Skocz do zawartości

Czy To Już Koniec Fedory?


rayone

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Konstruktywa. Tia...... jak zawsze :)

 

Oczywiście, jeśli chociaż jeden użytkownik wypróbuje Slackware i mu się spodoba, to bedzie bardzo konstruktywna :D

 

[EDIT] O ironio, po 2 miesiącach, zmęczony problemami z grafiką intelowską pod Slackware, przeszedłem na Fedorę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się: no one give a damn. And I mean it. Dlatego nie będzie stabilnego API w jądrze, będzie zmieniane soname glibca, nie przyjmie się żadne LSB, nie będzie wspólnych formatów pakietów. Oprogramowanie, którego kodu nie możemy zobaczyć, zmodyfikować i dalej udostępnić dla nas *nie istnieje*.

 

Właśnie, ów brak stabilnego API i ABI to gwóźdź do trumny Linuksa. Takiego tempa zmian nie wytrzymują mniejsze dystrybucje (gdzie brakuje ludzi do paczkowania) i umierają. Zresztą nawet "giganci", jak właśnie Fedora, Ubuntu, Mandriva itp. cierpią na tym - owa niestabilność programów w sporej części bierze się właśnie stąd, zresztą chroniczny brak sterowników (tych zamkniętych) również. Inna sprawa, że takie podejście do problemu API i ABI znacznie ułatwia rozwój samego systemu... Niemniej ludzka wytrzymałość kiedyś się kończy i w efekcie całkiem możliwa jest sytuacja, że dystrybucje Linuksa już zawsze będą poletkiem doświadczalnym dla zarabiających grubą kasę Googlów itp., które popularnością swojego Androida przeskoczą o kilka ładnych rzędów samego Linuksa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości przejrzałem kilka forum dotyczących Windowsa Visty i 7. Tam to dopiero jest wesoło. Pojawi się trudny problem - "masz licencję napisz do supportu, to jest zamknięty sterownik" "dawno k* napisałem i nic, dlatego jestem tutaj". Kupa śmiechu.

 

@rayone: argument, że masz bardzo wiele problemów na raz, wybacz, jest mało przekonywujący. Mało przekonywujący dla mnie, Ty natomiast jak najbardziej powinienieś dystrybucję zmienić na jakąś inną. Taką, w której w release notes bold fontem zaznaczone jest, iż instalator graficzny wspiera "myszkę". Wszystkie moje Fedory zawsze to robiły, no ale ja to generalnie mam fart. O keypadzie już nawet nie wspomnę bo wręcz mi wstyd, że u mnie również on zawsze działał. W moim przypadku na kombinowaniu, żeby wszystko działało spędzam średnio ok. godzinę miesięczie. Jeśli u Ciebie miałoby to być 30% czasu to jak już wspomniałem, zdecydowanie czas na zmianę dystrybucji. Oraz forum oczywiście.

 

Cóż, no będąc obiektywnym przyznać muszę, że GNU/Linux chce być systemem desktopowym

 

@Jusko: nie wiem do końca co masz na myśli mówiąc, że "Linuks chce" ale ten temat przerabiany był już setki razy. Zaletą, na różnych płaszczyznach, linuksa jest właśnie to, że nie może on być desktopem dla każdego. Gdyby był, wszystko uległoby radykalnej zmianie. I jeśli twórcy danej dystrybucji próbują sprawić, by była ona bardziej userfriendly dla przeciętnego windowsiarza, to należy traktować to trochę z przymrużeniem oka. Powinniśmy (my, użytkownicy tego czy innego systemu uniksowego) mieć nadzieję, aby takie próby nigdy nie okazały się sukcesem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dystrybucje stabilne (debian, centos), które nie podążają drogą najwyższych numerów wydań - może spróbuj ich. W windows też nie jest różowo - ktoś z was próbował zainstalować sql 2008 x64 na win 7 x64 pl? Jak komuś się powiedzie niech da znać.

Nie będę debatować, który system jest lepszy ponieważ używając obydwu mogę szczerze powiedzieć - w każdym systemie występują problemy jedyna różnica ze w jednym się nauczyliśmy to znosić, a w drugim nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rayone: argument, że masz bardzo wiele problemów na raz, wybacz, jest mało przekonywujący. Mało przekonywujący dla mnie, Ty natomiast jak najbardziej powinienieś dystrybucję zmienić na jakąś inną. Taką, w której w release notes bold fontem zaznaczone jest, iż instalator graficzny wspiera "myszkę". Wszystkie moje Fedory zawsze to robiły, no ale ja to generalnie mam fart. O keypadzie już nawet nie wspomnę bo wręcz mi wstyd, że u mnie również on zawsze działał. W moim przypadku na kombinowaniu, żeby wszystko działało spędzam średnio ok. godzinę miesięczie. Jeśli u Ciebie miałoby to być 30% czasu to jak już wspomniałem, zdecydowanie czas na zmianę dystrybucji. Oraz forum oczywiście.

Bardzo "miły" ten Twój sarkazm, ale pozwól, że nie będę się do niego odnosił...

 

DO WSZYSTKICH:

Bardzo się cieszę, że ta dyskusja się tak potoczyła i co poniektórzy trochę trafniej niż ja określili w czym leży problem. Mam nadzieję, że doczekamy kiedyś czasów, gdy na rynku niepodzielnie zacznie rządzić Linux, a Windows znajdzie się na marginesie błędu statystycznego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy się, aby Linux miał szanse zdobyć popularność, musiałby pójść w stronę MacOS-a i najlepiej gdyby za taką dystrybucją stała duża firma pokroju Google`a, mogąca nakłonić producentów sprzętu do wsparcia technicznego tego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi i google chrome to na płytce dołączonej do nasjnowszego PC WORLD jest obraz IMG tego systemu . Nagrałem go na pendriva tak jak opisali w gazecie i zabootowałem kompa z tego pendriva .

Ukazało mi sie okno logowania do tego systemu google chrome , ale w tym okienku logowania trza podac adres mailowy konta na gmailu . W ten sposób ten system nie zdobedzie popularności takiej jak ma windows ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście ta cała ekspansja Google trochę przeraża... Fajnie, narazie udostępniają to za friko ale aż strach pomyśleć co się stanie jak kiedyś sobie krzykną za dostęp do maila, wyszukiwarki, systemu jakąś kosmiczną cenę. (Ale to tylko moje paranoje :ph34r:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hah widzę, że nie tylko ja zauważyłem, że Fedora zeszła na psy :) Z powodu "cudnej" 12 (i poniekąd utraceniu grafiki po updejcie 11) siedzę na Ubuntu. I nie narzekam - bo po prostu tutaj wszystko działa. A z Fedorą są same problemy non stop, miałem u siebie kilka już wymienionych tutaj baboli, plus kilkanaście innych o których nikt jeszcze nie wspomniał. Także ten kto twierdzi, że F12 jest super i nie można jej nic zarzucić to gratulacje! Należycie od tych szczęściarzy, którzy akurat mają taki sprzęt, że im wszystko działa, ale jest duża grupa INNYCH którzy mają z nią same problemy. Nie negujcie tego. I żeby nie było Fedory używałem od 3 wydania i od tego czasu nie zmieniałem distra, aż tak jak wspomiałem do 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znam kilku użytkowników, których są "zachwyceni" Ubuntu 9.10 (problem z TPSA, Bluetooth, grafika nVidia, ATI, modemami,,,,,) oraz 2 zachwyconych działaniem tegoż Ubuntu. I tak jest z Fedorą i kilkoma innymi systemami. Ja w każdym razie jestem zachwycony Fedorą bez cudzysłowowa. Dobre to że masz kilka wersji tego systemu do wyboru. Nie działa FC uruchamiasz MDV albo Ubu. Nie chodzą i te to inne. A tak naprawdę wszelkie problemy czy to z Ubu czy z FC są pewnie rozwiązywalne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...