Skocz do zawartości

Poznajmy Się


Dev

Rekomendowane odpowiedzi

Lubie uzywac apostrofow

Wiesz, ja też, ale tylko tam, gdzie nakazuje tego ortografia języka polskiego...

A gdzie ortografia jezyka polskiego nakazuje traktowac "(_root'a_ → roota) ORT" jako blad, natomiast jedyna sluszna forma mialo by byc tak uporczywie forsowane na tym forum "roota" (pojdzmy dalej: moze ruta? bedzie calkiem "po polsku"...)?

A nawet jesli bedziesz w stanie wskazac mi takie miejsce, to i tak niczego nie zmieni... zasady pisowni polskiej to zasady pisowni polskiej - natomiast bezmyslne spolszczanie nawet najprostszych NAZW WLASNYCH (dla mnie Linux to nazwa wlasna, tak samo jak Windows, czy konkretna nazwa dystrybucji...) to po prostu glupota, a do jakich kalectw jezykowych prowadzi, mozna sie przkonac co jakis czas, tu i owdzie... Kto spolszcza np nazwiska?

Moze zbyt starej daty jestem ale dla mnie Linux zawsze pozostanie (_linux'em_ → Linuksem) ORT, nigdy nie bedzie natomiast Linuksem.

Czy to nie moja wina, ze jak ja zaczynalem swoja przygode z komputerami to 75% tego forum nie bylo jeszcze na swiecie? Dla mnie oryginalne jest angielskie brzmienie i odmiana wiekszosci terminow komputerowych... i przy tym pozostane :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ortografia jezyka polskiego nakazuje traktowac "(_root'a_ → roota) ORT" jako blad, natomiast jedyna sluszna forma mialo by byc tak uporczywie forsowane na tym forum "roota" (pojdzmy dalej: moze ruta? bedzie calkiem "po polsku"...)?

A nawet jesli bedziesz w stanie wskazac mi takie miejsce, to i tak niczego nie zmieni...

OK, w takim razie nie podam ci żadnych źródeł (BTW nie mam pojęcia czy to dziedzina ortografi :>).

bezmyslne spolszczanie nawet najprostszych NAZW WLASNYCH

Jeszcze raz powtarzam - to nie jest "spolszczanie", to tylko odmiana angielskich słów w języku polskim.

Czy to nie moja wina, ze jak ja zaczynalem swoja przygode z komputerami to 75% tego forum nie bylo jeszcze na swiecie?

To nie jest żadne wytłumaczenie dla nieznajomości zasad swojego własnego języka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezmyslne spolszczanie nawet najprostszych NAZW WLASNYCH

Jeszcze raz powtarzam - to nie jest "spolszczanie", to tylko odmiana angielskich słów w języku polskim.

No, sorki, ale chyba musisz sie co nieco podciagnac z jezyka polskiego - nie jestem polonista, dodam wrecz ze brak mi szlifu humanistycznego, ale mature (zarowno pisamna jak i ustna) zdalem dobrze i baz klopotow... i jednego jestem pewien: wg zasad poprawnej polszczyzny slow zapozyczonych z jezykow obcych sie nie odmienia po polsku, pozostawia sie je w oryginalnym brzmieniu ("kupilem plyte Judas Priest i 3 paczki Marlboro" - a nie "kupilem plyte Judas Priestow i 3 paczki Mrlborow"!!!... choc wsrod prostego luda to norma "Dzis w remizie koncert Papa Dancow!"). A wiec deklinacja ("odmiana slow w jezyku polskim") slow angielskich to bzdura sama w sobie, i z zalozenia jest zaprzeczeniem poprawnej polszczyzny.

Tak powaznie to zwrocilem na "te" ORT'y uwage tylko i wylacznie dlatego, ze obok zaznaczonego jako blad (_root'a_ → roota) ORT <- tu sie pojawi ORT ;-) siedzi sobie elegancko dozuce, (_urzytkownik_ → użytkownik) ORT, (_sposub_ → sposóB) ORT itd itp... ktore oczywiscie bledami ortograficznymi nie sa (byc moze w moim poscie "beda" ale przejrzyj jakikolwiek watek a przekonasz sie o czym mowie...). O literowkach, bledach w interpunkcji, pisaniu mala litera - nie wspomne. Wiec po co to zacietrzewienie, dorabianie jakichs gornolotnych idei (poprawna polszczyzna na forum, buhahahaha...), "ambitne" dyskusje na temat znajomosci angielskiego...

90% uzytkownikow tego forum nie potrafi pisac po polsku.

I ja tez sie do tej czesci zaliczam - bo nie przyjmuje narzucanych 'odgornie' spolszczen i regol ktore wedlog mnie sa absurdalne i niczym nie uzasadnione (bo na pewno nie wzmiankowana troska o 'poprawna polszczyzne').

Ale zostawmy to... bez Miodka tego nie skonczymy, a poza tym ktos w koncu powie ze to watek "Czepiajmy Sie" ;-)

Pozdrawiam [EOT]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hem, to mój pierwszy post więc w sumie dobrze że akurat trafiłem na przedstawianie się, choć może za wcześnie, ale cóż może będźie czas poznać sie lepiej. Więc po krótce technicznie: Student 3 roku inf. Politechnika Krakowska, Linuksem interesuje się od dawna ale całkowite wyrzucenie win z dysku nastąpiło ok 6 miesięcy temu. Kolejność dystrybucji to mandaryna, red hat, teraz mam fedora core 4 i jestem zadowolony. W międzyczasie instalowałem debiana w kilku miejscach ale sam jeszcze nie się nie przesiadłem ze względu na brak czasu. Piszę w php, tworzę bazy w postgre i mysql, no i ANSI C ale w C nie jestem ekspertem. Mam nadzieję że wniosę coś na forum no i wyniosę. Pozdrawiam Wszystkich

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legion83 Swoją drogą ja wole nazywać rzeczy po imieniu Unix/Linux, brzydko to spolszczać w końcu to nazwa własna (szczególnie Unix) i mam nadzieje ,że nigdzie tu na forum nie napisałem przez "ks":shock: fuj

 

ps "Uniks" wygląda fatalnie, no i OO wywala mi przy takim tworze błąd w odróżnieniu od "Unix" lamo.gif

 

exbros Polecam Ci pisanie postów najpierw w OO i wklejaniu na forum bez ORT'owych wpadek, źle prowadzić dyskutuje o poprawności językowej nie stosując jej blink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forma "uniks" nie istnieje, jest unix i dalej pochodne z końcówką ks czyli: uniksowe, uniksowi, uniksem itd. to samo dotyczy linuksa i wydaje mi się, że to jest bardzo dobry sposób odmiany, bo w przeciwnym razie należało by pisać: unix'owe, unix'owi, unix'em itd.

 

PS. OOo Writer podkreśla sporo wyrazów także tych poprawnie napisanych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta: na końcu wyrazu mamy głoskę niemą - używamy apostrofu, nie mamy - odmieniamy normalnie. Co do iksów: tylko w mianowniku zostawiamy końcówkę "x", w reszcie przypadków używamy "ks".

 

Nie trzeba mieć wykształcenia polonistycznego, trzeba tylko było uważać na lekcjach języka polskiego w gimnazjum/podstawówce i czytać cokolwiek poza tekstem na monitorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Hej!

Nazywam się Aśka, jestem na I roku Medycyny Weterynaryjnej. Od około dwóch miesięcy używam Fedory 4. W przeciwieństwie do chyba większości forumowiczów nie mam żadnych informatycznych aspiracji. Po prostu chcę mieć dobre, legalne i tanie oprogramowanie :-). Jeżdżę konno, czytam fantastykę, słucham rocka i metalu oraz zajmuję się odtwórstwem historycznym(zwanym przez niektórych "ruchem rycerskim").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Jestem Paweł aka pablo ztj miszczu biggrin.gif, mam 20 lat, mieszkam w Bydgoszczy, studiuję informatykę (II rok na UMK w Toruniu). Jak tylko dostanę płytki od kumpla zainstaluję Fedorę i będzie to mój pierwszy Linux. Znam trochę Solarisa i Fedorę z zajęć na studiach, więc nie powinno być aż tak źle, ale pewnie parę pytań zadam na forum.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów (szczególnie z Bydzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nazywam się Daniel. Mieszkam w Chocianowie, na Dolnym Śląsku smile.gif Jestem zapalonym użytkownikiem *nixów i cały czas poszerzam swoją wiedzę. Na tym forum panuje według mnie najlepsza atmosfera. Bo na każym innym forum dotyczączym Uniksów dostaję odpowiedź Google, itp... Pozdrawiam wszystkich uzytkowników Forum Fedora!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...