Polecam sie przyjrzec swiezo wydanej Alfie, ale uwazac z instalacja - nowa anaconda potrafi wybuchnac ci w twarz, kopnac psa i uciec oknem ze wszystkimi twoimi danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] nowy interfejs instalatora.
Dramat :) I nie chodzi mi o bledy a o ergonomie w czesci dot. podzialu dysku. Wczoraj zainstalowalem na VBox wydanie alfa. Podzial dysku, jesli ktos chce to zrobic recznie a nie zdajac sie na laske i nielaske twórców Fedory, to prawdziwe wyzwanie. Mam nadzieje, ze to dopracuja przed wydaniem stabilnym, bo jak na razie narzedzie jest - delikatnie mówiac - malo intuicyjne.

 

Co do pozostalych ficzerów to sie - na razie - nie wypowiem, bo jak napisalem dopiero wczoraj uporalem sie z instalacja. Moze z wyjatkiem dnf:

- nie widze specjalnych róznic w podstawowych funkcjach w porównaniu z yum,

- co do szybkosci to trudno cokolwiek powiedziec, bo to jednak na wirtualce. Update poszedl dosc szybko, ale czy szybciej niz w yum...? Nie potrafie ocenic "na oko" wydajnosci libsolv/hawkey. Z drugiej strony poprawa wydajnosci nie jest kluczowym zadaniem DNF i wymieniana jest na koncu ("...and eventually performance improvements.")

Mysle, ze dnf musi poczekac na swoje 5 minut jeszcze jakis czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dramat :) I nie chodzi mi o bledy a o ergonomie w czesci dot. podzialu dysku. Wczoraj zainstalowalem na VBox wydanie alfa. Podzial dysku, jesli ktos chce to zrobic recznie a nie zdajac sie na laske i nielaske twórców Fedory, to prawdziwe wyzwanie. Mam nadzieje, ze to dopracuja przed wydaniem stabilnym, bo jak na razie narzedzie jest - delikatnie mówiac - malo intuicyjne.

Partycjonowanie ma zostac calkowicie zmienione w Becie/finalnym wydaniu, wiec spokojnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] a w instalatorze tylko formatuje i montuje.

Po pierwsze nie po to mam instalator, zeby sobie osobno partycjonowac dysk i nigdy druid nie stanowil dla mnie wyzwania, ale nawet jakby to...

...po drugie spróbuj znalezc w nowym instalatorze miejsce, w którym mozesz wskazac, które partycje sformatowac. Latwo nie jest ;) Tzn. w obecnej formie. Na szczescie Raven potwierdza, ze to dopiero poczatek i finalnie ma byc lepiej.

 

Za to G3.6 smiga. Nie sadzilem, ze sie przekonam do gnome-shella.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie po to mam instalator, zeby sobie osobno partycjonowac dysk i nigdy druid nie stanowil dla mnie wyzwania, ale nawet jakby to...

 

A próbowales kiedys na pustym dysku zrobic rozszerzone partycje? W druidzie dopiero czwarta partycja staje sie z automatu rozszerzona. Kiedys tak nie bylo, ale od Fedory x juz jest. Kilka razy mialo to dla mnie znaczenie i musialem sobie pomagac cfdiskiem.

 

Jeszcze gorzej, ze bez graficznego instalatora nie ma w ogóle mowy o utworzeniu wlasnego ukladu partycji. Równiez kiedys dzialalo i komu to przeszkadzalo?

 

A Gnome 3.6 tez mi sie podoba. :)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

"Polecam sie przyjrzec swiezo wydanej Alfie, ale uwazac z instalacja - nowa anaconda potrafi wybuchnac ci w twarz, kopnac psa i uciec oknem ze wszystkimi twoimi danymi." - Genialne chyba sobie wrzuce na FB jako cytat :D

 

Co do yuma zgadzam sie w moich walkach z linuxem nie jestem weteranem ale dzieki mojej nie wiedzy wiele razy instalowalem rózniaste dystrybucje i z przykroscia stwierdzam ze w Fedorce yum jest najwolniejszy, najszybszy byl chyba debianowy programik. Jednak polecenie "YUM, YUM install...." to mnie rozwalilo i chociazby dla tego zostane przy Fedorce:D mam nadzieje ze tej komendy nie zmienia. Centrum oprogramowania w Ubuntu rzeczywiscie jest fajne ale pamietam ze dosyc wolne i awaryjne przynajmniej w moim wypadku tak bylo.

 

Instalator w F17 mile mnie zaskoczyl szczególnie podobala mi sie opcja wyboru pakietów, naprawde bylo tam wiele mozliwosci skladania systemu i to w prosty sposób. (przydaly by sie opisy pakietów zeby kazdy wiedzial co odznacza ale nie wiem kto by opisal tyle pakietów pozostaje drugi komp i google:D).

 

Mile bylo tez to ze bylo wiele srodowisk do wyboru podczas instalacji mam nadzieje ze tego nie zmienia i tak jak wyzej wspomniano bylo równiez mate. Gnome 3 fajny jest ale malo konfigurowalny na starcie jak dla mnie:).

 

Bardzo dobry pomysl z informowaniem o nowosciach w koncu to tylko kilobajty jesli chodzi o przestrzen zajeta na forum:) A wiec temat jak najbardziej mily dla ok:)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...